Přejít k hlavnímu obsahu

Afázie: zákeřná nemoc, která postihla Bruce Willise. Umí přerušit komunikaci člověka se světem. Postihuje až 40 % lidí po mozkové příhodě

Možná jste také zaregistrovali zprávu, že slavný hollywoodský herec Bruce Willis opouští svou hereckou kariéru kvůli afázii. Díky tomu se rozšířilo povědomí lidí o této méně známé mozkové poruše, kvůli které lidé přicházejí o schopnost komunikace. Co afázii vlastně způsobuje?

Herec Bruce Willis se ukázal na veřejnosti poprvé po odhalení diagnózy. Vyrazil na kávu s přáteli

Oblíbený hollywoodský herec Bruce Willis (67) byl poprvé viděn od diagnózy demence na veřejnosti se svými přáteli. Fanoušci se radují, protože Bruce vypadá výborně. Přesvědčte se sami.
svetzeny.cz

Co je to afázie

Afázie je porucha řeči, která je způsobena poškozením určité oblasti mozku, která řídí jazykový projev a porozumění. Afázie je často zodpovědná za ztrátu schopnosti komunikovat. Mnoho lidí má afázii v důsledku mrtvice, kdy muže i ženy postihuje stejně a nejčastěji potkává lidi ve středním až vysokém věku. Mrtvice je nejčastější příčinou afázie, kdy ucpání či prasknutí cévy v mozku způsobí smrt některých mozkových buněk nebo poškození mozku v oblastech, které ovládají jazyk. Dále bývá afázie často důsledkem úrazů hlavy. K poškození mozku však může dojít i následkem infekce, nádoru nebo degenerativním procesem. Existuje mnoho typů afázie, které jsou obvykle diagnostikovány podle toho, která oblast mozku s dominantním jazykem je poškozena a jaký je rozsah poškození.

Druhy afázie

Lidé s afázií mohou mít některé silné či slabé stránky v komunikaci a podle toho se dělí afázie na jednotlivé typy:

 • Brocova afázie – chápání je zachované, řeč však není plynulá, neschopnost opakovat
 • Wernickeho afázie – chápání je zhoršené, řeč je plynulá, ale postrádá smysluplnost, neschopnost opakovat
 • Transkortikální motorická afázie – chápání je zachované, řeč není plynulá, opakování je zachované
 • Transkortikální senzorická afázie – chápání je zhoršené, řeč není plynulá, opakování je zachované
 • Kondukční afázie – neschopnost opakovat, zachované chápání i tvorba řeči
 • Smíšená afázie
 • Globální afázie – téměř úplná ztráta tvorby řeči nebo chápání jazyka

Atopický ekzém: Zkuste léčbu bez kortikoidů. Existuje řada přírodních způsobů, které dokáží zázraky

Přestože na výzkum této rozšířené kožní nemoci byly vynaloženy už obrovské finanční prostředky, stále na ni neexistuje lék. Přitom atopickým ekzémem trpí jen v Evropě zhruba 20 % populace. Nechce se vám stále dokola řešit nemoc pomocí kortikoidů? Vyzkoušejte přírodní prostředky.
svetzeny.cz

Příznaky afázie

Afázie je příznakem poškození mozku v důsledku např. mozkové mrtvice, nádoru na mozku nebo úrazu hlavy. Mezi její projevy patří:

 • Mluvení v krátkých či neúplných větách.
 • Věty, které nedávají smysl.
 • Nahrazování slov či zvuků jinými až nevhodnými.
 • Nerozpoznatelná slova v řeči.
 • Potíže s hledáním slov.
 • Neschopnost rozumět konverzaci jiných lidí.
 • Neschopnost rozumět čtenému textu.
 • Psaní vět, které nedávají smysl.

Léčba afázie

Hlavní léčba afázie spočívá v logopedické a jazykové terapii. Člověk s afázií se tak znovu učí a procvičuje jazykové dovednosti a učí se používat i jiné způsoby komunikace. Důležitá je účast rodinných příslušníků, kteří pomáhají postiženému opět komunikovat. Afázie je dlouhodobý stav a postižení potřebují podporu i několik let po jejím vzniku. Se správnými nástroji a podporou lze však obnovit komunikaci a dosáhnout zlepšení. Nelze předvídat, na jakou úroveň se podaří komunikace opět obnovit, ale důležité je se nevzdávat, kdy mnoho lidí vykazuje zlepšení po celá léta. Při uzdravování je pro pacienty velmi důležitá důvěra.

Žena se jménem Sarah Grey měla mrtvici v roce 2012 a popsala své nepříjemné zkušenosti s reakcemi okolí na její afázii: „Vypadám normálně, rozumím všemu a umím říkat některá slova, ale jiná prostě nejdou. Nelíbilo se mi chodit ven sama, když jsem musela na něco odpovídat. Poprvé jsem šla k lékárnici, která se mě zeptala na jméno a adresu. Jediné slovo, které ze mě vyšlo, bylo ,Káthmándú'. Obsluhující paní ve mně vyvolala hrozný pocit a další lidé ve frontě se odsunuli. Jindy si zase číšník myslel, že jsem opilá, protože jsem nemohla vyslovit slova a objednat si jídlo. Když je to možné, vysvětlím, co se stalo, ale musíte zůstat stateční, připravit se na nesprávná slova a pokusit se spíše smát než plakat,“ uvedla.

Zdroj článku