Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše játra neohrožuje pouze alkohol: Steatózu skoro nepoznáte, příznaky jsou nenápadné

Steatóza je název pro ztučnění nebo ztukovatění jater. Nejčastějším důvodem bývá nadměrná konzumace alkoholu, mohou ji však způsobit i jiné, méně známé faktory. Víte, jak se tato, ač nenápadná, tak nebezpečná porucha projevuje? Rozpoznejte příznaky dřív, než bude pozdě.

Játra jsou pro tělo klíčová

Játra jsou pro tělo velmi důležitý orgán, který plní několik klíčových funkcí. Jsou největším žlázovým orgánem a hrají klíčovou roli v metabolismu a detoxikaci. Jednou z hlavních funkcí jater je metabolizace sacharidů, tuků a bílkovin. Pomáhají také udržovat rovnováhu glukózy v krvi. Jak již bylo zmíněno, játra jsou zodpovědná za detoxikaci těla. Filtrují krev a odstraňují nežádoucí látky, což je klíčové pro udržení celkového zdraví. Další funkcí jater je skladování živin. Játra ukládají glykogen, vitamíny a minerály, čímž  mohou poskytovat tělu potřebné živiny v době, kdy jsou potřeba. Játra také regulují hladinu cholesterolu v těle a přeměňují nadbytečný cholesterol na žlučové kyseliny. Poslední, ale neméně důležitou funkcí jater je produkce žluče. Játra produkují žluč, která je uložena a vylučována do střev.

 

Nejlepší hubnutí pro ženy po 50: Neničí svalovou hmotu, rozpustí tuky a zlepší zdraví mozku

Hubnutí je věčné téma, které řešíme prakticky v každém věku. Jenže zatímco ve dvaceti stačí vynechat pár dní večeři a dvě tři kila jsou dole, s přibývajícími léty to jde o poznání hůře. Není ale potřeba rezignovat. I v padesáti můžete efektivně a hlavně zdravě zhubnout a nižší váhu si udržet.
svetzeny.cz

Co je steatóza jater?

Steatóza je nejčastější metabolická porucha jater. Jedná se o onemocnění charakterizované nadměrným hromaděním tuku v buňkách jater. Mnoho lidí si myslí, že toto onemocnění je způsobeno alkoholem, ale nemusí tomu tak vždy být. Ve skutečnosti rozlišujeme dva druhy této nemoci.

První je, jak již bylo zmíněno, alkoholová steatóza. Ta je způsobena nadměrným užíváním alkoholu. To může způsobit hromadění tuku v játrech, což může vyvolat zánět a v extrémních případech i cirhózu jater. Stále častěji se ale objevují případy tzv. nealkoholové steatózy, která je způsobena především tím, že má jedinec mnohem vyšší příjem energie než její výdej. Jednoduše řečeno, tato nemoc bývá často spojena s obezitou, diabetem či vysokým krevním tlakem. Riziko se ale zvyšuje i u jedinců, kteří trpí metabolickým syndromem či poruchou metabolismu tuků. Jisté je, že ať už je poškození jater způsobeno alkoholem, nebo čímkoliv jiným, příznaky i zdravotní komplikace jsou ve všech případech téměř stejné.

Příčiny steatózy jater

Nealkoholová steatóza jater může, kromě obezity a dalších zmíněných problémů, vznikat kvůli nevyvážené stravě s nedostatkem bílkovin i podvýživě. Překvapivě i opačný extrém obezity, tedy hladovění, nepřispívá ke zdraví jater v tomto kontextu. Dalším faktorem může být užívání některých léků, jako jsou antibiotika, kortikoidy, salicyláty a léky proti epilepsii. Ztučnění jater může nastat i po chirurgickém zákroku střev nebo při onemocnění žloutenkou typu C. Všechny tyto faktory narušují absorpci živin, což může vést k poruše funkce jater.

Studie: 7 nejhorších potravin pro váš mozek

Konzumace nezdravých potravin, alkoholu a ryb se rtutí může negativně ovlivnit kognitivní funkce. I když se těmto věcem nemusíte úplně vyhýbat, je dobré je omezit. Odhady předpovídají, že demence postihne do roku 2030 více než 65 milionů lidí na celém světě. Naštěstí můžete snížit riziko onemocnění tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte určité potraviny.
svetzeny.cz

Jak steatózu jater poznat?

Nealkoholová steatóza obvykle probíhá bez příznaků, a její diagnóza často přichází náhodně během ultrazvukového vyšetření břicha nebo předoperační prohlídky. Pokud dojde k zvětšení jater v důsledku steatózy, může se projevit tlakem, tahem, napětím nebo bodavou bolestí pod pravým žebrem. K těmto symptomům mohou být přidány pocity plnosti, únavy nebo střídání průjmu a zácpy.

Jak jaterní steatózu řešit

Úprava stravovacích návyků je v tomto případě naprosto klíčová. Rozhodně byste měli omezit příjem cukrů a nezdravých tuků a naopak navýšit pravidelnou fyzickou aktivita. V případě obezity je zkrátka vhodné aktivně pracovat na redukci hmotnosti. Důležité je také pečlivě řešit další potenciální zdravotní problémy, jako například cukrovku nebo metabolický syndrom. Cílem je zlepšit stav jaterní tkáně a předejít tak vzniku rizikového zánětu.

Zdroj článku