Přejít k hlavnímu obsahu

Jak světoví umělci změnili historii, ale i šokovali svět: Pitvali mrtvoly, týrali ženy nebo měli slabost pro nezletilé dívky

Info ikona
Salvador Dalí

Salvador Dalí

Snad všichni známe díla od světových umělců, jako byli Pablo Picasso, Leonardo Da Vinci či Paul Gauguin. Jejich tvorba je něco, co obdivujeme dodnes. Ovšem jen málokdo ví, jací byli tito umělci doopravdy lidé. V tomto článku si jejich osobnosti o něco více přiblížíme. A možná na ně pak změníte názor.

Leonardo Da Vinci pitval lidská těla

Italský malíř, který namaloval nejslavnější obraz na světě jménem Mona Lisa, vynikal také tím, že precizně znal lidskou anatomii a uměl dokonale zobrazit lidské orgány. V době kdy žil, tedy mezi lety 1452 - 1519, však neexistovaly tak přesné učebnice anatomie, jak je známe dnes. Da Vinci si proto poradil po svém. Aby mohl lidské orgány zobrazit do nejpřesněji, pitval lidská těla. Pro své zkoumání prý rozpitval přes 30 mrtvol, čímž se ve své době pohyboval na hranici přípustného chování. Mezi mrtvými denně umělec trávil několik hodin. Ve společnosti se o něm říkalo, že aby mohl zkoumat těla co nejdetailněji, údajně prý vykrádal lidské hrobky.

Paul Gauguin měl slabost pro nezletilé dívky

Francouzský malíř je celosvětově známý. Pokud se řekne jeho jméno, mnohým z nás se vybaví obrazy dívek na Tahiti, kam odcestoval. Právě jeho výlet a tyto obrazy však v mnohých z nás zároveň vzbuzují určitou kontroverzi. Na Tahiti totiž odjel malíř čerpat inspiraci – a to jak ke své umělecké tvorbě, tak ve své sexuální fantazii. Slabost měl tento muž pro dívky ve věku 13-14 let. Dvě z nich si dokonce vzal za manželky. V dnešní době se umělec shledává s velkou vlnou kritiky, ovšem jeho pravnučka argumentuje tím, že je třeba se dívat na dobový kontext. V tehdejších souvislostech prý bylo běžné, že takto mladé dívky v Polynésii byly vdané za mnohem starší muže. Jestli je tento argument relevantní, na to si asi každý udělá obrázek sám.

Marina Abramović a Ulay: Láska dvou z nejvlivnějších umělců na světě vás dojme k slzám

svetzeny.cz

Pablo Picasso psychicky týral ženy

O španělském malíři a sochaři je známo, že miloval ženskou společnost a velmi rád ženy také střídal. Měl v sobě jakési kouzlo a charisma, kterému odolala jen málokterá. Byl to muž, který miloval ženy, ale neuměl doopravdy milovat. A tak, nehledě na city, které k němu ženy chovaly, si zkrátka dělal, co chtěl. Ty, které s umělcem prožily delší dobu zjistily, že život s Picassem není žádný med. Jedna z jeho milenek, Françoise Gilotová, s níž měl umělec dvě děti, se nechala slyšet, že ji dokonce fyzicky týral. Neshody mezi nimi byly tak velké, že Françoise dokonce zakázala svým dětem se s otcem vídat a jít mu na pohřeb. Své další dvě milenky nechal se poprat o jeho přízeň. A další jeho dvě milenky pak kvůli Picassovi spáchaly sebevraždu. Říká se, že kvůli tomu, že bez vášnivého umělce nedokázaly žít. Jaká ale byla realita, to se asi nikdy nedozvíme.

Kvíz: Poznáte největší světové umělce? Otestujte své znalosti. Testem projdou jen opravdoví znalci

svetzeny.cz

Vincent Van Gogh si v záchvatu uřízl ucho

Příběh o tom, že si nizozemský malíř uřízl ucho, je všehovšudy známý. Jak ale k tomuto incidentu došlo? Existuje několik konspiračních teorií a každá tvrdí něco trochu jiného. Jedna z verzí je taková, že se Van Gogh strašlivě pohádal se svým kamarádem, malířem Paulem Gauguinem. V záchvatu vzteku si Van Gogh prostě a jednoduše uřízl lalůček svého ucha, který pak zabalený předal služce v nevěstinci. Verzí toho, proč k tomuto šílenému kroku došlo, je několik. V dnešní době se spekuluje o tom, že umělec rozhodně trpěl nějakou psychickou chorobou, která ho k tomuto činu postrčila. Koneckonců se sám ke konci svého života nechal přemístit do psychiatrické léčebny, prý kvůli těžkým depresím, kterými trpěl. Svůj život nakonec ukončil sám v pouhých 37 letech.

Geniální blázen Salvador Dalí

O tom, že katalánský malíř nebyl tak úplně v pořádku, svědčí i jeho surrealistická díla, ve kterých jen těžko najdeme “něco normálního”. Koneckonců, jeden z jeho citátů zní: „Je tu jen jeden rozdíl mezi šílencem a mnou. Šílenec si myslí, že je duševně zdravý, zatímco já vím, že jsem šílený”. Dalí byl celoživotně přesvědčen o tom, že ztělesňuje svého reinkarnovaného bratra, který zemřel 9 měsíců před jeho narozením. Navíc se jmenoval úplně stejně. Už to se dá považovat za určitou raritu. Dle svých slov byl umělec také posedlý osobností Adolfa Hitlera a jedno ze svých děl dokonce pojmenoval „Hitler masturbuje”. Kromě toho se ve svých zvláštních dílech inspiroval vším, co viděl. A také svými sny. Osobnost tohoto umělce bude asi navždy jednou velkou fascinací.

Připomeňte si světové umělecké velikány a jejich díla
Zdroj článku