Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit odpady v kuchyni a v koupelně? Stačí k tomu dvě levné ingredience, které máte doma

Každý z nás občas řeší ucpaný kuchyňský dřez nebo například zápach odpadu v koupelně. Než povoláte instalatéra nebo vyrazíte do drogerie na nákup drahých chemických prostředků, zkuste si pomoci tím, co máte doma. Problému se můžete zbavit rychle a levně díky ingrediencím, jež máte pravděpodobně doma v kuchyni.

Na špatně odtékající nebo páchnoucí odpad můžete zkusit využít gumový zvon, ne vždy ale rozruší to, co vám trubky ucpalo. Také pověstný krtek neboli hydroxid sodný v kombinaci s horkou vodou dokáže zdolat nejednu překážku, plastový sifon pod dřezem jeho častým používáním ovšem trpí. Využít přitom můžete i ingredience ze spíže nebo pomocníky, které k úklidu používáte každý den.

Kypřící prášek je ekologický způsob čištění odpadů

Kypřící prášek se hodí nejen na pečení, ale i k úklidu. Dokáže si poradit se zápachem linoucím se z odpadu, ale umí uvolnit i nánosy v trubkách. Obsahuje totiž jak zásaditou složku, konkrétně sodu, tak složku kyselou, nejčastěji vinný kámen. Ty si v odpadu dokáží poradit s nánosy i rozkládajícími se zbytky jídla, hlavně tuku. 

Sáček kypřidla stačí nasypat do odpadu, po pěti minutách můžete zalít půl hrnkem octa, který reakci podpoří, poté nechte čtvrt hodiny působit. Pak propláchněte horkou vodou. Výhodou kypřícího prášku je jeho ekologická nezávadnost, můžete ho použít i v případě, že máte odpad svedený do jímky.

Pekelná kuchyně: Špatné uspořádání těchto 5 věcí vám přidělá spoustu práce s úklidem navíc

Jak na rychlý úklid kuchyně? Základem je mít ji vhodně uspořádanou. Zjistěte, které věci vám zbytečně přidělávají v kuchyni nepořádek. Přeorganizujte kuchyni tak, aby se vám snadněji uklízela, poradíme vám, jak na to.
svetzeny.cz

Jar s horkou vodou zdolá mastnotu

Odpad v kuchyni vám nejčastěji ucpou zbytky tuku. Jak vychladne, mění se z tekutiny v tuhou, těžko propustnou hmotu. Chcete-li na ni vyzrát, sáhněte po spolehlivém odmašťovači. Pomůže obyčejný saponát na nádobí. Tři lžíce saponátu v hrnci zalijte konvicí vroucí vody, dobře rozmíchejte a ještě horké vlijte pozvolna do odpadu. Poté můžete prolít ještě horkou vodou z vodovodu.

6 největších chyb při úklidu: Některé vám dokonce zadělávají na zdravotní problémy

Je před Velikonocemi a řada z nás už plánuje, jak se pustí do velkého jarního úklidu. Bývá to pro nás už rutinní záležitost, a tak nás možná ani nenapadne, že bychom něco mohli dělat špatně. V článku vám prozradíme, jakých 6 nejčastějších chyb se lidé dopouštějí při uklízení domácnosti. Vyvarujte se jich, některé totiž mohou způsobi i zdravotní potíže.
svetzeny.cz

Ucpávání odpadu je lepší předcházet

Pravidelné proplachování odpadů může pomoci, mnohem lepší je ale ucpávání předcházet. V kuchyni mají potíže na svědomí nejčastěji zbytky tuků a olejů. Ty přitom do dřezu vůbec nepatří, ideální je tuk slít a vyhodit do speciálního kontejneru. Proti zbytkům jídla, které mohou rovněž v trubkách zůstávat, je nejlepší použít sítko do odpadu, modernější dřezy už ho mají zabudované. 

V koupelně v odtoku také zůstává špína a mastnota z povrchu těla, ucpávku ale tvoří hlavně ulpívající vlasy a chlupy. Lepší je vybírat je z odtoku pravidelně, než utvoří neprostupnou ucpávku. Moderní sprchové odtoky mívají různé záchytné mechanismy, které vám s tím pomohou. 

Bez rozmyslu nevyhazujte odpad ani do toalety, rozhodně by v domácnosti neměla nahrazovat odpadkový koš.
 

Zdroj článku