Přejít k hlavnímu obsahu

7 věcí, které by se neměly dělat s vodou

Mnoho věcí a povrchů lze vyčistit pouze mokrým hadrem - ale ne všechno! Zde je sedm věcí, které byste měli speciálně čistit a naopak kyblík s vodou nechat netknutý.

Voda je zdaleka nejlevnější (a nejekologičtější) čisticí prostředek v každé domácnosti. To však neznamená, že je také vhodná pro všechny povrchy. Odhalíme vám sedm věcí, které byste nikdy neměli čistit vodou.

1. Samet

Samet již dávno ztratil svůj status „zastaralý“ a je považován za absolutní trendový materiál ve vnitřních prostorách. Ale čištění polštářů nebo sametové pohovky vodou? Prosím, ne! Pokud citlivá vlákna zvlhnou a poté vyschnou, mohou „zůstat“ v nové poloze a na nábytku zůstává vidět směr stírání. Pro čištění je proto mnohem lepší speciální čistič textilu nebo kartáč. Totéž platí pro citlivá vlákna, jako jsou semiš nebo mikrovlákno.

2. Laminátové podlahy

Ačkoli mnoho tvrdých a laminátových podlah je voděodolných, časem se opotřebují a čištění vodou může nakonec vést k poškození. Chcete-li zabránit zduření podlahy, stačí ji opatrně otřít navlhčeným hadříkem nebo použít speciální podlahové mopy na dřevěné a laminátové podlahy.

3. Elektronická zařízení

Znečištění na obrazovkách, klávesnicích atd. byste měli vždy odstranit suchým hadříkem a nikdy nestříkat přímo vodou. V případě většího znečištění můžete také na hadřík nastříkat jemný čisticí prostředek. Alternativně můžete použít také speciální hadříky na čištění obrazovky.

Praktické: Nyní existují dezinfekční boxy pro mobilní telefony, které odstraňují bakterie pomocí UV paprsků.

4. Kontaktní čočky

Každý majitel kontaktních čoček by si měl být vědom, že důkladná hygiena je velice důležitá. Voda z vodovodu není sterilní a může obsahovat bakterie nebo dokonce parazity, jež se mohou při zasunutí čočky dostat do oka. Proto byste měli vždy používat vysoce kvalitní tekutiny pro kontaktní čočky, které důkladně čistí, dezinfikují a odstraňují usazeniny.

5. Hedvábí

Ať už polštáře nebo elegantní halenky: Pokud jemný materiál přijde do kontaktu s vodou, může to vést ke skvrnám nebo změně barvy. Pro suché čištění proto vždy dávejte hedvábí do profesionálních rukou.

Info ikona

6. Kůže

Podobně jako hedvábí, oblečení a nábytek z kůže jsou velmi citlivé. V kombinaci s vodou mohou na kůži zůstat stopy vody, nebo v nejhorším případě může být materiál porézní a popraskaný. K čištění kožených sedacích souprav apod. by se měla používat pouze speciální péče o kůži.

7. Mramor

Mramor vypadá velmi vznešeně a honosně. Chcete-li ho tak udržet, neměli byste používat pro péči o kameny vodu a vždy čistit mramor na sucho (hrubé nečistoty na mramorových podlahách lze zametat nebo vysát). Pokud vodu přece jen musíte použít kvůli silnému znečištění, je nejlepší použít opravdu pár kapek.