Přejít k hlavnímu obsahu

Kdo byla Laura Ferrari: Na důležitou postavu v historii automobilky se velmi často zapomíná

Italskou automobilovou značku Ferrari známe asi všichni. V roce 1947 ji založil bývalý automobilový závodník Enzo Ferrari a tenkrát ani netušil, že se jeho firma stane tak slavnou a úspěšnou, jakou se stala. Málokdo tuší, že po jeho boku stála žena - Laura Ferrari, která byla mnohdy opomíjená, přitom stála za velkou částí úspěchu společnosti.

Tajemná Laura Ferrari

O Lauře Ferrari, manželce zakladatele společnosti Ferrari, se toho ví opravdu málo. Neexistují o ní téměř žádné záznamy, videa, audio a fotografií je jen velmi málo i přes to, že po boku Enza stála celých 55 let. Během té doby nebyla pouze manželkou, ale také společníci ve firmě Ferrari. Byla nedílnou součástí firmy a nebýt jí, možná by dnes Ferrari zdaleka nebylo tak úspěšné. Jelikož o ní toho nikdo moc nevěděl, lidé si o ní šuškali nejrůznější věci. Říkalo se, že byla šílená a zlá čarodějnice, které se lidé báli. Laura byla pro všechny záhadou, ačkoliv pro to nebyl žádný pádný důvod.

Manželství Enza a Laury

Laura a Enzo byli manželé neuvěřitelných 55 let. Zdaleka se ale nejednalo o vztah plný štěstí, lásky a vášně. Vzali se 28. dubna 1923 po dvou letech vztahu. Některé zdroje uvádějí, že se Enzo oženil jenom proto, aby udržel vnější vzhled v zájmu své kariéry. Zkrátka, aby na veřejnost působil jako spořádaný ženatý muž. V roce 1932 se manželům narodil syn Alfredo, kterého pojmenovali po bratrovi Enza. Většina lidí ale chlapce oslovovala “Dino”. Enzo ve svém synovi viděl svého nástupce. Chlapci ale byla diagnostikována svalová dystopie, které ve svých 24 letech bohužel podlehl. To způsobilo velký šrám v manželství Enza a Laury. Ti spolu totiž byli v podstatě už jenom kvůli svému synovi.

Modrooký idol žen Terence Hill: Ani s osmdesátkou na krku neztratil svůj šibalský úsměv

Legenda takzvaných spaghetti westernů, ale především hrdina nesmrtelných snímků s věčně nabručeným parťákem Terence Hill (84) už sice překročil osmdesátku, ale charisma rozhodně neztratil. Jeho pronikavě modré oči působí i dnes na ženy jako magnet a stále si zachovává svůj šibalský úsměv.
svetzeny.cz

Měl oči pro jinou, ona i přes to zůstala

Jak již bylo zmíněno, Enzo a Laura spolu dlouhou dobu zůstávali jen kvůli synovi. Když Dino zemřel, logicky by se nabízelo, že se rozvedou. To se ovšem nestalo z toho důvodu, že byl v té době v převážně katolické Itálii rozvod odsuzován. Z neklapajícího manželství si však Enzo i tak našel cestu - a to v podobě dlouholeté milenky Liny Lardi. Když bylo Dinovi 13 let, Enzo s Linou zplodili syna Piera. Jeho existence však byla držena v tajnosti a o tom, že má Ferrari nemanželského syna vědělo jen pár nejbližších lidí. Koncem 50. let se však Laura o dvojím životě manžela dozvěděla, i přes turbulence ve vztahu s ním ale zůstala a dál vykonávala vysokou pozici ve firmě Ferrari. Laura prý dokonce Piera vystopovala, aby se přesvědčila o tom, čemu zpočátku nemohla a ani nechtěla uvěřit.

Laura Ferrari a její osud

I přes to všechno, co se jí v životě událo, stála Laura s hlavou vztyčenou po boku svého muže a dál se snažila o to, aby firma Ferrari jen prosperovala. Smrt jejího jediného syna, kterého nadevše milovala, jí samozřejmě zasáhla. Hluboký smutek, frustrace, zoufalství z manželovy nevěry a obavy o budoucnost firmy způsobily, že si o ní lidé udělali určitý obrázek. Jak již bylo zmíněno, mnozí ji vnímali jako zlou a šílenou. Osobní život dala stranou a začala se více zajímat o vedení společnosti. Její chování, tvrdá ruka a kritika vedení společnosti se samozřejmě nelíbila všem. Někteří zaměstnanci si na ni dokonce stěžovali přímo u Enza. Ten si byl ale vědom schopností jeho ženy a, i přes to všechno, si jí svým způsobem vážil. Všechny, kdo měl vůči názorům Laury námitky, z firmy vyhodil. Po Lauřině smrti Enzo oficiálně přijal Piera jako svého syna. Ten přijal jméno Piero Lardi Ferrari, od roku 2023 je místopředsedou společnosti a vlastní v ní 10% podíl. Ačkoliv je Laura v životopisech a biografiích Enza Ferrariho zmiňována, lidé většinou zapomínají na to, jak důležitou roli v budování legendární značky automobilů Ferrari ve skutečnosti hrála. Lze tvrdit, že nebýt jí, možná by tato značka zdaleka neměla takovou prestiž, jakou má dnes.

Jak světoví umělci změnili historii, ale i šokovali svět: Pitvali mrtvoly, týrali ženy nebo měli slabost pro nezletilé dívky

Snad všichni známe díla od světových umělců, jako byli Pablo Picasso, Leonardo Da Vinci či Paul Gauguin. Jejich tvorba je něco, co obdivujeme dodnes. Ovšem jen málokdo ví, jací byli tito umělci doopravdy lidé. V tomto článku si jejich osobnosti o něco více přiblížíme. A možná na ně pak změníte názor.
svetzeny.cz

Laura Ferrari v kultuře

O společnosti Ferrari, jejím zakladateli a jeho ženě vzniklo několik životopisných dokumentů a filmů. Nejnovější snímek Ferrari mohou diváci shlédnout v kině již letos v lednu. Režisér Michael Mann se rozhodl, že dá ve filmů postavě Laury přesně takovou důležitost, jakou si zaslouží. Roli získala oscarová herečka Penélope Cruz, která si na svém hereckém výkonu dala opravdu záležet. Aby Lauru ztvárnila co nejpřesněji, strávila několik měsíců intenzivním výzkumem toho, kým tato žena, která z velké části stojí za úspěchem značky Ferrari, ve skutečnosti byla.

 

Laura a Enzo Ferrari
Zdroj článku