Přejít k hlavnímu obsahu

Ucpal se vám odpad a nepříjemně zapáchá? Než zavoláte instalatéra, vyzkoušejte pár účinných triků, které ho vyčistí

Info ikona
Ucpaný odpad

Dala jste si záležet na jarním úklidu, už jste si chtěla začít vychutnávat klid a pohodu, kterou vám ale najednou zkazil ucpaný zapáchající odpad plný vlasů a dalších nečistot? Nezoufejte. Existují totiž účinné způsoby, jak ho vyčistit a zbavit se zápachu snadno a rychle. A to i bez instalatéra. Vyzkoušejte způsoby, díky kterým si poradíte sama a bez námahy.

Asi většině žen je povědomá situace, kdy voda ve dřezu nebo umyvadle nechce odtékat, bublá, a navíc pořádně zapáchá. Jedná se o jasné znamení, že váš sifon nutně potřebuje důkladně vyčistit, a to ideálně co nejrychleji. Ale co s tím? Následující triky vám umožní mít zase čistou a voňavou kuchyň či koupelnu.

První pomoc? Zvon na odpad

Ucpaný odpad vám pomůže uvolnit gumový zvon na odpad. Pokud ho máte po ruce, můžete se pustit do čištění. Dřez zašpuntujte a napusťte do něj trochu vody. Důležité je ucpat také přepadový otvor. K tomu vám postačí například mokrý hadr. Ten poté odkryjte a přiložte k němu zvon. Ale pozor, nesmí z něj unikat vzduch. Zvonem pořádně pumpujte. Vytvoříte tak v odpadu podtlak, který dokáže potrubí uvolnit. A jak poznáte, že už odpad protéká správně a je vyčištěný? Nejzřetelnějším signálem je nepřítomnost vodního víru a bublin, které se tvoří jenom tehdy, když je sifon ucpaný.

Dopřejte své domácnosti čistotu a pořádek: Tipy na jarní úklid bez zbytečné námahy

Jaro a s ním i Velikonoce už jsou za dveřmi, ale vy doma stále nemáte uklizeno, jak jste si představovala? Neustále odkládáte neodkladatelné, protože se vám nechce? Tyto pocity známe téměř všichni. Zkuste na to jít jinak. Pročistěte svou domácnost s našimi tipy, které vám ušetří námahu a vaši domácnost dokonale zútulní. Jak na to a jaké jsou hlavní zásady pořádného úklidu?
svetzeny.cz

Rozebrání sifonu zvládnete i sama

V případě, že se vám ucpaný odpad zvonem nepodařilo uvolnit, jednou z dalších možností je rozebrání sifonu. Že jste to nikdy nedělala? Nevadí. Není se čeho bát, zvládne to každý. K ruce si vezměte hadr a kýbl. Hodit se vám budou i šikovné gumové rukavice. Kbelík umístěte přímo pod odpad, pak koleno sifonu opatrně rozšroubujte. Možná to bude chtít více síly, s trochou snahy si ale určitě poradíte. Nechte z něj odtéct všechnu vodu. Dobré je také rovnou zkontrolovat, zda funguje správně těsnění. Pokud na něm objevíte nějakou vadu, vyměňte ho raději za nové. Nakonec vyberte ručně veškeré nečistoty, které stojí za ucpaným odpadem.

Krtek škůdce? Naopak

Pokud patříte mezi moderní hospodyňky nebo vám prostě jen žádný z běžných způsobů čištění odtoku dřezu nezabírá, vyzkoušejte krtka. Samozřejmě nemáme na mysli známého hlodavce, ale speciální čisticí prostředek, které mu tak někteří lidé přezdívají pro jeho účinky. Dostane se totiž všude a odpad bez jakékoliv vaší námahy spolehlivě vyčistí. Veškerou práci vám tak dokonale zjednoduší. A jak se tento účinný pomocník používá? Nejdříve si uvařte vodu v rychlovarné konvici, část (cca půl litru) jí nalijte do odpadu a pak přidejte v závislosti na velikosti sifonu dvě až tři víčka přípravku. Nejméně deset minut nechte působit a pak ho zalijte dostatečným množstvím horké vody. Že je odpad skutečně čistý můžete prověřit větším proudem tekoucí horké vody z kohoutku. Zapáchající odpad ani ucpaný dřez vás už díky krtkovi dlouho nepotrápí.

VIDEO: Vyrobte si velikonoční věnec z obyčejné papírové nákupní tašky!

Velikonoce neurychlíme, ale můžeme vám pomoci zkrátit čekání. Navíc u příjemné oddychové činnosti, která působí jako balzám na duši. Tento věnec vám nezvadne ani nezevšední. A navíc jej jednoduše vyrobíte z toho, co máte doma poschovávané po šuplíkách.
svetzeny.cz

Mýty a fakta o bramborách: Proč by měly být nedílnou součástí vašeho jídelníčku?

Pokud máte ráda brambory, a proto si je pravidelně dopřáváte k obědu či k večeři, děláte zároveň něco pro své zdraví. Podle výživových specialistů by totiž brambory měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Některé dámy se jim však raději vyhýbají v domnění, že by jejich konzumací ohrozily svou štíhlou linii. To je ale chyba. Jak je to s jejich složením a proč je vhodné jíst brambory každý den?
svetzeny.cz