Přejít k hlavnímu obsahu

Sůl, ocet, soda a citrusy: Ideální pomocníci pro úklid

Přemýšlíte o tom, že příští rok budete ve své domácnosti ekologičtější? Pokud ano, jedním z vašich kroků by mělo být omezení chemikálií používaných při úklidu. Není to nic složitého, účinné a bezpečné pomocníky máme totiž všichni doma.

Sůl

Pokud se vám na koberec, ubrus nebo jinou tkaninu vylije třeba červené víno, káva nebo černý čaj, okamžitě skvrnu posypte solí. Část tekutiny se do ní vsákne a zbytek půjde snáze vyčistit. Stejně tak se sůl hodí pro odstranění usazenin vodního kamene. V tomto případě ji ještě zkombinujte s citronovou šťávou a dostanete účinný prostředek pro dosažení zářivě lesklých vodovodních baterií, umyvadla, vany i dřezu.

Ocet

Klasický ocet je všestranný. Pouhý hrnek této tekutiny vyčistí myčku, pračku i varnou konvici stejně dobře jako speciální čistič. Stačí ho do spotřebiče nalít a pustit naprázdno (konvici pak ještě nezapomeňte vypláchnout).

Neméně účinnou variantou je jablečný ocet, který na rozdíl od svého obyčejnějšího kolegy nezapáchá. Poradí si s kolečky na stole, co občas vzniknou pod odloženou sklenicí, s plísní v koupelně i se skvrnami na nádobí, když ho zhruba čtvrt hrnku přidáte do myčky.

Mohlo by se vám líbit

Praktické způsoby, jak na levnější a ekologičtější domácnost

Možná si říkáte, že když se začnete snažit chovat ekologicky, budete jen příliš malou kapkou v moři. Omyl. Každý musíme začít právě sám u sebe… a když to uděláme všichni, najednou tu bude oceán svědomitých lidí, co žijí tak, aby životní prostředí trpělo co nejméně.
svetzeny.cz

Jedlá soda

Jedlá soda účinkuje proti mastnotě. Vytvořte z ní a obyčejné vody pastu, kterou vyčistíte plynový sporák a další velmi mastné povrchy. Pokud potřebujete odstranit zároveň vodní kámen, místo vody smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou nebo octem.

Citrusy

Kyselina citronová má antiseptické účinky, hodí se proto třeba k vyčištění kuchyňských prkének (smícháte-li ji se solí, odstraní i případné skvrny). Kromě citronu se ale hodí také pomeranč. Nechte jeho slupky louhovat v jablečném octu a vznikne účinný a voňavý čistič.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček
Mohlo by se vám líbit

Eco úklid! Domácnost s vůní přírody

Napadlo vás někdy, v čem myjete nádobí, z kterého pak jíte? V čem perete oblečení, které se pak dotýká vaší kůže a čím se myjete vy sami?
svetzeny.cz