Přejít k hlavnímu obsahu

Co udělá s vaším tělem sklenka červeného vína: Pokud si ji dáte každý den, prospějete nejen srdci. Pamatujte ale na kalorie

Sklenka vína denně je všelék, říkávaly už naše babičky a řada lidí se touto radou s chutí řídí. I vy si určitě ráda doma dáte skleničku po náročném dni, nebo když si chcete udělat hezký večer. Je ale víno opravdu tak prospěšné? A není jedna sklenička příliš nebo naopak málo?

Aby nedošlo k mýlce, zdraví prospěšné může být především víno červené. Pro mnoho žen může sklenka červeného vína denně představovat rituál relaxace a odpočinku po dlouhém dni. Není tajemstvím, že umírněná konzumace červeného vína může mít některé zdravotní výhody. Ale co se vlastně děje s tělem ženy, která si dopřeje tuto malou pochoutku každý den?

Červené víno je dobré na srdce i na mozek

Umírněná konzumace červeného vína může přispět k lepšímu srdečnímu zdraví. Obsažené látky totiž mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění tím, že chrání cévy před poškozením a zlepšují pružnost cévní stěny. Červené víno je také bohaté na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Tyto látky mohou též pomoci snížit zánět v těle, což může přispět ke snížení rizika vzniku různých onemocnění, včetně určitých typů rakoviny a neurodegenerativních onemocnění.

Resveratrol, který je přítomen v červeném víně, je spojován s ochranou mozkových buněk před poškozením a podporou kognitivních funkcí. Pravidelná konzumace červeného vína může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby a dalších onemocnění. Dokazují to výzkumy francouzského neurochirurga Jeana Marca Orgogoza z Bordeaux. Doporučená denní dávka je pak 2-4 dcl vína. Je však vhodné konzultovat toto množství se svým lékařem. 
A co víc, tento vinný mok dokáže mít pozitivní vliv i na váš sexuální život. Odbourávají totiž zábrany a uvolňují tělo i mysl, což vede k hlubšímu a procítěnějšímu prožitku. Ten má pak tendence snižovat stres, což vede ke snížení dalších zdravotních rizik.

Jak si říct o sex: Muži ocení drsnou upřímnost, ženy potřebují něco jiného

Soulad v intimním životě je základem spokojeného vztahu. Pokud jde o začátek intimních hrátek, ženy a muži mají zcela rozdílné preference. Stále platí, že na něžné pohlaví fungují spíš něžnosti a muži obecně ocení drsnou upřímnost. Jak tedy dát vašemu partnerovi nejlíp najevo, že se chcete milovat? A jak si nejvíc získá on vás?
svetzeny.cz

Víno může způsobit nadváhu a závislost

I když umírněná konzumace červeného vína může být spojena s některými zdravotními výhodami, je důležité si uvědomit, že alkohol je kalorický a příliš mnoho konzumace může přispět k nárůstu hmotnosti. Proto je důležité pít červené víno s mírou a v rámci vyvážené stravy. Pravidelná konzumace červeného vína může také vést k vytvoření závislosti na alkoholu. Při opakovaném užívání si lze vyvinout toleranci a zvýšenou touhu po pití.

„Konzumace jednoho nebo dvou drinků maximálně čtyřikrát do týdne eliminuje výskyt kardiovaskulárních nemocí, ale častější a pravidelnější pití snižuje tyto účinky,” zmiňuje Sarah Hartz, vedoucí studie, kterou provedla Univerzita ve Washingtonu. „Avšak s ohledem na možný výskyt rakoviny může být naprostá abstinence alkoholu zdraví škodlivá,” dodává lékařka.

Rakovinu tlustého střeva není radno podceňovat: Jak se projevuje, komu hrozí a jak podle příznaků poznat, že už je zle?

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v Česku druhé nejčastější onkologické onemocnění a rovněž druhá nejčastější nádorová příčina úmrtí. V minulosti Česká republika držela smutné světové prvenství v počtu případů tohoto onemocnění. Díky prevenci však nyní čísla klesla. Víte, jak se tato zákeřná nemoc projevuje, komu hrozí a jak poznat, že už je zle?
svetzeny.cz

Pít či nepít? Klíčem je správné množství

Instituce Centers for Disease Control and Prevention nedoporučuje, abyste začala pít častěji jen kvůli potenciálním zdravotním přínosům, protože mírný příjem alkoholu je také spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, násilí, ale i s následky jako utonutí, zranění způsobených pády a nehodami. Studie Harvard School of Public Health poukazuje na to, že alkohol je lék i jed. "Rozdíl spočívá hlavně v dávce. Zdá se, že mírné pití je dobré pro srdce a oběhový systém a pravděpodobně chrání před cukrovkou 2. typu a žlučovými kameny. Velké pití je hlavní příčinou úmrtí, kterým lze ve většině zemí předejít. V USA je alkohol podílí se na zhruba polovině smrtelných dopravních nehod," říká studie.

O tom, že přílišné pití je problém, asi není třeba diskutovat. Lidé, kteří mají sklony ke zneužívání alkoholu nebo onemocnění jater, by se měli pití alkoholu vyhýbat úplně. Všichni máme jedinečnou osobní a rodinnou historii, takže podstatou je, že sklenka vína každému z nás nabízí různé výhody a rizika. Zda se na konci dne napít nebo ne, vyžaduje pečlivé zvážení těchto přínosů a rizik.

Červené víno obsahuje jednu vzácnou látku, která prodlužuje životnost buněk a omladí pleť na počkání! Jaké množství je prospěšné vypít?

Zdá se, že máme o důvod víc osvojit si příjemný večerní rituál. Již několik výzkumů totiž dokázalo, že dvojka červeného neprospívá jen zdraví, ale zpomaluje také stárnutí buněk, udržuje pružnost pleti a vypíná vrásky. Že by se konečně našel elixír mládí?
svetzeny.cz
Zdroj článku