Přejít k hlavnímu obsahu

Co byste měli vědět o mytí oken

Na mytí oken se budeme těšit asi jen v případě, že si pozveme profesionály. Rozhodnete-li se protáhnout si své tělo při mytí oken, měli byste znát pár užitečných informací a dát svým oknům víc.

Na mytí oken se budeme těšit asi jen v případě, že si pozveme profesionály. Rozhodnete-li se protáhnout si své tělo při mytí oken, měli byste znát pár užitečných informací a dát svým oknům víc.

Proč je mytí oken důležité?

Oken si většinou všimneme až v případě, že drhnou, jdou špatně otvírat nebo jimi v zimě táhne. Těmto nepříjemnostem se můžete vyhnout i tím, že se pustíte do jejich komplexní očisty a při té příležitosti si tyto důležité prvky domu pečlivě prohlédnete. „Mytí oken musí zahrnovat všechny jejich části rámy, křídla i zasklení, a to jak z interiéru a exteriéru, tak i uvnitř profilu,“ zdůrazňuje Ing. Milena Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna. Otřít hadříkem skla, „pustit“ na skla robota, nestačí.

Nabídka speciálních čističů na okna je široká a vybere si každý. V zásadě ale stačí teplá voda s trochou saponátu a leštidlo na sklo. Vždy platí, že se nesmí používat hrubé houbičky nebo abrazivní čističe, které by mohly povrch oken poškrábat, a tak nenávratně zničit. Pokud je zašpinění intenzivní, můžete vyzkoušet některý z gelových čističů určených na sklokeramické desky, ale vždy je dobré dopředu přípravek vyzkoušet na povrchu na nějakém skrytém místě.

Na co nezapomenout

Mytí oken využijte k jejich zevrubné prohlídce. Zkontrolujte stav kování, prohlédněte a očistěte i těsnění. „U plastových oken je důležité nezapomenout pročistit také odtokové otvory v dolní části rámů, právě tam často hledá útočiště hmyz a usazuje se tam pyl a prach, který otvory může ucpat, když pak přijde prudký letní liják, musí těmito otvory odtéct voda, která se případně dostala do vnitřního prostoru okna,“ vysvětluje Ing. Tomčíková (Okna VEKRA). Tyto otvory je také důležité prohlédnout pokaždé, když v blízkosti oken probíhají stavební práce.

V případě, že okna někde drhnou, většinou stačí seřízení a promazání kování. „Promazat všechny pohyblivé části kování a kápnout trochu silikonového oleje do bodů vyznačených po obvodě oken by se měl jednou za rok udělat každý, kdo má doma moderní okna,“ doplňuje Ing. Tomčíková (Okna VEKRA).

Těsnění je pro tepelnou i zvukovou izolaci zásadní. Pokud se prstem zmáčkne, mělo by se vrátit do původního stavu a objemu. V případě, že jsou na něm známky poškození, je vytržené nebo dokonce zpuchřelé, je čas na výměnu za nové těsnění odpovídající velikosti, tvaru a tuhosti. Při mytí oken se musí otřít i těsnění. Pokud ho přetřete trochou silikonového oleje nebo glycerinu rozhodně nic nezkazíte.

Dřevěná okna potřebují více péče

Okna z přírodního dřeva jsou krásná, příjemná na dotek a mají prakticky neomezenou životnost. I když moderní dřevěná okna mají odolnou povrchovou úpravu, povětrnost a přírodní živly působí i na ně. Proto by měl být jejich povrch dvakrát do roka po umytí ošetřen balzámem na dřevo, který doporučí výrobce.

Ošetření vzhled oken nejen celkově oživí, ale především dodá povrchu látky potřebné k ochraně před působením slunce, vody i větru. Ideálně na jaře a na podzim nebo když je venkovní teplota nižší než 25oC a na okna nesvítí slunce je vhodné ošetřit dřevěná oken vhodným přípravkem. To jim pomůže odolávat nejen letnímu slunci, ale i zimním mrazům.

Na co si dát pozor

Roboti, čističe, stěrky a další moderní zařízení, která vyčistí okna za nás, jsou praktické stále žádanější. Moderní rodinné domy často mají velké prosklené posuvné dveře na terasu, tito pomocníci je velmi snadno udrží čisté a bez šmouh. Zaprášená okna je ale potřeba nejprve umýt vodou. Čištění nebo leštění jen na sucho bez použití vody může okna poškodit. Prachové částice mohou při intenzivním leštění povrch poškrábat a zničit. Stačí trocha teplé vody s běžným saponátem a otřít celé rámy i křídla zevnitř, zvenku i uvnitř otevřeného okna. Pak je prostor pro dokonalé vyleštění skel.

Pokud se pustíte do mytí oken v zimě, třeba před Vánoci, měli byste vědět několik důležitých informací. Venkovní teplota by měla být alespoň 5oC. Většina běžných saponátů a leštičů má při nízkých teplotách omezenou účinnost.

TIP: spoustu dalších tipů a rad, jak pečovat o okna, najdete v Praktickém Rádci

Navíc, je potřeba používat teplou, ale nikoliv horkou vodu. Pokud byste na prochlazený venkovní povrch oken použili příliš horkou vodu, může zasklení v krajním případě i prasknout. V případě, že nutně potřebujete umýt okna v mrazu, pak je vhodné například sklo očistit zimní směsí do ostřikovačů nebo použít jen vlažnou vodu. Pořádné čištění ale nechte, až se oteplí.

Krásná, funkční a spolehlivá okna potřebují alespoň minimální péči a údržbu. Udělat si čas, nebo si najmout profesionály a alespoň dvakrát do roka okna správně umýt a prohlédnout se rozhodně vyplatí.