Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybavit malý byt či garsonku: Tipy na ledničku, pračku a další spotřebiče, které ušetří místo

Info ikona
Kuchyně

Říká se, že co je malé, to je hezké, ale v případě bytu jak pro panenky to neplatí. Zvlášť, když je členů rodiny více. Hodně místa zabírají různé spotřebiče, bez kterých se dnes těžko obejdete. Jistě, prát prádlo by se dalo v ruce a vařit si můžete na plynovém vařiči, ale k tomuhle extrému by se uchýlil jen málokdo. Chce to jen vzít rozum do hrsti a projít nabídky výrobců domácích spotřebičů. Poradíme, jaké vybrat, aby vám udělaly dobrou službu, a přitom se vešly, kam potřebujete.

Vestavné spotřebiče

Týkají se zejména kuchyní, kde dokážou uspořit hodně cenných centimetrů. Navíc kuchyňská linka je pak díky vestavným spotřebičům více kompaktní a výsledek působí jednotně a uspořádaně. Vestavné spotřebiče se schovají přímo do korpusu kuchyňské linky a místo nad nimi pak můžete využít třeba pro skříňky, police nebo třeba pracovní desku.

K dostání je celá řada modelů, které se liší nejen rozměry, ale i použitými technologiemi a nabídkou funkcí. Pokud máte opravdu malý byt, můžete zvolit spotřebiče nejen vestavné, ale rovnou i zúžené. Ty mají místo klasických 60 cm na šířku pouze 45 cm. Vybírat můžete nejen lednice, myčky a mikrovlnky, ale například i pračky a sušičky nebo třeba vinotéky.  

Dny Marianne 2023

marianne.cz

Jak bydlí mladí? Vede minimalismus i boho styl

svetzeny.cz

Malé ale šikovné

Ne vždy se vestavné spotřebiče hodí a někdy je potřeba volit volně stojící modely. Pak sáhněte po těch s menšími rozměry. Hodně místa ušetříte v kuchyni například díky malé ledničce. Elegantně vypadá například chladnička se stylovým nerezovým designem, která se hodí prakticky do každého interiéru. Malé modely nabízejí zpravidla dvě police a jednu přihrádku jako mrazák. Celkový užitný objem bývá kolem 109 litrů, takže potraviny pro jednu až dvě osoby do ní bez problémů uskladníte. Navíc díky tomu, že je lednice nízká, můžete využít i prostor nad ní.

Menší rozměry mívají také myčky a pračky. Myčka na deset sad nádobí se dá sehnat v šířce 45 centimetrů, pračka s hloubkou 38 centimetrů, sušička s hloubkou 46,5 centimetrů. Pokud jde o pračku, volte úzký model s předním otvíráním. Ta zabere nejméně místa ze všech praček, co na trhu najdete.

Špatně spíte? Můžou za to základní chyby ve vybavení ložnice

svetzeny.cz

Kombinované varianty

Jestliže vám malý prostor vašeho bytu nedovoluje pořídit se všechny spotřebiče, které byste si přáli mít, nezoufejte. Nemusíte nutně volit mezi dvěma spotřebiči, pokud si pořídíte takzvané kombinované varianty. Ty v sobě ukrývají 2 v 1. Oceníte například troubu a mikrovlnku v jednom, nebo multifunkční troubu, která kombinuje klasickou troubu s parní variantou pro zdravé pečení. Samostatnou kapitolou jsou pak pračky kombinované se sušičkami. Ty se do malého bytu rozhodně vyplatí, protože možnost usušit prádlo i jinak než na sušáku, který zabere další místo, je k nezaplacení.    

Nechte si poradit

Pokud váháte, jak spotřebiče vybrat a poskládat co nejefektivněji, nechte si poradit od odborníků, ideální bytových designérů. Ti znají všechny fígle a umí s malým prostorem kouzlit jako málokdo.

Během Dnů Marianne koupíte spotřebiče na vybrané produkty se slevou 20 %. 

Od 14. do 16. dubna 2023 můžete využít Dnů Marianne a koupit si vybrané domácí spotřebiče s 20 % slevou. Stačí si stáhnout aplikaci nebo zakoupit tištěný časopis Marianne, kde jsou kupóny potřebné pro uplatnění slevy. 

Zdroj článku