Přejít k hlavnímu obsahu

Fenomén přelomu 80. a 90. let: Legendární pořady Magion a Vega hltaly všechny věkové kategorie

Děti socialismu rozhodně neseděly u televize, jako dnešní mládež a raději pobíhaly venku. Co je ale zaručeně udrželo alespoň na chvíli doma byly legendární pořady Magion a Vega. Každou středu, později úterý a čtvrtek hltala celá rodina zábavné seriály, ale i zajímavé hosty, se kterými si moderátoři povídali.

Oba pořady vstoupily na obrazovku v polovině osmdesátých let a byly příjemným osvěžením a něčím novým. V té době nebylo úplně na výběr a pořady pro mládež slavily úspěch.

Kníratí moderátoři

Magion se začal vysílat v dubnu 1984, a ač ho proslavil Jan Rosák či Petr Jančařík, prvním moderátorem byl Rostislav Kuba. Vzpomínáte si na tohoto herce? Tmavovlasý sympaťák s knírkem. Ostatně vousy pod nosem pak měli i známější pánové. „Shodou okolností jsme všichni tři měli knírek. Myslím, že jsme lidem s odstupem času splynuli dohromady, takže dnes si každý vzpomene, že Magion uváděl pán s knírkem, ale jeho podobu a jméno už loví z paměti o něco obtížněji,“ uvedl Rosák s úsměvem pro Idnes.cz s tím, že název dostal pořad po první československé družici, která se dostala do vesmíru.

Magické oko Magionu

Každý čtvrtek pak tahal průvodce pořadu z magického oka netradiční věc, o které si povídal se svým hostem. V záhadné krabici, která byla trikově upravená, tak Rosák například vytáhl netopýra, jenž byl zakousnutý do jeho prstu, ale pořad navštívila také mnohem nebezpečnější zvířata. „Ve studiu jsem měl i levharta. Ten se samozřejmě do krabice nevešel, ale i tak to bylo zajímavé setkání,“ zavzpomínal moderátor na zlaté časy televizní zábavy. A to nebylo vše, co hodinový pořad divákům nabízel. 

Úvodní znělka Magionu je dnes legendární

Seriály a pohádky z ciziny

Rodina mohla sledovat ty nejlepší seriály své doby. Kdo by si nepamatoval na kreslený výlet za poznáním lidského těla Byl jednou jeden… život, který byl zábavný, ale zároveň velmi poučný. Francouzský seriál patřil k nejoblíbenějším. V těsném závěsu se pak držel dojemný příběh Goro bílý pes nebo například čaroděj Čáryfuk či dobrodružství klokana Skippyho. Název britského seriálu Bludička vám asi na první dobrou nic neřekne, ale když napíšeme Edna, hned se vám vybaví zlá čarodějnice Edna Bedna, která měla podobu televize. Dodnes výše jmenované seriály vyvolají úsměv a vzpomínky. 

Boj o telefonní budky

Na atraktivitě a výjimečnosti získával Magion také díky hlasování o seriál, který se bude v pořadu vysílat. Hlasování probíhalo telefonicky, a kdo neměl pevnou linku, ten vybíhal do ulic k první budce. V tu chvíli vypukl na některých sídlištích boj o telefonní sluchátko. Dnešní děti by se asi takovému chování vysmály, ale pro tehdejší generaci to bylo adrenalinem nabité odpoledne. Magion se na obrazovce udržel dlouhých dvanáct let a podle statistik se jednalo o druhý nejsledovanější pořad po zprávách z domova i ze světa.

Magion získal sestru Vegu

V roce 1987 nasadila tehdy Československá televize k Magionu podobně laděný pořad Vega. Ten běžel v osmdesátkách ve středu a v devadesátkách v úterý. Na moderátorském postu se také pánové vystřídali, ale nejznámějším byl rozhodně Stanislav Hložek, jenž si od pěveckého mikrofonu odskočil do studia. Stejně jako úspěšný Magion měla Vega zajímavé hosty a samozřejmě pásmo pohádek a seriálů. Oblíbenost si získal Willy Fog na cestě kolem světa, Robin Hood nebo Sandokan.

Naučné a zábavné pořady byly fenoménem své doby a všichni na ně rádi vzpomínáme. Možná by stálo za to, pustit jeden díl dnešním dětem, co by řekly na to, jak v dobách minulých vypadaly programy pro jejich vrstevníky.  

Moderátoři nejúspěšnějších pořadů Magionu a Vegy
Zdroj článku