Přejít k hlavnímu obsahu

Klíšťata útočí: Jak se před nimi chránit a jak poznat, že jste se nakazili

Klíšťata se dnes nevyskytují jen v lesích, můžeme na ně narazit v městských parcích, na zahradách a kdekoliv v přírodě. Protože klíšťata přenášejí různé nebezpečné nemoci, měli byste být vždy ve střehu. Pokud klíště najdete, je důležité ho včas a správně odstranit. Přečtěte si, jak se nemoci způsobené klíštětem projevují, a jak se chránit, abyste riziko nákazy snížili na minimum.

Kde se klíšťata vyskytují?

Klíšťata se podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu vyskytují převážně v listnatých a smíšených lesích a porostech křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíšťatům se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich najdeme v jehličnatých lesích, především jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Díky specifickým nárokům na vlhkost prostředí klíšťatům nesvědčí slunná a výrazně suchá a holá místa. Podobně nevhodné jsou také trvale podmáčené biotopy. V zemědělských kulturách se prakticky nevyskytují.

Jaké nemoci klíště přenáší?

Klíště se infikuje sáním na nakaženém zvířeti nebo na něj virus přenese matka. Nejznámějšími nemocemi způsobenými klíštětem jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Existují však i jiné, méně známé nemoci, jako jsou ehrlichióza, babesióza, tularémie, bartonelóza nebo neoehrlichióza. V některých případech dokonce dochází i k nakažení více onemocněními najednou, což způsobuje nejen problém při diagnostice, ale může dojít ke zhoršení jednotlivých příznaků a průběhu následné rekonvalescence. Nosičem nemocí může být také jiný savý hmyz, nejčastěji komár.

Mohlo by se vám líbit

Metodou ABCDE rozpoznáte varovné příznaky rakoviny kůže. Otestujte se pro jistotu i vy

Rakovina kůže zaujímá v žebříčku nádorových onemocnění dlouhodobě přední příčky. Přitom vzniku onemocnění se dá z velké míry předcházet. Přečtěte si, jaké jsou příznaky rakoviny kůže, kdy vyhledat dermatologa a jak provést alespoň základní samovyšetření kůže?
svetzeny.cz

Co je klíšťová encefalitida

Jednou z nemocí, kterou vás může klíště nakazit, je klíšťová encefalitida, neboli “zánět mozkových blan”. Podle Národního zdravotnického informačního portálu se jedná o virové onemocnění centrální nervové soustavy, které může vyústit v dlouhodobé zdravotní komplikace a případně až v úmrtí. U většiny nemocných se nemoc v první fázi projevuje jako běžná viróza s teplotami, únavou, pobolíváním hlavy, bolestí v krku, bolestmi kloubů, a to zpravidla do 14 dnů od přisátí klíštěte. Poté dochází ke zlepšení stavu, kdy klidová fáze trvá až tři týdny. Pouze malá část pacientů se uzdraví v této první fázi, další část začne cítit horší příznaky virózy, kdy nastupuje velká bolest hlavy, teplota, často závrať, světloplachost, může docházet k obrně končetin, k třesu rukou, k poruchám citlivosti, poruchám mluvení nebo hluchotě. Následuje nutná hospitalizace, během které se zmírňují příznaky onemocnění. Nejlepší ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

Mohlo by se vám líbit

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Co je lymská borelióza

Lymská borelióza je podle Národního zdravotnického informačního portálu způsobena bakteriemi druhu Borrelia burgdorferi. Protože existuje několik typů, každá z nich má trochu jiné příznaky. Nakažení touto bakterií je bohužel poměrně časté. U mnoha lidí se projeví tak, že si člověk, bez jakýchkoli obtíží, vytvoří protilátky a pomocí nich nad touto bakterií zvítězí. Pokud se však infekce projeví, většinou se v rozmezí 2 až 4 týdnů od přisátí klíštěte v zasaženém místě objeví nápadná růžová skvrna, která se šíří do stran a od středu bledne. Malé začervenání s drobným svědivým pupínkem je ale v pořádku, jedná se pouze o reakci na trávicí šťávy klíštěte. Virus lze léčit antibiotiky. Pokud je léčba zahájena včas, bakterie se v organismu dále nerozšiřují. Existují ale i případy, kdy se charakteristické zarudnutí neobjeví a může dojít k napadnutí nervového systému, kloubního aparátu či srdce. U nakaženého se mohou objevit také obvyklé chřipkové symptomy. Neléčená nemoc se může projevit i několik let po infekci, kdy dochází k úporným bolestem kloubů, nejvíce kolen.

Jak se chránit před klíšťaty

Abyste snížili pravděpodobnost přisátí klíštěte, vyhýbejte se rizikovým oblastem, používejte silné repelenty na kůži i oděv, po návratu z přírody se důkladně prohlížejte a oblečení dobře vyklepejte. Do přírody noste dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy ve světlých barvách, na kterých klíště snáz uvidíte. Pokud klíště najdete, zaznamenejte si, kde a kdy bylo přichyceno. Abyste věděli, zda bylo klíště infikováno, můžete ho poslat k mikrobiologickému rozboru. Více informací najdete na kliste.cz, kde také najdete aktualizovaný přehled výskytu infikovaných klíšťat.

Jak správně vyndat klíště?

Už během výletů do přírody byste měli být vybaveni mini lékárničkou se speciální plastovou pinzetou, háčkem, kartou na klíšťata, případně rovnou speciální sadou na klíšťata. Chybět by nemělo ani malé balení dezinfekce. Přisáté klíště je totiž důležité odstranit včas. „K většině přenosů dochází až po 24 hodinách sání, takže pokud se člověk, když přijde z lesa, zkontroluje večer i druhý den ráno, a klíště včas odstraní, tak šance na přenos je minimální,“ vysvětlila výzkumná pracovnice Parazitologického ústavu Akademie věd Tereza Hatalová v rozhovoru na CNN Prima News.

Klíště uchopte těsně nad kůží pomocí pinzety, co nejblíže u hlavičky, čímž zabráníte návratu slin z těla klíštěte zpět do vaší kůže. Pomalu klíštětem viklejte a jemně ho vytahujte, dokud se neuvolní. Pokud máte možnost, zasažené místo omyjte vodou a mýdlem. V posledním kroku pak ránu každopádně vyčistěte dezinfekcí, případně Tea Tree olejíčkem. Pokud klíště přetrhnete, nic se neděje, riziko nákazy se zvyšuje pouze vymáčknutím jeho obsahu zpět do rány. Zbytky kusadel, která zůstanou v ráně, tělo samo vyloučí, případně si je nechte vyndat odborníkem. Klíště před vytahováním nepotírejte olejem ani krémem.

GALERIE: Přípravky proti klíšťatům
Zdroj článku