Přejít k hlavnímu obsahu

Ráno nejste odpočatí a nejradši byste šli zase spát. Možná vás trápí porucha spánku. Odbornice radí, co pomůže

Nespavost a poruchy spánku mají významný dopad na kvalitu našeho života. Potíže se spánkem se často pojí s naší duševní pohodou, způsobují stres, či dokonce vyhoření. Psychoterapeutka vysvětluje, odkud problémy se spánkem pramení a jak zlepšit jeho kvalitu. Její rady by vám mohly pomoci odstranit i další problémy.

Souvislost mezi nespavostí a psychikou

Nespavost a potíže se spánkem jsou často důsledkem naší psychické nepohody. Nejčastěji souvisí s úzkostí, depresí, se stresem a dlouhodobým přetížením až vyhořením, případně prožitým traumatem. Tyto stavy mohou narušit naši schopnost usnout, udržet spánek celou noc a nebudit se příliš brzy. "Lidé trpící úzkostí často zažívají zaplavení myšlenkami a obavami, které jim brání v usínání. Deprese může způsobit jak nespavost, tak hypersomnii (nadměrnou spavost). Lidé s depresí často trpí nekvalitním spánkem a mají problémy s ranním probouzením," říká psychoterapeutka Šárka Hrabovská.

 

Mohlo by se vám líbit

Úskalí panických atak: Zjistěte, proč vznikají a jak je poznáme, některé příčiny vás možná překvapí

Do pořadu Ženská tabu webu Lifee.cz přijala pozvání bývalá tanečnice Libuška Rohlíčková, která díky vážné nemoci svého syna poznala úskalí panických atak. Panické ataky jsou náhlé příhody intenzivního strachu a nepohody, jež jsou pro člověka, kterého zasáhnou, poměrně vyčerpávající zkušeností. A to nejen fyzicky, ale především psychicky. Panické ataky se většinou objeví bez varování a často v jedinci zanechávají pocit obrovské nejistoty, co se s jeho tělem a myslí děje.
svetzeny.cz

Pozor na dlouhodobý stres

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je stres. Ten chronický aktivuje sympatický nervový systém, což vede k produkci hormonů jako adrenalin a kortizol, jež zvyšují bdělost a snižují schopnost odpočívat. Zatímco krátkodobý stres leckdy způsobí problémy s usínáním nebo přerušovaným spánkem, dlouhodobý stres může vést k trvalým problémům se spánkem a vyústit až v chronickou nespavost.

 

Mohlo by se vám líbit

Jak rychle usnout a v noci se nebudit. Zásadní je výběr matrace a polštáře

Spánek hraje v našich životech obrovskou a velmi významnou roli. V ideálním světě by měl dospělý jedinec spát přibližně 8 hodin denně, v mnohých případech tomu tak ale není. Stále více lidí trápí nespavost, která se podepisuje na celkovém zdraví člověka. Zjistěte, jak podpořit kvalitu svého spánku a jak co nejrychleji usnout.
svetzeny.cz

Syndrom vyhoření dokáže potrápit

Vyhoření je stav fyzického, emocionálního a duševního vyčerpání způsobený dlouhodobým stresem a přetížením. Má proto významný dopad na kvalitu našeho spánku. Lidé trpící vyhořením často zažívají nespavost, přerušovaný spánek a problémy s usínáním. Navzdory dostatečné délce spánku se často cítí unavení, vyčerpaní a bez energie.

