Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře rozumíte generaci dnešních puberťáků? Zjistěte, zda znáte význam všech slov

Pokud máte ve svém okolí nějakého puberťáka nebo hodně mladého člověka, patrně jste zaznamenali některé výrazy v jeho slovníku, kterým dost možná nerozumíte. I když tato slova používat patrně nebudete, i tak není od věci jít s dobou a rozumět jim.

Historie se opakuje znovu a znovu. Vzpomínáte na dobu, kdy vám bylo „náct“ a vaši rodiče, prarodiče a učitelé kroutili hlavami nad vaším slovníkem? Nejde přitom o vulgarismy. To, že je někdo mladý, nemusí ještě nutně mluvit sprostě. Jde spíše o slova, která jste používali mezi svými vrstevníky. Dnešní doba není jiná. I současná generace teenagerů mluví svým specifickým jazykem, který hodně ovlivňují moderní technologie.  

Snad nikdy se nevyvíjela čeština (nebo jazyky obecně) tak rychle, jako dnes. Ostatně, co v dnešní době není zrychlené? Nová slova vznikala, z jiných se staly archaismy, jež postupně zmizely úplně. Byl to vždy přirozený vývoj, na který měly mimo jiné vliv i cizí jazyky, u nás historicky především němčina, ale také francouzština či angličtina, která je v popředí zejména v posledních dvaceti letech. Neologismy nebo-li novotvary či přejatá slova, se vkrádaly dříve do češtiny mnohem pomaleji než v současné době. 

Mohlo by se vám líbit

6 znamení opravdového slabocha: Může to být váš kamarád, nebo klidně manžel

Lidé v životě jsou různí, někteří mají tendence honit si vlastní ego na druhých, snaží se je ponižovat, poukazovat na jejich chyby. Nebo jsou tady ti, kterým se přezdívá energetičtí upíři - vysávají z druhých jejich energii. Jak poznat, že vedle vás je zrovna slaboch? Jaké znamení ho určují? A stěžejní otázka - máte vedle sebe někoho takového?
svetzeny.cz

Dnešní generace Z, tedy dnešní teenageři žijí rychle a stejně tak dovedli používání angličtiny na novou úroveň. V jejich slovníku se to jen hemží zkomolenými výrazy převážně z angličtiny. Je pro ně naprosto přirozené používat nejrůznější anglické zkratky a přecházet v jediné větě z jednoho jazyka do druhého.  

Komunikace a vývoj jazyka je dnes ovlivněn používáním internetu, ale především sociálních médií. Svůj vliv má i sledování videí a filmů na různých streamovacích platformách jako je třeba Netlix nebo HBO, kde je řada filmů jen v angličtině s českými titulky. Upřít se tedy dětem nedá, že si sledováním filmů či seriálů v původním znění s titulky přeci jen procvičují cizí jazyk, i když jen pasivně.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Dokončete správně nejznámější česká přísloví

Příšloví jsou výrazové prostředky, které se často používají v každodenním jazyce. Jsou to krátké věty nebo fráze, které obsahují nějakou naučenou pravdu, moudrost nebo zkušenost. Česká přísloví mají bohatou historii a základy sahají do dávných dob. Jejich původ je spojen s lidovou moudrostí a zkušenostmi našich předků. Otestujte si svoje znalosti v zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Není divu že starší lidé, kteří nepoužívají sociální média a nesledují internet, se mohou cítit odtrženi od moderní podoby češtiny, do které se nejrůznější hovorové výrazy postupně etablují. A jsou to právě média, která mohou nabídnout vzdělávání i v této oblasti. Porozumění tomuto jazykovému vývoji může přispět ke zlepšení komunikace mezi generacemi.

Otestujte se v zábavném kvízu

Zdroj článku