Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře rozumíte generaci dnešních puberťáků? Zjistěte, zda znáte význam všech slov

Info ikona
Komunikace dnešní mladé generace

Pokud máte ve svém okolí nějakého puberťáka nebo hodně mladého člověka, patrně jste zaznamenali některé výrazy v jeho slovníku, kterým dost možná nerozumíte. I když tato slova používat patrně nebudete, i tak není od věci jít s dobou a rozumět jim.

Historie se opakuje znovu a znovu. Vzpomínáte na dobu, kdy vám bylo „náct“ a vaši rodiče, prarodiče a učitelé kroutili hlavami nad vaším slovníkem? Nejde přitom o vulgarismy. To, že je někdo mladý, nemusí ještě nutně mluvit sprostě. Jde spíše o slova, která jste používali mezi svými vrstevníky. Dnešní doba není jiná. I současná generace teenagerů mluví svým specifickým jazykem, který hodně ovlivňují moderní technologie.  

Snad nikdy se nevyvíjela čeština (nebo jazyky obecně) tak rychle, jako dnes. Ostatně, co v dnešní době není zrychlené? Nová slova vznikala, z jiných se staly archaismy, jež postupně zmizely úplně. Byl to vždy přirozený vývoj, na který měly mimo jiné vliv i cizí jazyky, u nás historicky především němčina, ale také francouzština či angličtina, která je v popředí zejména v posledních dvaceti letech. Neologismy nebo-li novotvary či přejatá slova, se vkrádaly dříve do češtiny mnohem pomaleji než v současné době. 

6 znamení opravdového slabocha: Může to být váš kamarád, nebo klidně manžel

svetzeny.cz

Dnešní generace Z, tedy dnešní teenageři žijí rychle a stejně tak dovedli používání angličtiny na novou úroveň. V jejich slovníku se to jen hemží zkomolenými výrazy převážně z angličtiny. Je pro ně naprosto přirozené používat nejrůznější anglické zkratky a přecházet v jediné větě z jednoho jazyka do druhého.  

Komunikace a vývoj jazyka je dnes ovlivněn používáním internetu, ale především sociálních médií. Svůj vliv má i sledování videí a filmů na různých streamovacích platformách jako je třeba Netlix nebo HBO, kde je řada filmů jen v angličtině s českými titulky. Upřít se tedy dětem nedá, že si sledováním filmů či seriálů v původním znění s titulky přeci jen procvičují cizí jazyk, i když jen pasivně.

Kvíz: Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Dokončete správně nejznámější česká přísloví

svetzeny.cz

Není divu že starší lidé, kteří nepoužívají sociální média a nesledují internet, se mohou cítit odtrženi od moderní podoby češtiny, do které se nejrůznější hovorové výrazy postupně etablují. A jsou to právě média, která mohou nabídnout vzdělávání i v této oblasti. Porozumění tomuto jazykovému vývoji může přispět ke zlepšení komunikace mezi generacemi.

Otestujte se v zábavném kvízu

Zdroj článku