Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Tato slova už vaše děti znát nebudou. Význam českých slov, která se již příliš nepoužívají. Odhalíte všechna?

Info ikona
Význam českých slov

Čeština je neuvěřitelně bohatý jazyk, kdy stále vznikají nová slova. Naproti tomu některá slova pomalu upadají v zapomnění, většinou kvůli tomu, že věci, které označovala, se již zkrátka nepoužívají, nebo se pro dané věci objevil nový výraz, který se ujal lépe. Otestujte své znalosti ohledně slov, která se dnes již příliš nepoužívají!

Kvíz: Ověřte si své znalosti. Test z biologie by měl zvládnout každý absolvent 8. ročníku základní školy

svetzeny.cz

Zapomenutá slova

Pokud máte rádi středověkou tématiku, pak vám následující test asi nebude činit velké potíže. Právě ve středověku bylo používání slov v následujícím kvízu zcela běžné a nikoho by tyto výrazy nezaskočily. Pokud následující slova neznáte, můžete obohatit svou slovní zásobu a zaskočit výrazy své přátele.

Info ikona
Rytíř

Středověk a čeština

Za středověk je obvykle označováno období od 6. až do 15./16. století. Ačkoliv se tedy při pojmu „středověk“ lidem vybaví obrázek hradů, rytířských turnajů a udatných rytířů, ve skutečnosti se jedná o více než deset století lidské historie, zejména pak týkající se Evropy. Čeština je slovanský jazyk, který patří do rodiny indoevropských jazyků. Spolu se slovenštinou tvoří česko-slovenskou větev západoslovanských jazyků. Čeština se vyvinula ze západního nářečí praslovanštiny na konci 10. století, kdy první písemné památky jsou ze 12. století, česky psaná literatura se pak objevuje od století čtrnáctého.

Zdroj článku