Přejít k hlavnímu obsahu

Těchto 5 chyb dělá většina z nás při mytí myčky: Ta poslední je naprosto zásadní

Bez myčky si už většina z nás neumí domácnost představit. Mohlo by se zdát, že když jde o myčku, vyčistí se tak nějak automaticky sama. Jenže opak je pravdou. Jako každý jiný spotřebič, i tento potřebuje pravidelnou a důslednou údržbu. Jinak se může stát, že nebude fungovat podle vašich představ nebo dokonce vypoví službu úplně.

Z myčky je potřeba během čištění odstranit různé zbytky jídla, mastnotu a další nečistoty, které uvíznou většinou ve filtru, ale také v tryskách nebo na mycích ramenech. Pokud máte doma tvrdou vodu, je potřeba čistit myčku také od usazeného vodního kamene. 

Jaké nejčastější chyby děláme, pokud jde o údržbu a provoz myčky? 

1. Nečistíme filtr tak často, jak je potřeba

Tuhle důležitou část má každá myčka. Ve filtru se zachytávají všechny zbytky potravin a další větší nečistoty, které se nerozpustí ve vodě. Řada lidí ale buď na filtr zapomíná nebo jej čistí ne tak často, jak je potřeba. Jak by to mělo být správně? Záleží to na frekvenci mytí nádobí, ale průměrně se doporučuje vyčistit jej minimálně jednou za dva týdny.

Je to jednoduché. Jenom jej vyjměte z myčky a opláchněte vodou. Pokud je zanesen mastnotou, použijte saponát na nádobí, případně dočistěte malým kartáčkem (skvěle funguje starý zubní kartáček). Potom filtr zase vraťte na místo. Myčka se nikdy nesmí zapínat bez filtru!

Úžasné vychytávky, jak snadno vyčistit kuchyňské prkénko: Fungují na dřevěné i plast

Ve snaze zbavit domácnost bakterií se mnohdy nejvíce zaměřujeme na čištění toalety. Přitom je dokázáno, že nejvíce choroboplodných zárodků se drží na kuchyňské houbičce a prkénkách. Jak se jich zbavit bez zbytečného používání chemických přípravků? Máme pro vás pár vychytávek.
svetzeny.cz

2. Zapomínáme na trysky a mycí ramena

Přitom i na čistotě těchto částí závisí kvalita mytí nádobí. Vyjměte je z útrob spotřebiče a pomocí kartáčku nebo houbičky otřete a odstraňte případné usazeniny. Stejně tak vytáhněte i košíky na příbory a omyjte horkou vodou.

3. Nevšímáme si vnitřních dvířek a těsnění myčky

Ano, i v těchto částech myčky se usazuje spousta nečistot, které je potřeba odstranit. Jinak totiž hrozí, že se zde bude tvořit plíseň a myčka bude nepříjemně zapáchat. Na tuto vnitřní očistu je ideální použít ocet nebo klasický saponát a houbičku. Jemně tyto části otřete a nechte oschnout.

4. Nedáváme do myčky sůl

Zejména pokud máte doma tvrdou vodu, je nutné přisypávat při každém mycím programu speciální sůl pro změkčení vody. Jinak totiž hrozí, že se vám bude v myčce usazovat vodní kámen, který spotřebiče pomalu ale jistě poškozuje. A nejen to. Usazeniny pak budete mít i na nádobí, což je vidět zejména na tom skleněném. Sůl nemusíte přisypávat, pokud používáte kvalitní multifunkční tablety, které ji v sobě již obsahují.

Pozor, zdraví škodlivé: Většina lidí nesprávně splachuje WC a ohrožujete tím zdraví celé rodiny

Správná hygiena v domácnosti je důležitým aspektem udržování zdraví. Ačkoli se může zdát, že splachování toalety je jednoduchou rutinní činností, odborníci na zdraví upozorňují, že nesprávné splachování může přinést potenciální rizika pro naše zdraví.
svetzeny.cz

5. Nepoužíváme speciální čističe

To je to nejjednodušší, co můžeme udělat. Koupit a použít speciální čistič myček, které nabízejí prakticky všichni výrobci čisticích prostředků na mytí nádobí. Tyto produkty se používají zhruba jednou měsíčně, a to podle návodu na obalu. Obecně stačí vložit čisticí prostředek do prázdné myčky a zapnout mycí program. Do pravidelné údržby můžete zahrnout i používání osvěžovače myčky, který se jednoduše zavěsí na koš. Vydrží aktivní zhruba dva až tři týdny.

6. Nejhorší chyba, kterou můžeme v údržbě myčky udělat?

Nečistit ji vůbec!

Zdroj článku