Přejít k hlavnímu obsahu

Balená voda v sobě ukrývá částice, které mohou způsobit vznik rakoviny i neplodnost

Voda tvoří základ našeho pitného režimu. Denně bychom měli v průměru vypít 2,5 litru, což není málo. Ale není voda jako voda. Mnoho lidí před kohoutkovou vodou preferuje tu balenou. V té se ale ukrývají mikročástice, které mohou být zdraví škodlivé, a tak můžete nevědomky podporovat vznik rakoviny nebo třeba neplodnost.

Studie prokázala, že balená voda obsahuje zdraví škodlivé látky

Výzkumníci ze Spojených států amerických ve své studii v odborném časopise Proceeding of the National Academy of Sciences zveřejnili šokující fakt. Podle výzkumníků obsahuje balená voda až 100 krát více plastových částic než dříve předpokládali. Průměrný litr této vody obsahuje přibližně 240 tisíc identifikovatelných plastových úlomků. Abychom to uvedli na pravou míru - množství částic v litru balené vody se pohybuje od 110 tisíc až po 400 tisíc, podle různých značek vod. V průměru se tedy jedná o číslo kolem zmíněných 240 tisíc. Vědci objevili mikroskopické kousky plastu nazývané nanoplasty pomocí laserových sondování vzorků, které byly speciálně nastaveny tak, aby vyvolaly rezonanci specifických molekul. Takový výzkum byl proveden poprvé v historii. Dlouho se předpokládalo, že těchto mikroskopických plastových částic v balené vodě existuje mnoho, ale přesné množství a typy částic nebyly známy, dokud vědci neprovedli přesné výpočty.

Trápí vás otoky, celulitida či nadýmání? Na vině může být špatně fungující lymfa

Přestože patří lymfatický systém mezi důležité tělesné systémy, hodně ho přehlížíme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom dohlíží na celé tělo, každou buňku zbavuje nečistot a ještě k tomu pomáhá regulovat imunitní systém. Pokud vás trápí otoky, celulitida či nadýmání, na vině může být špatně fungující lymfa. Zjistěte, jak ji správně rozproudit.
svetzeny.cz

Částice mohou přispět ke vzniku rakoviny a neplodnosti

Nanoplastické částice jsou natolik drobné, že mají schopnost proniknout střevy a plícemi a vstoupit přímo do krevního oběhu, kde se nakonec mohou usadit v orgánech, jako jsou srdce či mozek. Dokonce dokáží projít placentou a mít určitý vliv na nenarozené dítě. Tyto částice jsou často spojovány především s výskytem rakoviny a problémy spojenými s neplodností. Spoluautorka studie Phoebe Stapleton však tvrdí, že se v současné době nebezpečnost těchto částic pro lidské zdraví přezkoumává. Míra nebezpečí tedy zatím není tak úplně jasná. Jasné je ale to, že se tyto částice dostávají do tkání, což, jak si asi všichni odvodíme, není úplně nejlepší.
V roce 2020 upozornila na možná rizika mikroplastů i Akademie věd České republiky. Mikro- i nanoplasty navíc způsobují oxidativní stres, což je forma buněčné toxicity, která může vést až k rakovině,“ varoval tehdy o nanoplastech toxikolog a environmentální chemik Tomáš Cajthaml z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Splachujete a nezavíráte víko od toalety? Děláte velkou chybu, která škodí vašemu zdraví

Na toaletu zavítá každý z nás několikrát denně. Její používání má svá pravidla, mezi něž patří zavírání poklopu záchodu. Jde o hygienický návyk, díky kterému se můžete vyhnout nepříjemným zdravotním problémům. Pokud víko od toalety nezavíráte, ohrožujete tím zdraví vaše i celé rodiny.
svetzeny.cz

Kde se částice v balené vodě berou?

Odborníci spekulují, že plasty mohou pronikat do vody přímo z plastových lahví během stlačování nebo otvírání víčka. Jiná hypotéza naznačuje, že plastické částice mohou pocházet z filtrů, které jsou používány k čištění vody. Všichni autoři studie potvrdili, že po analýze dat omezili svou spotřebu balené vody. Vědci zatím nejsou schopni identifikovat zdroj všech částic obsažených v balené vodě. Co všechno se ve vodě ukrývá, to nejspíše odhalí čas a další výzkumy. Jisté ale je, že lidé, kteří tvrdí, že je balená voda kvalitnější než ta z kohoutku, se nejspíše šeredně pletou.