 

Rozpoznejte problém se spánkem

Je důležité, abyste uměli rozpoznat příznaky nespavosti a poruch spánku a mohli tak svůj problém řešit včas. Mezi běžné indikátory, které naznačí, že máte problém se spánkem jsou:

  • Potíže s usínáním: Trvá vám déle než 30 minut, než usnete.
  • Časté probouzení: Probudíte se několikrát během noci a máte potíže znovu usnout.
  • Ranní probouzení: Probouzíte se příliš brzy a nejste schopni znovu usnout.
  • Nekvalitní spánek: I po dostatečné délce spánku se cítíte unavení a neodpočatí.
  • Denní únava: Cítíte se během dne ospalí a vyčerpaní, což ovlivňuje vaši schopnost fungovat a soustředit se na úkoly.
  • Změny nálady: Zaznamenáváte na sobě zvýšenou podrážděnost, napětí, propady nálad. 
Mohlo by se vám líbit

Kolik hodin spát, když je vám 18, 30 nebo 65 let, aby vaše tělo regenerovalo?

Spánek je nezbytná součást vašeho života a potřebujete ho ke správnému fungování organismu. Optimální množství spánku závisí hned na několika faktorech, zásadním je pak právě věk. I když se potřeby spánku mezi jednotlivci liší, existuje obecné pravidlo, kolik hodin denně by měla každá věková kategorie lidí spát.
svetzeny.cz

Upravte svou rutinu

Podle Šárky Hrabovské je nejdůležitější upravit spánkovou rutinu tak, abyste spali dostatečně. Vyzkoušejte několik tipů, kterými podpoříte kvalitní spánek:

  • Stanovte si pravidelný spánkový režim: Chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den může pomoci regulovat váš spánkový cyklus.
  • Vytvořte relaxační rutinu před spaním: Praktikování relaxačních technik, jako je meditace, hluboké dýchání nebo čtení knihy, může zklidnit mysl před spaním.
  • Omezte vystavení modrému světlu: Vyhněte se používání elektronických zařízení, jako jsou telefony a tablety, alespoň hodinu před spaním.
  • Snižte příjem kofeinu a alkoholu: Tyto látky narušují kvalitu spánku, proto je vhodné je omezit, zejména ve večerních hodinách. Namísto toho vyzkoušejte bylinkový čaj.
  • Zajistěte si pohodlné spánkové prostředí: Investujte do kvalitní matrace a polštáře, udržujte pokoj tmavý, tichý a chladný.
  • Zařaďte fyzickou aktivitu: Pravidelné cvičení pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Necvičte však těsně před spaním.
  • Myslete na svůj jídelníček: Vyhýbejte se těžkým jídlům před spaním, zařaďte spíše něco lehkého a lépe stravitelného.
  • Pracujte na snížení stresu: Je to běh na delší trať, ale vyplatí se. Myslete na sebe, na svůj odpočinek, plánujte si čas pro sebe, který naplníte činnostmi typu „chci“ nikoliv typu „musím“, udržujte si zdravé osobní hranice a work-life balance.
  • Vyhledejte odbornou pomoc: Pokud máte dlouhodobé problémy se spánkem, zkonzultujte je s lékařem nebo specialistou na spánkové poruchy.

"Nespavost a poruchy spánku mohou mít vážný dopad na fyzické i duševní zdraví. Rozpoznání příznaků a využití vhodných strategií pro zlepšení spánku může vést k lepší kvalitě života a celkově vyšší psychické i fyzické pohodě," upozorňuje terapeutka.

 

Mgr. Šárka Hrabovská

Jádrem mé práce je za pomocí užitečných otázek a jiných nástrojů hledat cestu k řešení klientovy obtížné situace. K tomuto řešení mohou napomoci různé zdroje, které jsou často již v životě klienta přítomné a terapie je pomáhá aktivovat. Spolu s klientem zaměřujeme pozornost ve směru žádoucí změny. Soustředíme se na to, co klient má ve svých rukou a s čím tedy může aktuálně pracovat, aby svou situaci vyřešil či zlepšil.

 

Šárku Hrabovskou najdete na Terapie.cz.

Zajímá vás zdraví a zdravý životní styl? Pak si přečtěte o tom, jak mohou ženy nad 50 let zvýšit produkci kolagenu. Nepotřebujete plastiky, abyste měly dokonalou mladistvou pleť

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit