Přejít k hlavnímu obsahu

Jak důkladně vyčistit sklo sprchového koutu: Stačí pár ingrediencí, které máte běžně doma

Skleněné sprchové dveře a stěny jsou oproti sprchovým závěsům moderní a estetické. Tedy alespoň do doby, než zůstanou pokryty mýdlovou pěnou nebo skvrnami z vody, které se vám nedaří vyčistit. Vyzkoušejte naše triky a tipy, jak sklo sprchového koutu dokonale vyčistit s využitím ingrediencí, které pravděpodobně máte doma ve spíži.

Citronová šťáva odstraní vodní kámen a koupelnu krásně provoní

Aby vaše koupelna vypadala stále čistě a krásně, měli byste po každém sprchování setřít sklo stěrkou. Jednou týdně pak sklo umýt důkladněji. Jinak se vám na skle začnou usazovat mýdlové nečistoty, které bude obtížné odstranit. S nevzhlednými mapami od vodního kamene a zaschlých vodních kapek si lehce poradí citronová šťáva. Můžete ji použít přímo neředěnou, nebo ji smíchejte s vodou v poměru 1:1. Ředěnou nebo neředěnou citronovou šťávu nalijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte na skleněné zástěny i dlaždičky. Nechte několik minut působit a opláchněte teplou vodou. Hodně zanesená místa dočistěte hadříkem z mikrovlákna. Na sklo nepoužívejte drátěnku nebo hrubý hadr, sklo byste nevratně poškrábali. Čištění citronovou šťávou není vhodné, pokud máte podlahy nebo stěny z přírodního kamene.

Triky našich babiček: Zářivé barvy oblečení udržíte díky ingrediencím v kuchyni, které má doma každý z nás

Máte pocit, že oblečení už nevydrží tolik jako dříve? Párkrát ho vyperete a už ani zdaleka nemá původní barvu? Zkuste ho příště vyprat s ingrediencemi, které máte běžně doma v lednici nebo spíži. Pomůže třeba pepř. Pojďte si připomenout triky našich babiček a vyperte prádlo jinak. Výsledek bude stát za to!
svetzeny.cz

Octový roztok koupelnu vyčistí i dezinfikuje

Stejně jako citronová šťáva si lehce s vodním kamenem poradí ocet smíchaný s teplou vodou v poměru 1:1. Roztok nalijte do láhve s rozprašovačem a přidejte pár kapek prostředku na mytí na nádobí. Skla sprchového koutu důkladně postříkejte a nechte působit alespoň 30 minut. Poté skla vyčistěte měkkou houbou, opláchněte vodou a osušte jemným hadříkem. Octový roztok není vhodný k čištění skel, pokud máte podlahy nebo stěny z přírodních kamenů jako je žula nebo mramor. Octem by se mohl povrch narušit a mohl by ztratit svůj lesk.

 

Jak udržet koupelnu co nejdéle čistou

Jak už jsme zmínili, sklo sprchového koutu setřete stěrkou po každém sprchování. Použít můžete i hadřík z mikrovlákna, s kterým se dostanete i na hůře přístupná místa. Další osvědčnou radou je pravidelné větrání sprchového koutu. Máte-li zde okno, je to docela snadné. Pokud ne, stačí nechat dveře koutu i koupelny pootevřené, aby se v něm nedržela vlhkost. Pokud je to možné, nenechávejte ani vlhké ručníky nebo jiné prádlo přehozené přes zástěnu. Drží se pod nimi vlhkost, v které se skvěle daří bakteriím a plísním.

Vyzkoušejte tyto účinné triky s octem, které znaly už naše babičky. V kuchyni s ním vyčistíte nejen lednici

Ocet je všestranný pomocník v domácnosti. Využijete ho při úklidu, praní prádla, odstranění zápachu třeba v lednici, při likvidaci škůdců, údržbě auta a dokonce i během péče o tělo. Navíc, nestojí téměř žádné peníze, koupíte ho v každém obchodě a neublíží přírodě.
svetzeny.cz

Univerzální čistič, který můžete mít kdykoliv po ruce

Vyrobit si můžete také univerzální čisticí přípravek, který můžete mít kdykoliv po ruce. Nebude vás stát moc peněz a navíc budete šetrní k životnímu prostředí. V 400 ml nádobce s rozprašovačem smíchejte 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla a 30 ml prostředku na nádobí a dolijte vodou. Poté už stačí po každém sprchování skla postříkat, setřít stěrkou nebo otřít jemným hadříkem. Před každým použítím lehce promíchejte a skladujte na tmavém místě.

Domácí jemná pasta na odstranění skvrn od vodního kamene

I když budete skleněné plochy pravidelně otírat po každém sprchování, zhruba jednou týdně nebo jednou za 14 dní bude třeba pustit se do důkladnější očisty. Místo abrazivních prostředků můžete použít domácí jemnou pastu. Nasypte jedlou sodu do misky a přilévejte vodu, dokud vám nevznikne hustá pasta. Nejprve očistěte sprchový kout pomocí citronového roztoku a nechte působit asi tak 20 minut. Poté naneste na houbičku vytvořenou pastu a krouživými pohyby vyčistěte celý sprchový kout. Vyčkejte zhruba půl hodiny, opláchněte a nakonec vyleštěte jemným hadříkem namočeným ve vodě s octem.

Vyčistěte koberec bez zbytečného utrácení: Geniální triky jak na to, aby byl jako nový

Koberce patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám – jsou měkké, hřejivé a příjemné na dotek. Zároveň dokáží byt krásně zútulnit a barevně ho vyladit. Víte ale, jak o koberce správně pečovat a jak je čistit, aby vydržely dlouho krásné? Nebojte se, nemusíte utrácet za drahou chemii. Stačí použít osvědčenou sůl, sodu, ocet anebo třeba zelený čaj.
svetzeny.cz

Jak vyčistit kovové rámy ve sprchovém koutě

Skleněné dveře a zástěna sprchového koutu jsou čisté, zbývá ještě dočistit kovové součásti. Do lahve s rozprašovačem nalijte obyčejný nebo bílý ocet a kovové části jím důkladně postříkejte. Nechte působit přes noc, ráno opláchněte a vyleštěte utěrkou z mikrovlákna. Ocet si poradí i s očistou kolejnic sprchových dveří. Papírovou utěrku nebo starou látku nejprve napěchujte do štěrbin, nalijte ocet a nechte přes noc uležet a následně vydrhněte zubním kartáčkem. Opláchněte vodou a osušte hadříkem.

Zdroj článku