Přejít k hlavnímu obsahu

Tyto potraviny nikdy nedávejte do mrazáku!

Zbylo vám maso nebo třeba oblíbená polévka a nechcete jídlo vyhodit? Není nic jednoduššího, než je dát do mrazáku. Tam ostatně ukládáme také potraviny určené do zásoby. Můžeme ušetřit a mít tak suroviny po ruce, kdykoli je potřeba. Jenže některé by neměly být vystaveny teplotě pod nulou. Snižuje se jejich kvalita a chuť. Některé pak mohou být dokonce zdravotně závadné.

Dát, nebo nedat do mrazáku?

Teoreticky do mrazáku můžete dát cokoliv. “Cokoliv může zmrznout, ale kvalita určitých potravin se zhorší,” říká Jonathan Deutsch, Ph.D. pro etingwell.com. Voda při zmrazení se rozpíná a praskají tak buněčné stěny a mění se struktura. Jsou tedy věci, které do mrazáku rozhodně nedávat. Které to jsou?

Smetanové a zahuštěné omáčky

Pokud byla omáčka zahuštěná škrobem nebo do ní byla přidána smetana, pak by neměla vidět mrazák ani z rychlíku. Po rozmrazení totiž mohou být vodnaté. Mráz narušuje vazbu mezi škrobem a vlhkostí, omáčky tak mohou být velmi řídké a nevábné chuti.

6 největších chyb při úklidu: Některé vám dokonce zadělávají na zdravotní problémy

Je před Velikonocemi a řada z nás už plánuje, jak se pustí do velkého jarního úklidu. Bývá to pro nás už rutinní záležitost, a tak nás možná ani nenapadne, že bychom něco mohli dělat špatně. V článku vám prozradíme, jakých 6 nejčastějších chyb se lidé dopouštějí při uklízení domácnosti. Vyvarujte se jich, některé totiž mohou způsobi i zdravotní potíže.
svetzeny.cz

Jídlo na bázi mléka a smetany

Zmrazením mohou být mléčné složky zničeny. Dochází ke srážení, protože většina běžných mléčných výrobků byla emulgována. Výjimku má máslo, které je možné v mrazáku uchovávat až devět měsíců.

Okurky, zelí a salát

Samy o sobě okurky obsahují vysoké množství vody, která je po rozmrazení promění v nepoživatelnou hmotu. Podobně jsou na tom ostatní druhy zeleniny, které v sobě obsahují mnoho vody. Ta postupem času krystalizuje a vy ji neprodloužíte životnost, ale stane se z ní jen nechutná kašovitá hmota. Do mrazničky nepatří ani zelí a salát. Obsahují totiž také vysoký podíl vody. Vyhněte se tedy zmrazování jídel na bázi zelí, například zelné závitky, kyselé nebo české zelí či maso plněné zelím a podobně. 

Tyto zelené potraviny zařaďte do vašeho jídelníčku. Jedná se o účinnou prevenci nejen proti rakovině

V dnešní době lidé stále více myslí na prevenci závažných onemocnění, mezi které patří i obávaná rakovina. Ačkoliv neexistuje žádný zázračný přípravek, který by rakovině stoprocentně předešel, existuje alespoň velmi účinná prevence, která spočívá v konzumaci zdravé stravy bohaté na živiny, antioxidanty a další prospěšné látky. Mezi takové potraviny patří právě tzv. zelené potraviny. Přečtěte si, které to jsou.
svetzeny.cz

Rozmrazené maso může přivodit zdravotní potíže

Občas se stane, že v dobré víře, že budeme vařit, rozmrazíme kousek masa, ale nestihneme ho zpracovat. V žádném případě nepatří zpět do mrazáku! Nejen, že se sníží jeho kvalita, ale může se kontaminovat bakteriemi, jež způsobují zdravotní problémy. Ty se sice při nízkých teplotách nemnoží, ale začnou, jakmile se pak maso dostane zpátky na pokojovou teplotu. Pokud nestihnete pokrm uvařit celý, maso alespoň opracujte a udělejte z něj polotovar. Ten už do mrazáku uložit můžete. 

Rajčata do mrazáku nepatří

Zůstala vám jedna porce jídla a chcete ji zmrazit? Pokud jsou v ní rajčata, tak pozor! Když jsou v pokrmu celá rajčata nebo větší kusy, struktura dužiny a slupky se může mrazením změnit, což není pro další konzumaci dobré.

Nezmrazujte vařené těstoviny nebo rýži

Občas uvaříte více přílohy, než zvládnete zkonzumovat a chcete to řešit zmrazením? U těstovin a rýže se tomu raději vyhněte. Buněčné stěny se rozbíjejí, přílohy navíc obsahují škrob, takže poté budou bez chuti nebo se změní v kašovitou hmotu.

Vařené vaječné bílky vám chutnat rozmrazené nebudou

Syrová celá vejce krásně zmrznou, ta vařená mohou mít problém. Bez žloutku, který působí jako tuk, bývají po rozmrazení gumová a bez chuti. Raději se proto držte celých vajec nebo těch syrových.

Jak ušetřit v domácnosti? Zaměřte se na těchto 5 zásadních věcí

Šetření se v současné době skloňuje ve všech pádech. Ačkoli se to tak na první pohled nemusí jevit, počítá se každá koruna. A to doslova. Součet peněz, které nám zůstanou díky chytrým úsporným opatřením, vydá klidně i na hezkou dovolenou. Inspirujte se konkrétními osvědčenými tipy a nevyhazujte zbytečně peníze, které se dají příjemně využít.
svetzeny.cz

Pečené nebo vařené brambory nezmrazujte

Brambory samy o sobě jsou při zmražení problém. Když jsou v pokrmu jako například polévkách, dušených pokrmech a podobně, na celkovou kvalitu vliv nutně mít nemusí. Když jsou však pečené nebo vařené, pak by se mrazáku měli vyhnout obloukem. Ledové krystalky je prasknou, prosákne do nich voda, která z nich opět udělá nevzhlednou kaši, která je absolutně bez chuti.

Smažená jídla do mrazáku nepatří

Když koupíte v obchodě již zmrazené smažené jídlo jako nugetky, řízky nebo hranolky, je to naprosto v pořádku. Vše prošlo speciálním procesem zmrazení. Když však připravíte domácí smažené jídlo, které poté chcete zmrazit, promění se vaše zlatavé a křupavé kuře v mokrou a nevábnou hmotu, která vám přivodí leda tak zažívací problémy.

Zdroj článku