Přejít k hlavnímu obsahu

Dopřejte své domácnosti čistotu a pořádek: Tipy na jarní úklid bez zbytečné námahy

Info ikona
Jarní úklid

Jaro a s ním i Velikonoce už jsou za dveřmi, ale vy doma stále nemáte uklizeno, jak jste si představovala? Neustále odkládáte neodkladatelné, protože se vám nechce? Tyto pocity známe téměř všichni. Zkuste na to jít jinak. Pročistěte svou domácnost s našimi tipy, které vám ušetří námahu a vaši domácnost dokonale zútulní. Jak na to a jaké jsou hlavní zásady pořádného úklidu?

Komu by se chtělo do povinně naplánovaného důkladného uklízení? Pravdou je, že asi jen málokomu. Jenže podle odborníků má čistý a uklizený dům mnoho benefitů. Když pominete menší přítomnost prachu, bakterií a fakt, že věci, které potřebujete, už nemusíte hledat, je tu ještě jedna nesporná výhoda.

Pořádek přináší dobrou náladu a nové nápady

Uklizená domácnost, ve které má každá věc své místo, má blahodárný vliv i na naši psychiku. Pomáhá uklidnit se, usnadňuje přemýšlení a je možné si díky ní také lépe utřídit své myšlenky, hodnoty i priority. Zkrátka vám umožní si trochu pročistit hlavu a dodá nové nápady a dobrou náladu. A to už stojí za to, si doma pořádně uklidit, nemyslíte? Naše tipy vám navíc otravné uklízení pomohou usnadnit.

VIDEO: Vyrobte si velikonoční věnec z obyčejné papírové nákupní tašky!

svetzeny.cz

Multitasking se vyplácí

Abyste předcházela nekontrolovatelné hromadě nepořádku všude kolem, využívejte metodu zvanou multitasking. Tuto metodu pro její praktičnost ocení i váš partner, protože nezabere moc času a vaši domácnost bude udržovat neustále v dostatečném pořádku. Při všem, co zrovna děláte, se snažte zapojit více činností najednou. Například během volných chvilek v průběhu vaření průběžně myjte špinavé nádobí. Když čekáte, než se vám napustí vana, popadněte mop a stihněte rychlý úklid koupelny. Až si půjdete mýt ruce, umyjte rovnou umyvadlo a vyleštěte zrcadlo v koupelně. Kdykoliv při přechodu mezi místnostmi uvidíte, že se vám někde válí věci, které patří jinam, ukliďte je. Až pak přijde na skutečný a důkladný velký úklid toto „preventivní uklízení“ rozhodně oceníte. Navíc s ním nebudete mít tolik práce.

Čerstvý vánek v botníku i ve skříni

Slunné a teplé dny se blíží, takže zimní bundu, kabát nebo kozačky pravděpodobně nějakou dobu nevyužijete. Zimní oblečení proto raději ukliďte na spodnější poličku nebo dejte kamkoliv stranou, aby nezabíralo místo vašim letním outfitům. Tento způsob oceníte zejména ve chvíli, kdy nemáte ve skříni dost místa. Na oblečení, které zrovna nenosíte, se vám mohou hodit praktické úložné boxy. Ty pak snadno uložíte třeba na skříň či pod postel. Stejně postupujte i v případě úklidu botníku. Kromě toho se zaměřte také na oblečení, které nenosíte. Odhodlejte se a pošlete ho dál. Věnujte ho kamarádce nebo případně odneste do kontejneru na textil. Vašemu šatníku tak dopřejete svěží vánek a budete se v něm i lépe orientovat při výběru outfitu na další den.

Mýty a fakta o bramborách: Proč by měly být nedílnou součástí vašeho jídelníčku?

svetzeny.cz

Babské rady pro mytí oken

Většina žen vám dá za pravdu, že do mytí oken se nepouští více jak několikrát do roka. Jenomže prach, pyl, smog z ulice, ale i sníh či déšť okna dokáží pořádně umazat. Jak je umýt rychle a bez námahy? Kromě šikovných pomocníků v podobě moderních čističů oken si možná vystačíte i s babskými radami.

Nejdříve se pusťte do parapetů, které důkladně umyjte mýdlovou vodou. Nevynechte ani rámy oken a žaluzie. Pak okna umyjte vlažnou vodou s přípravkem na čištění oken, do kterého přikápněte trochu octa. Důležitý je i typ hadříku, kterým okna myjete. Obyčejný látkový totiž může pouštět na okna chlupy, takže kazí celkový výsledek vaší namáhavé práce. Volte proto raději hadřík z mikrovlákna. Hodit se vám bude i šikovná stěrka na okna, která případné chloupky odstraní. Nakonec okna ještě jednou vyleštěte čistým hadříkem.

Zapojte svého partnera

Nebojte se do domácích prací zapojit i svého partnera, který vám jistě mile rád pomůže. Rozhodně neodmítejte nabízenou pomoc. Je něco, co na domácích pracích přímo nesnášíte? Poproste o to přímo svou drahou polovičku. Jistě se najde způsob, jak mu to později oplatíte. Účinné a velmi výchovné je i důsledné zapojení vašich dětí do úklidu domácnosti. Pamatujte na to, že nejste jediná, kdo u vás doma bydlí. Není tedy žádný důvod, proč byste musela zvládnout vše sama.

Technologické vychytávky? Řekněte jim ano

Pokud máte pocit, že vaši domácí úklidoví pomocníci jsou už zastaralí, udělejte si radost a pořiďte si některou z technologických vychytávek. Chytří pomocníci jako třeba robotický vysavač, parní mop, čistič oken a další výkřiky techniky vám úklid dokonale zpříjemní. Navíc se možná postarají o to, že vás úklid začne bavit a bude pro vás zároveň mnohem jednodušší. A kdo by nechtěl získat trochu elánu do úklidu?

Pozor! Toto je maximální doba, po kterou můžete nechat mokré prádlo v pračce

svetzeny.cz

Připravujete kuřecí maso? Tento trik vám usnadní čas i nervy

svetzeny.cz