Přejít k hlavnímu obsahu

Potřebujete dobít energii? Objevte spánkovou metodu Power Nap, prospějete i svému mozku

Býváte během dne unavení, ačkoli neponocujete? Máte pocit, že nemáte dostatek energie, jste podráždění a býváte často ve stresu? Vyzkoušejte Power Nap, krátké zdřímnutí, které vám poskytne potřebnou vzpruhu a energii. Ostatně, i název už nepovídá, že krátký, ale silný odpolední spánek je tím pravým, abyste vydrželi svěží až do večera.

Power Nap, nebo také Power Sleep, je název pro krátký a velmi účinný druh spánku, který vám dokáže poskytnout potřebnou vzpruhu a energii. Aby tělu poskytnul stejné regenerační účinky jako noční spánek a zároveň noční spánek nenarušil, musíte dodržovat jeho pevně daná pravidla.

Maximálně půl hodiny

Abyste se po krátkém odpočinku probudili odpočatí, Power Nap nesmí trvat déle než 30 minut. Jeho nejideálnější délka je pouze 10-20 minut, a to z důvodu různých fází, mezi kterými ve spánkovém cyklu procházíme. Hranice 30 minut je stanovena s ohledem na to, že chvíli trvá, než usnete a také z důvodu, že po půl hodině spánku přecházíme do hluboké fáze spánku, z které je obtížné probudit se svěží a s dobrou náladou. Ostatně, otázka, kolik hodin denně spát, je jasná - říká se, že optimálních je 7 až 8 hodin pro noční spaní. Delší spánek může tedy vést k tzv. spánkové setrvačnosti, kdy se po probuzení cítíte ještě více unavení.

Mohlo by se vám líbit

Klíšťata útočí: Jak se před nimi chránit a jak poznat, že jste se nakazili

Klíšťata se dnes nevyskytují jen v lesích, můžeme na ně narazit v městských parcích, na zahradách a kdekoliv v přírodě. Protože klíšťata přenášejí různé nebezpečné nemoci, měli byste být vždy ve střehu. Pokud klíště najdete, je důležité ho včas a správně odstranit. Přečtěte si, jak se nemoci způsobené klíštětem projevují, a jak se chránit, abyste riziko nákazy snížili na minimum.
svetzeny.cz

Výhody krátkého odpočinku

Podle vědeckých studií vám krátké zdřímnutí během odpoledne pomůže získat novou energii, snížit únavu, zvýšit bdělost a zlepšit náladu i výkonnost. Pomůže i v případě, kdy jste neměli přes noc dostatek spánku. Power Nap je vhodný i k udržení zvýšené pozorností, což ocení především řidiči. Další odborná studie dokazuje, že krátký spánek během dne může mít zásadní pozitivní vliv na funkci mozku a zlepšit kognitivní funkce, jako je paměť, učení a kreativita. Kromě toho má Power Nap podle odborníků vliv na snížení rizika srdečních onemocnění.

Jak správně praktikovat Power Nap

Aby byl Power Nap skutečně účinný, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Pohlídejte si správnou délku spánku. Jak bylo uvedeno, ideální délka krátkého odpočinku je mezi 10 a 20 minutami. Vždy si nastavte budík, abyste délku spánku nepřekročili. Nejvhodnější čas na odpočinek bývá obvykle mezi 13. a 15. hodinou, kdy dochází k přirozenému poklesu energetické hladiny. V pozdějších odpoledních, nebo dokonce večerních hodinách, se zdřímnutí nedoporučuje, mělo by neblahý vliv na noční spánek. Aby bylo odpočinutí opravdu efektivní, zajistěte si klidné a pohodlné místo pro spánek. Můžete využít masku na oči a špunty do uší, aby vás nerušily vnější vlivy.

Zdroj článku