Po stopách slavných malířů: 5 tipů na výlet

Kdo: Impresionisté + Vincent van Gogh

Kde: Francouzský venkov (tip na dovolenou)

Pokud si i vy chcete vychutnat skvělé víno, sýry, pečivo či palačinky, Francie vás okouzlí. Místo Paříže ale raději zamiřte na venkov – konkrétně do malé vesnice Giverny na severu Francie. Právě toto místo je totiž povinnou zastávkou pro všechny milovníky impresionismu. Rozhodně nevynechejte dům, kde přes čtyřicet let žil slavný Claude Monet – přilehlá vodní zahrada Jardin d’Eau vám bude povědomá, prolíná se totiž řadou Monetových obrazů.

Monet-azur-pobrezi

Když už budete ve Francii, zajeďte rovnou i do Arles. Barevné domy napovědí, kde Vincent van Gogh čerpal inspiraci pro dvě stě pláten, která zde během patnáctiměsíčního pobytu namaloval. Rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu bývalé nemocnice, v níž mu kdysi přišívali ucho.

van-gogh-francouzska-riviera

Kdo: Antoni Gaudí + Pablo Picasso

Kde: Barcelona (tip na dovolenou)

Na Gaudího práci budete v Barceloně narážet na téměř každém kroku. Uniknout by vám neměly Casa Batlló a Casa Milá (ve většině průvodců je pod jménem La Pedrera). Netřeba ani zmiňovat nedokončenou katedrálu Sagrada Família (na fotce níže), která je svým vzhledem naprosto nezaměnitelná. Ačkoli už se z ní stal symbol turismu, pohled nahoru zvnitřku katedrály vám nezajistí žádná pohlednice ani průvodce.

Invia-_Barcelona

Barcelona byla kdysi domovem i pro začínajícího Picassa. Můžete se tak projít po místech, která ho v mládí inspirovala a ovlivnila jeho práci. „Sejděte po Reina Cristina a přejdete-li na ulici Mercé k domu s číslem 3, stanete před místem, kde Picasso spolu s rodinou bydlel. Na jídlo se zastavte u Els 4 Gats, kam jak Picasso, tak Gaudí chodili jíst a diskutovat o umění,“ radí Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.

pikpik

Kdo: Frida Kahlo

Kde: Mexiko (tip na dovolenou)

Barevné Mexiko je rodnou zemí výrazné umělkyně Fridy Kahlo a jejího partnera Diega Rivery. V domě Casa Azul, kde prožila celý život, se dozvíte o jejím osudu a prohlédnete si řadu jejích osobních věcí. Kromě šperků a oblečení, ve kterém se kdysi procházela po mexických ulicích, se můžete podívat i na dopisy či její sbírku mexického umění.

kahlo-mexiko

Kdo: Leonardo da Vinci

Kde: Milán (tip na dovolenou)

Vždycky existuje důvod, proč se vydat do Itálie. Ať už milujete místní kuchyni, kulturu, módu, nebo umění, pobyt zde si užijete. Poté, co si vychutnáte křupavou pizzu a posilníte se šálkem silného espressa, zajděte se podívat do Cenacolo Vinciano, kde naleznete slavnou a tajemnou Da Vinciho malbu Poslední večeře. „Vzhledem k oblíbenosti místa je ovšem lepší zarezervovat si lístky předem, abyste nemuseli stát hodiny frontu,“ doporučuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

da-vinci

Kdo: Rembrandt

Kde: Nizozemí (tip na dovolenou)

Nejprve se podívejte do Leidenu, kde malíř strávil dětství. Více než stotisícové město najdete na jihu Holandska, asi čtyřicet kilometrů od Amsterdamu. Kromě typických kanálů a větrných mlýnů v Leidenu naleznete i jednu z nejstarších evropských univerzit, kde sám Rembrandt studoval. Následně se můžete přesunout, stejně jako on, do hlavního města Amsterdamu. V domě, který si postavil se svou ženou Saskií, dnes najdete muzeum věnované jeho životu i práci.

rembrandt-amster

@svetzeny