Přejít k hlavnímu obsahu

Těchto 5 elektrických spotřebičů vás připravují o tisíce korun! Víte, jaké to jsou?

Info ikona
Mezi největší žrouty elektrické energie patří i pračka.

Cena elektřiny opět roste, a vy hledáte způsob, jak ušetřit? Zaměřte se především na tyto spotřebiče. Pokud je budete používat správně, ušetříte tisíce na složenkách za energie.

Ušetřete na energiích

Chcete-li ušetřit na složenkách, platí jedno zlaté pravidlo, které byste měli dodržovat za každé situace. Spotřebiče vždy vypínejte a nenechávejte je ani v režimu stand by, nebo-li v pohotovostním režimu. Vypnout spotřebič můžete speciálním tlačítkem přímo na přístroji, nebo je můžete jednoduše vytáhnout ze zásuvky. Toto pravidlo vám ušetří více, než když byste se rozhodli investovat do nového, méně úsporného spotřebiče.
Máte-li na vaší pračce, sušičce nebo myčce nádobí funkci odloženého startu, využívejte ji. Zjistěte si u svého poskytovatele energií, kdy máte nejnižší tarif a na tu dobu přednastavte spouštění vašich spotřebičů. Další možností, jak ušetřit nemalé peníze je výměna běžných žárovek za variantu LED. Ušetříte nejen za energie, ale i své peníze. LED žárovky totiž mají významně delší životnost.

KVÍZ: Jste opravdovou přebornicí v úsporách za vodu a energie?

svetzeny.cz

Žrout energie č. 1 – Lednička a mrazák

Ledničky a mrazáky jsou základním kamenem našich domácností. Používáte je ale správně? Spotřebu elektrické energie ovlivňuje nejen stav a čistota těchto spotřebičů, ale také jakým způsobem v nich jídlo uchováváte. Určitě do nich nevkládejte potraviny, které se mohou odpařovat jako třeba tekutiny v otevřených nádobách nebo příliš horká jídla. Teplotu v ledničce regulujte na 4-6 °C a v mrazáku na -18 °C. Zkontrolujte také těsnění dvířek a vyměňte ho, pokud chladný vzduch uniká ven.

Žrout energie č. 2 – Bojler

Mezi významné žrouty energie patří i bojler, tedy ohřev teplé vody. Nemalé peníze ušetříte, když ohřev vody přenastavíte na nižší teplotu. Ovšem pozor: Nikdy nevolte teplotu pod hranici 45 °C! V trubkách by se začala množit bakterie legionella, která je vašemu zdraví i životu nebezpečná. Pokud nebýváte celý den doma nebo odjíždíte na víkend, zapínejte program na úsporu energie. Tento program vodu udržuje při stálé teplotě a spotřebuje méně energie, než kdyby celý jeho obsah po vašem návratu ohřívali znovu. Úplné vypnutí bojleru se vyplatí až při dlouhodobější nepřítomnosti, kdy je temperovaný ohřev vody zbytečný.

Žrout energie č. 3 – Sušička a pračka

Sušičky jsou velmi oblíbeným doplňkem moderního bydlení, zvláště pokud bydlíte v malém bytě, kde je sušení prádla po většinu roku problém. Nicméně i sušičky jsou energeticky hodně náročné. Vždy udržujte čistý filtr a do sušičky vkládejte prádlo vyrobené z co nejpodobnějšího materiálu, aby bylo sušení rovnoměrné a nemuseli jste doušovat prádlo kvůli jednomu kusu oblečení. Sušičku ani nepřeplňujte, vzduch se v přeplněném spotřebiči nedostane mezi prádlo a to zůstane zmačkané a dostatečně se nevysuší.
Vedle sušiček patří mezi energeticky náročnější spotřebiče i pračky. U praček ale často můžete spotřebu mírně snížit volbou programu. Perte na nižší teploty a vybírejte ekologické programy, díky tomu během praní spotřebujete významně méně energie. Oba spotřebiče zapínejte, jen když jsou naplněny v jejich doporučené kapacitě. Pokud vám to spotřebiče dovolují, zapínejte je v době, kdy máte doma nejnižší cenový tarif.

Desetiminutové jarní čištění ledničky. Ukládáte potraviny na správné místo?

svetzeny.cz

Žrout energie č. 4 – Myčka

Dalším žroutem energie je myčka nádobí. Její spotřebu můžete regulovat nastavením na nižší teplotu. Pokud neumýváte mastné hrnce, nastavení na nejvyšší teplotu je úplně zbytečné. Využívejte i ekologický program. Sice to může znamenat, že proces sušení nádobí nebude dokonalý, nicméně s pootevřenými dvířky vám nádobí doschne samo. Myčku nezapínejte poloprázdnou, ale využívejte vždy její plné doporučené kapacity.

Žrout energie č. 5 – Televize, počítače a další elektronika

Také počítač a další elektronika jako třeba modemy, mikrovlnné trouby patří k náročným spotřebičům s vysokým podílem na spotřebě elektřiny. Důležité je spotřebiče důsledně vypínat a nenechávat je běžet v pohotovostním režimu „stand by“.  Přístroje zapnuté v pohotovostním režimu poznáte snadno – prozradí je číslice hodin nebo malá červená dioda. Ročně může stand-by režim tvořit několik procent vaší celkové spotřeby elektřiny, a to už je při dnešních cenách znát.

Zdroj článku