Přejít k hlavnímu obsahu

Odborník prozradil, jak ušetřit za topení: Chytré způsoby udrží váš domov v teple i bez velkého vytápění

Info ikona
Jak ušetřit za topení?

Venku už je pěkná zima, což znamená, že je nezbytné otočit termostatem topení směrem doprava. Náklady na vytápění však bývají poměrně vysoké. Tím se však nemusíte trápit, protože pro vás máme několik tipů, jak snížit náklady za vytápění. Díky nim můžete zůstat v teple, aniž byste platili zbytečně moc peněz. Odborníci ze společnosti Stove Are Us prozradili, jak na to.

Odvzdušnění je zásadní

Občas se stane, že ačkoliv intenzivně vytápíte, ústřední topení zkrátka netopí naplno, což může znamenat výdaje navíc. Tento problém může být způsoben přítomností vzduchových bublin v radiátoru, kterých je třeba se zbavit. Víte, jak poznáte, že máte zavzdušněné topení? Jak jsme již zmiňovali, základem je to, že ačkoliv je topení puštěno naplno, je stále vlažné nebo málo teplé. Může se také stát, že topí jen na některých místech. A občas se z něj mohou ozvat různé šplouchavé zvuky. Pro odvzdušnění topení zainvestujte do odvzdušňovacího klíče, který se dá sehnat v obchodě se železářstvím nebo u odborníka na topení. Nastavte topení na maximální výkon, počkejte přibližně půl hodiny a poté klíčem uvolněte ventil. Umístěte hadr pod radiátor, aby pohltil unikající vodu. Při otevírání ventilu budete slyšet syčení a prskání. To je vzduch, který uniká, což je dobré znamení. Tímto způsobem obnovíte správnou funkci vašeho topení.

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

svetzeny.cz

Za topení dejte hliníkovou fólii

Cihlové a panelové zdi mají tu nevýhodu, že absorbují teplo (na rozdíl od dřevostaveb). Část tepla se tak vstřebává do zdí. Pro překonání tohoto problému můžete za radiátor umístit speciální hliníkovou fólii. Ta bude odrážet tepelný tok zpět do místnosti. Můžete ji pořídit za poměrně nízkou částku, což se vyplatí mnohem více, než platit za zbytečně velké vytápění.

Zvyšte své osobní teplo

Mnoho lidí se snaží dosáhnout maximální teploty ve svých domech a v mnoha případech lidé nastavují teplotu až na 25 stupňů Celsia. Tato situace však není optimální - nejenže zbytečně platíte za vytápění, ale také snižujete svou odolnost vůči nemocem. Ti, kteří mají příliš vysokou teplotu doma a jdou pak ven, kde je teplota výrazně nižší, tímto způsobem zvyšují riziko onemocnění. Odborníci obvykle doporučují udržovat teplotu v obytných místnostech mezi 20 a 22 °C. Cítíte se při této teplotě chladně? V takovém případě můžete zvýšit svou osobní teplotu. Zkuste do svého života zařadit pravidelný pohyb a návštěvy sauny. Tím nejenže zvýšíte svůj pocit osobního tepla, ale také posílíte svou imunitu a zvýšíte odolnost vůči různým nachlazením a virózám.

Těchto 5 elektrických spotřebičů vás připravují o tisíce korun! Víte, jaké to jsou?

svetzeny.cz

Izolujte okna a pověste si doma závěsy

Správná izolace oken může efektivně zvýšit teplotu v místnosti až o 2 °C. Pokud jde o tepelné ztráty, okna často představují nejslabší článek v prostoru. Jak s tím naložit? Kromě kvalitního těsnění můžete použít také různé polštáře proti studenému průvanu (umístěné jak u oken, tak u dveří). Pomoci mohou i pevnější závěsy, které částečně omezí průnik studeného vzduchu od okna do zbytku místnosti.

Využijte zdrojů tepla, které jsou zadarmo

Vždy, když se venku objeví alespoň nějaké sluneční paprsky, vytáhněte žaluzie a umožněte slunečnímu světlu proniknout dovnitř. Sluneční paprsky procházející sklem totiž mají schopnost místnost o něco více vyhřát. Pokud máte rádi pečení, můžete se  také po nějakou dobu obejít bez používání topení. Horká trouba dokáže dokonale prohřát kuchyni i na několik hodin.

Zdroj článku