Přejít k hlavnímu obsahu

Pekelná kuchyně: Špatné uspořádání těchto 5 věcí vám přidělá spoustu práce s úklidem navíc

Jak na rychlý úklid kuchyně? Základem je mít ji vhodně uspořádanou. Zjistěte, které věci vám zbytečně přidělávají v kuchyni nepořádek. Přeorganizujte kuchyni tak, aby se vám snadněji uklízela, poradíme vám, jak na to.

1. Přemíra dekorací

Internet je plný inspirací, jak svou kuchyni zútulnit. Spousta žen si oblíbila vintage styl, kdy kuchyň dekorují květinovou výzdobou, rámečky, srdíčky, soškami, krajkovými dečkami, tabulkami, poličkami, obrázky...Ano, na fotce to vypadá kouzelně a útulně. V realitě všedního dne se však taková kuchyň mění v peklo. Brzy se stanete otrokem těchto „lapačů prachu“, proto opravdu zvažte, kolik si jich pořídíte. Navíc vám také mohou překážet při vaření. Dle odborníků je lepší dekorace koncentrovat na jedno místo. Snadno tak můžete dekorace sklidit, pokud by vám překážely.

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení pro rok 2021: Vyberte si jeden ze stylů, v jakém byste měli letos zařídit svůj domov

Rok 2021 přínáší tři nové trendy v bydlení. Zatímco v minulých letech byl módní zejména minimalismus, letos budou „frčet“ hlavně barevné a hravé interiéry. V kurzu jsou prostory inspirované exotickými dálkami a také vintage styl. Minimalismus stále úplně nezmizel, avšak zapomeňte na klasickou bílou jednotvárnost.
svetzeny.cz

2. Otevřené poličky

Otevřené poličky jsou v dnešní době velmi moderní. Hodí se do moderních kuchyní a můžete zde vystavit pěkné nádobí, které by jinak zůstalo skryto ve skříňkách. Avšak z hlediska úklidu jsou otevřené poličky dosti nepraktické. Musíte počítat s tím, že prach na nich budete utírat podstatně častěji, než když byste zvolili klasické skříňky. A prach vám nebude ulpívat jen na poličkách, ale samozřejmě i na nádobí. Pokud se otevřených poliček nechcete vzdát, měli byste je umístit co nejdál od varné desky, tam se špína usazuje nejvíce. Police nezahlcujte předměty, místnost pak působí neuklizeně. Také pozor na kombinaci jednotlivých stylů, porcelán po babičce vedle moderní hranaté vázy nebude působit dobře. Vystavte zde nádobí, které často používáte, eliminujete tak riziko, že se stačí před použitím zaprášit.

 

Info ikona
Otevřené poličky

3. Nedostatečný úložný prostor

Nedostatek úložného prostoru je vždy problém, co se týče uklizenosti vašeho domova. Už při navrhování kuchyně je dobré zamyslet se nad tím, kam co uložíte a hlavně – nechat si rezervu. Časem se totiž dozajista vaše sbírka nádobí, spotřebičů a dalších pomocníků do kuchyně bude rozrůstat. Takže to, co by vám úplně krásně stačilo před pěti lety, najednou stačit nebude. A vy to budete řešit skládáním nádobí na sebe, ale pak vaše skříňky již nikdy nebudou působit tak uklizeně jako kdysi. Někdy jsou také poličky zbytečně vysoké a dalo by se přidat ještě jedno mezipatro, kterým by se nedostatek prostoru vyřešil.

Mohlo by se vám líbit

Sůl, ocet, soda a citrusy: Ideální pomocníci pro úklid

Přemýšlíte o tom, že příští rok budete ve své domácnosti ekologičtější? Pokud ano, jedním z vašich kroků by mělo být omezení chemikálií používaných při úklidu. Není to nic složitého, účinné a bezpečné pomocníky máme totiž všichni doma.
svetzeny.cz

4. Špatné uspořádání ledničky

S místem v lednici zápasí řada domácností, pravidelně hrají Tetris s potravinami, kdy se je snaží vtěsnat do mezer. Přitom mnohdy stačí reorganizovat poličky v lednici tak, aby odpovídaly skladovacím potřebám. Také je dobré odstranit všechny plastové přihrádky, které nevyužíváte. Pokud něco spotřebujete jen z poloviny, přendejte to do menší krabičky, velké boxy zabírají spoustu místa zcela zbytečně. Prodávají se i speciální organizéry do ledničky, díky kterým bude lednice působit uklizeně a uspořádaně. Pakliže se neradi „probojováváte“ k jídlu zastrčenému vzadu, pořiďte si otočný tác, se kterým bude hračka najít rychle to, co potřebujete. Nepřiděláte si tak nepořádek šoupáním potravin ve snaze něco najít.

5. Z kuchyňské desky jste si udělali odkladiště

Na jednu stranu je velmi praktické mít na kuchyňské desce spotřebiče, které často používáte, na druhou stranu se vám bude kuchyňská linka hůře uklízet. Takže musíte zvážit, které přístroje zde mají své místo. Pokud si každé ráno děláte kávu, kávovar smí zůstat. Pakliže si smoothie připravíte jen výjimečně, mixér musí pryč. Rozhodně zde nemají co pohlédavat potraviny, dekorace a předměty, které jste si zde odložili po příchodů domů. Mytím kuchyňské desky plné věcí strávíte dvakrát tolik času.

Info ikona
Odkladiště v kuchyni
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku
Mohlo by se vám líbit

Desetiminutové jarní čištění ledničky. Ukládáte potraviny na správné místo?

Je vaše lednička na seznamu jarního úklidu? Můžete ji uklidit dokonale a to za pouhých deset minut. Budeme tak mít jeden nemilý úkol hned hotový a budete mít čas sama na sebe. Se Světem ženy vám ukážeme, jak na to.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Napadlo vás někdy podívat se do odtoku ve dřezu? Po tomto videu to ihned uděláte

Ucpané umyvadlo nebo dřez je v domácnosti relativně častý problém, ale napadlo vás někdy, jak čisto máte v těsné blízkosti vašeho nádobí? Následující video vás přiměje, abyste běželi ke dřezu a začali uklízet.
svetzeny.cz