Přejít k hlavnímu obsahu

Na tohle jsou ženy v 50 letech staré: Zapomeňte na věci, kterými si nevědomky škodíte

Dnešní kult mládí velí zapomenout na věk a žít naplno. I když se v médiích nejčastěji dočtete, že neexistuje nic, na co byste byla příliš stará, věk v mnoha případech zkrátka iignorovat nemůžete. Najde se celá řada aktivit, které po padesátce vlastně nemáte zapotřebí provozovat. Není to žádná ostuda. Naopak! Můžete prospět svému zdraví a cítit se lépe. Čemu se tedy raději vyhnout?

Po padesátce už nemusíte kempovat

V mládí to byla zábava navíc levný způsob cestování, který se dal pár nocí vydržet bez újmy na zdraví. Čím byl člověk starší, tím méně pro něj byla představa spaní ve stanu na tvrdé karimatce lákavá, čas od času se ale obětoval kvůli dětem, které mají tento způsob trávení nocí v létě samozřejmě rády. Přiznejme si to ale na rovinu, po padesátce neexistuje důvod, proč bychom měly podstupovat nepohodlí, bolavá záda, rozlámané tělo i kousance od všemožné havěti kvůli nocování ve stanu. Střední věk má mimo jiné tu výhodu, že většinou disponujeme přijatelnými financemi a zároveň už nemusíme nikoho živit, tak proč si nedopřát trochu toho komfortu? Naše těla nám rozhodně poděkují!

Nedostatek spánku se projeví více než v mládí 

Zatímco před lety jsme nějakou tu probdělou noc téměř nepocítili, po padesátce se každý nedostatek spánku okamžitě projevuje. Nedostatek spánku nám mimo jiné ubírá na kráse a propisuje se do kruhů a pytlů pod očima, vrásek i zašedlého tónu pleti. Neprospívá ani našemu zdraví - je spojován s se špatným zažíváním, rakovinou a dokonce i depresí. Navíc během spánku tělo opravuje poškozené buňky a namožené svaly a nakopne metabolismus, což vám může pomoci udržet si váhu. Není proto žádnou ostudou přiznat si, že ponocování vám za problémy nestojí, a dopřát si každý den dostatečný odpočinek v podobě alespoň osmi hodin spánku.

Studie: Pokud jíte tyto potraviny před spaním, váš spánek je ohrožen

Potíže s usínáním potkají čas od času téměř každého z nás. Jenže pokud se vám to stává pravidelně, je potřeba zamyslet se nad tím, co večeříte. Jídlo totiž významně ovlivňuje pochody v našem těle a spánek není výjimkou. Na které potraviny byste si měli dát pozor?
svetzeny.cz

Pozor na kocovinu po padesátce

Ačkoliv možná ještě máte v hlavě živé vzpomínky na divoké noci, po kterých jste ráno svěží vyrazila do práce a večer mohla pokračovat na další party, jistě cítíte, že už dávno nejste „dítě mejdanů“. Už dobře víte, co to je kocovina, a že se rok co rok stává náročnější a dostat se z nich trvá o mnoho déle než před pár lety. Máte to ale po padesátce zapotřebí? V tomto věku už byste měla znát svoji míru a pít přiměřeně tak, abyste toho druhý den nelitovala. Někdy bohatě stačí pít v průběhu večera dostatek vody a ujistit se, že vám zbyde dostatek času na kvalitní spánek.

V padesáti nepoužívejte slang mladé generace

Rozhodně není na škodu jít s dobou, a i po padesátce zůstávat v obraze a orientovat se v nových trendech. Určitě ale není třeba snažit se zapadnout mezi generaci vašich dětí tím pravděpodobně nejtrapnějším způsobem – jejich slangem. Máloco dokáže vyvolat vlnu zdvižených obočí a ironického posměchu napříč generacemi než padesátnice vypouštějící z úst věty typu: „Hej kámo, já tě feeluju!

Kvíz: Jak dobře rozumíte generaci dnešních puberťáků? Zjistěte, zda znáte význam všech slov

Pokud máte ve svém okolí nějakého puberťáka nebo hodně mladého člověka, patrně jste zaznamenali některé výrazy v jeho slovníku, kterým dost možná nerozumíte. I když tato slova používat patrně nebudete, i tak není od věci jít s dobou a rozumět jim.
svetzeny.cz

Po padesátce nezanedbávejte pravidelné kontroly u lékaře

Zdraví je v našem životě to nejdůležitější, proto čím jsme starší, tím víc se nevyplácí ho zanedbávat. Pravidelné lékařské prohlídky a kontroly je třeba brát vážně v každém věku. Od padesáti let množství preventivních kontrol přibývá a rozhodně není na místě brát je na lehkou váhu. Screening a preventivní testování je nejlepší způsob, jak si prodloužit život. Zásadním příkladem je třeba kolonoskopie, kterou byste rozhodně měli pravidelně absolvovat od 50. roku věku. Mnoho lidí se tomuto testu vyhýbá z nepříjemných důvodů, ale pro vaše zdraví je zásadní, protože je to jediný způsob, jak odhalit rakovinu tlustého střeva.

Zdroj článku