Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit v domácnosti? Zaměřte se na těchto 5 zásadních věcí

Šetření se v současné době skloňuje ve všech pádech. Ačkoli se to tak na první pohled nemusí jevit, počítá se každá koruna. A to doslova. Součet peněz, které nám zůstanou díky chytrým úsporným opatřením, vydá klidně i na hezkou dovolenou. Inspirujte se konkrétními osvědčenými tipy a nevyhazujte zbytečně peníze, které se dají příjemně využít.

Před tím, než se pustíte do plánování kde, jak a za co ušetřit, udělejte si přehled o tom, kam vaše někdy i těžce vydělané peníze odcházejí. Nejjednodušší způsob je sepsat si příjmy a výdaje. Do vydaných částek nemusíte nutně započítávat každou drobnost, určitě začněte od těch nejvyšších částek. Vezměte si k ruce účty za energie, telefon, nákupy oblečení i potravin. Jestliže většinou platíte kartou, konkrétní částky hravě zjistíte v mobilním nebo internetovém bankovnictví. Pohled na některé sumy vás možná až šokuje a získáte tak další velkou motivaci k šetření.

Kde tedy nejsnadněji a nejvíce ušetříte?

1. Za jídlo a v kuchyni

Připravujete si jídlo doma a na oběd do restaurace si zajdete jen občas, nikoli každý den. Za cenu jednoho restauračního obědového menu jen pro sebe uvaříte oběd pro celou rodinu. Chystejte si také svačiny. Navařit můžete i na několik dní dopředu. Díky tomu budete také bezpečně vědět, co jíte a jakými postupy je vaše každodenní potrava připravená, a to vám spolu s ušetřením spousty peněz pomůže také ke zdravějšímu a pravidelnému stravování.

Záleží i na tom, jak a na čem vaříte. Používání sporáku se sklokeramickou deskou sníží výdaje až o 40 %, o dalších 20 až 40 % klesnou při vaření na desce indukční. Používejte hrnce se stejným průměrem dna jako je průměr plotýnek, které zapínejte až ve chvíli, kdy na nich hrnec stojí, ke konci vaření využívejte zbytkové teplo. Přikrývejte nádoby poklicemi, bez nich se spotřeba zvyšuje až o 300 %.

 

Kde se v domácnosti drží nejvíc nechutné špíny. Záchod to není

Nezapomínáte při běžném úklidu domácnosti na místa a předměty, na kterých drží nejvíce bakterií? Pokud intenzivně drhnete záchod, je to v pořádku. Podívejte se ale, na jaká místa byste se měli zaměřit mnohem důkladněji.
svetzeny.cz

2. Jak ušetřit za oblečení

Naučte se nakupovat v outletech a secondhandech. Sice to někdy zabere více času, protože zejména ty kamenné až na výjimky, už zdaleka nejsou to, co bývaly před deseti či patnácti lety a  chce to hodně hledání, v internetových si ale můžete každý den třeba u snídaně prohlédnout nové zboží, přidat do oblíbených a pak sledovat do chvíle, kdy klesne cena na pro vás přijatelnou. Až tehdy si daný kousek oblečení, boty nebo kabelku koupit. Ušetříte hromadu peněz a máte šanci získat doslova za hubičku unikátní značkové kousky. Výhoda je i v tom, že máte nárok na vrácení bez udání důvodu do dvou týdnů, některé e-shopy nabízí i delší lhůtu, takže pokud vám oblečení nesedí nebo neodpovídá fotkám, můžete ho poslat zpátky, peníze se vám vrátí. Tato možnost při osobním nákupu v obchodě není, a když pak zjistíte, že máte v šatníku kousek, který jste ani jednou neoblékli, prodáte ho většinou ani ne za polovinu.

3. Ušetřit se dá i při topení a svícení

Za teplo platíme až 85 % nákladů na energie, pro rozpočet domácnosti tedy představuje velkou zátěž. Abyste v této oblasti ušetřili, ideální teplota doma by měla být průměrně okolo 20 °C. Ve většině je až o 4 stupně vyšší. V obývacím pokoji, kde trávíte hodně času, můžete mít o 2 stupně víc, v ložnici stačí 16 až 18 °C. Důležité je mít také sjednané tarify na míru s dodavateli. Ke zjištění spotřeby elektřiny (odkaz 2) a plynu (odkaz 3) právě u vás doma pomůžou šikovné online kalkulačky. Náklady na osvětlení snížíte výměnou obyčejných žárovek za úsporné, které dokážou ušetřit až 80 % energie. Také se naučte zhasínat v místnostech, kde zrovna nepobýváte.

Vyzkoušejte tyto účinné triky s octem, které znaly už naše babičky. V kuchyni s ním vyčistíte nejen lednici

Ocet je všestranný pomocník v domácnosti. Využijete ho při úklidu, praní prádla, odstranění zápachu třeba v lednici, při likvidaci škůdců, údržbě auta a dokonce i během péče o tělo. Navíc, nestojí téměř žádné peníze, koupíte ho v každém obchodě a neublíží přírodě.
svetzeny.cz

Ušetřete v koupelně

Bez vody by nebyl život, je to nesmírně cenná tekutina, kterou ale mnozí považují za samozřejmost, přitom se i na její spotřebě dá hodně ušetřit a kromě vlastní peněženky tak prospět i naší planetě. Vanu si vychutnejte jen čas od času, při běžné každodenní očistě dejte přednost sprchování. Na pračce nastavte úsporný program spotřeby vody. Na WC spachujte vždy podle toho, jakou potřebu vykonáte. 

Při používání elektrospotřebičů se dá také šetřit

Zjistěte si, jak velké množství energie potřebují k fungování a staré raději vyměňte za nové a úspornější. Počáteční investice se vám brzy vrátí. Nabíječky dávejte do zásuvek jen na dobu, po kterou telefony, notebooky a další zařízení nabíjíte. Počítač, na kterém nepracujete, vypněte. Ušetříte tak i stokoruny ročně. V rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik jí skutečně na čaj nebo kávu potřebujete. Ledničku nenechávejte dlouho otevřenou a nastavte ji na odpovídající teplotu. Použitím myčky šetříte pokožku rukou, čas, energii za ohřev vody a spotřebujete méně vody než při ručním mytí nádobí. Žehlete jen oblečení, u kterého je to opravdu nutné. Na provozu ledničky a pračky ušetříte nejvíc, když budou v době používání plné. Při praní se také vyplatí zvolit odpovídající program.

TEXT: Liv Boková

Zdroj článku