Přejít k hlavnímu obsahu

Pamatujete si na dnes legendárního Čáryfuka? Děti socialismu nešikovného čaroděje hltaly, příběhy bavily celou rodinu

Potrhlý čaroděj, jenž se dostane do světa sedmdesátých letech, bavil diváky po celém světě. Jeho představitel Geoffrey Bayldon (†93) měl na svém kontě zajímavou řádku filmů, přesto pro všechny navždy zůstane neschopným černokněžníkem. Úsměvná dobrodružství Čáryfuka by asi u dnešních dětí příliš neobstála, ale děti socialismu nešikovného čaroděje hltaly.

Legendárního Čáryfuka a jeho žábu jsme mohli sledovat i my. Byl součástí fenomenálního Magionu, který od poloviny osmdesátek ovládl televizní obrazovky v mnoha rodinách. 

Pomatený Čáryfuk a jeho Tačvůd

Herec byl pro svou postavu čaroděje doslova předurčen a role mu sedla jako ulitá. Na svou životní roli Bayldon velmi rád vzpomínal. ‚‚Čím déle scenárista Čáryfuka psal, tím více byl přesvědčený, ho můžu hrát pouze já,“ říkával Geoffrey později o svém potrhlém čaroději, který se do světa 70. let dostal díky své roztržitosti, když pomotal zaklínadlo. Parťákem do doby, kdy už existoval kouzelný telefon či žárovka byl Čáryfukovi Tačvůd. Ropucha, které jsme většina z nás říkala nesprávně Tačůd. Název ale pochází z anglického Touchwood. 

Popleta Čáryfuk v moderním světě

Ve světě mnoha vymožeností se čaroděj skamarádil s malým chlapcem Edwardem a společně zažívají neskutečná dobrodružství. Z dnešního pohledu by seriál asi neslavil velký úspěch, pro osmdesátkové děti to ale bylo terno. Mimo českých seriálů, které televize chrlila jako na běžícím páse, byl Čáryfuk něčím zcela novým a přesto, že jeden díl trval půl hodiny, na ztřeštěnosti hlavního hrdiny si vzpomeneme dodnes.

Fenomén přelomu 80. a 90. let: Legendární pořady Magion a Vega hltaly všechny věkové kategorie

Děti socialismu rozhodně neseděly u televize, jako dnešní mládež a raději pobíhaly venku. Co je ale zaručeně udrželo alespoň na chvíli doma byly legendární pořady Magion a Vega. Každou středu, později úterý a čtvrtek hltala celá rodina zábavné seriály, ale i zajímavé hosty, se kterými si moderátoři povídali.
svetzeny.cz

Vedlejší role v kasovních trhácích

Britský herec ztvárňoval před svou nejslavnější postavou spíš vedlejší role, rozhodně se však nejednalo o nějaké béčkové filmy. Oku pozorného diváka určitě neunikl ve slavné bondovce Casino Royale, jako Q či ve filmu Král krysa. Vidět jsme ho mohli také v příbězích o nešikovném detektivovi, který byl pohromou pro celé své okolí - Inspektor Clouseau a Růžový panter opět zasahuje. Dočkal se také nominace na prestižní ocenění Royal Midland Television Awards, za svou roli v seriálu Peak practice. Poslední film natočil v roce 2010. Předtím byl ještě součástí oblíbené soutěže, která nás bavila v devadesátých letech.

Profesor ze záludného vězení uprostřed moře

Dva týmy na pevnosti uprostřed moře, vědomostní, fyzické či občas psychicky náročné úkoly a na konci zlaťáky ze zlaté kašny. Pokud jste si vzpomněli na Pevnost Boyard, hádáte správně. V anglické verzi dobrodružné soutěže vystupoval Bayldon coby Profesor. Po skončení filmové a divadelní kariéry se o životě oblíbeného herce příliš neví. Ostatně soukromí si bedlivě střežil a neměl potřebu vyčnívat z davu. O jeho rodině, manželce či případných potomcích se neví vůbec nic. I to nahrává různým spekulantům, kteří tvrdí, že byl herec gay. Pokud je to pravda, či nikoliv není důležité, ale Geoffreyho odkaz v podobě nezapomenutelného Čáryfuka bude žít navždy.

Připomeňte si nezapomenutelného čaroděje Čáryfuka
Zdroj článku