Přejít k hlavnímu obsahu

Bakterie v domácnosti: Místo, kde se vyskytují nejčastěji, vás překvapí!

Bakterie v domácnosti: Místo, kde se vyskytují nejčastěji, vás překvapí!

Myslíte si, že znáte všechny členy vaší domácnosti? Tak to jste na omylu! Dělíte se o ni s miliony okem neviditelných mikroorganismů a bakterií. I když je většina z nich neškodná, někteří parazité mohou představovat i zdravotní rizika. Která místa v domácnosti jsou nejnebezpečnější a jak je správně čistit?

Myslela jste si, že nejvíce bakterií je na toaletě a že máte přehled o tom, kdo si lebedí ve vaší posteli? Ve skutečnosti své lože sdílíte s mnoha nezvanými návštěvníky! Přečtěte si, kde se bakterie vyskytují nejvíce.

Kuchyň

Místo, kde vaříme a jíme, je současně i největším královstvím bakterií. Největším problémem v  kuchyni jsou houbičky, hadříky a utěrky. Z  průzkumu neziskové organizace NSF International vyplývá, že 77 % houbiček a utěrek na nádobí je pozitivních na koliformní bakterie jako jsou například E. coli nebo Salmonella, které si domů přineseme na nemytém ovoci a zelenině, či můžou pocházet se syrového masa. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je pro jejich množení naprosto ideální. Dalším rizikovým místem je pracovní deska na kuchyňské lince, dřez, vodovodní baterie ale i ubrusy a prostírání.

Ložnice

Ani vaší ložnici se malí tvorové nevyhýbají. Kde si lebedí nejraději? Přímo ve vaší posteli! Roztočům svědčí vlhké a teplé prostředí, nejvíce se tedy zdržují v peřinách, polštářích a matracích. I podložky v posteli, povlečení a přehozy pro ně představují ideální prostředí. Tito drobní členovci způsobují alergie, podráždění či astma. Podušky byste měli každé tři měsíce nechat vyčistit v čistírně a po roce používání je pak vyměnit za nové. Postelové podložky perte alespoň jednou za půl roku, povlečení pak každý týden. Rozhodně nezapomínejte ani na žehlení, horká pára totiž účinně ničí i ty nejodolnější roztoče a bakterie. Po vzoru našich babiček také pravidelně nechávejte peřiny větrat venku, protože sluneční záření parazity zabíjí.

Koupelna

I když se podle výzkumu v  koupelnách objevuje méně bakterií, než je tomu v kuchyni, mezi z nejrizikovější místa patří vana. Teplo a vlhko jsou ideálním prostředím pro množení bakterií, které si z těla při koupání smyjeme. Načervenalý film ve spárech vany pak tvoří bakterie Serratia marcescens, která může způsobit například infekci močových cest. Úklid koupelny provádějte minimálně jednou týdně a starým kartáčkem důsledně vyčistěte hůře přístupné prostory kolem vodovodních baterií a odtoků. Zvýšenou pozornost věnujte také skleničce nebo hrnečku, do něhož odkládáte zubní kartáček a poličkám s kosmetikou. 

Toaleta

Výskyt mikrobů je pro toto místo zcela přirozený. Na předních příčkách výskytu bakterií sice toaleta překvapivě nefiguruje, ale i tak je potřeba důsledně dodržovat hygienu. Pokud totiž nemáte koupelnu a záchod oddělený, tak se útočištěm mikrobů může stát dokonce i kartáček na zuby. Podle průzkumu NSF International pochází dokonce až 51 % mikrobů na zubním kartáčku právě z toalety.
Úklid wc je tedy nutné provádět pečlivě a pravidelně, jedině tak na mikroby skutečně vyzrajete. „Doporučuje se toaletu před spláchnutím zavřít a věnovat její dezinfekci dostatečnou a hlavně pravidelnou péči. Rozhodně nezapomínejte ani na splachovadlo, i to totiž může být domovem mnoha bakterií. Výskytu nežádoucích bakterií v  záchodě můžete předejít například použitím tekuté dezinfekce jednou týdně a umístěním WC bloku do toalety,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.

Tip!

Vyzkoušejte nový rotační WC blok s dvoufázovou náplní Domestos Turbo Fresh, který zabraňuje tvorbě vodního kamene a odstraňuje nečistoty! Vybrat si můžete ze tří svěžích vůní Lemon fresh (s vůní citrusů), Ocean fresh (s vůní oceánu) a Pine fresh (s vůní jehličnanů).