Přejít k hlavnímu obsahu

Perete záclony a závěsy správně? Většina lidí chybuje a ničí si je. Takto budou krásné po dlouhou dobu

Záclony a závěsy jsou základním stínícím prvkem v obytných místnostech. Jenže kromě stínící a estetické funkce, absorbují do sebe všechny pachy a prach. Z těchto důvodů po čase ztrácí svůj původní jas a místo bílé, jsou spíše zašedlé. Přečtěte si, jak udržet záclony i závěsy dlouhodobě čistě, funkční a krásné.

Zašedlé záclony a závěsy jsou noční můrou každé hospodyňky. Zabírají často velkou plochu v místnosti, a jsou tedy na očích každému příchozímu. Pamatujete si, kdy jste záclony a závěsy prali naposledy? Přinášíme vám několik tipů, díky kterým bude praní záclon nejen rychlé, ale i efektivní. Záclony budou zářivě bílé hned napoprvé a po zažloutlých skvrnách nebo zašedlých mapách nebude ani památka.

Praní záclon a závěsů v pračce

Záclony i závěsy jsou nejčastěji vyrobeny ze 100% polyesteru. Nemusíte se tedy bát prát je v pračce. Přestože vypadají jemně a křehce, materiál je mnohem pevnější a odolnější, než na první pohled vypadá. Před každým praním si zjistěte na etiketě prací symbol a podle něj postupujte. Nejčastěji se využívá šetrný program pro jemné prádlo s nízkou teplotou. Aby se vám záclony nezatrhly v pracím bubnu, je vhodné při praní použít prací síťku. Do pracího pytlíku záclony hezky poskládejte a nemuchlejte je. Nemáte-li po ruce síťku, pomůže vám svou radou spisovatelka Iva Hüttnerová: “V pračce se vám třásně a zdobení záclon nikdy nepoškodí, když je budete prát v povlaku na polštář.”

V případě, že jsou záclony hodně špinavé, můžete je nejprve nechat odmočit v mýdlového roztoku. K praní bílých záclon používejte speciální prací prostředky určené k praní záclon. Díky obsahu aktivních složek proti zašednutí záclonu krásně rozzáří. Na praní barevných záclon a závěsů používejte pouze prací prostředky na barevné prádlo. Vyhněte se použítí aviváží a dalších změkčovadel, vlákna naruší a ztratí svou pevnost. Nedoporučuje se ani odstřeďování na vysoké otáčky, úplně stačí nastavit minimální počet otáček. Záclony po vyprání ihned pověste, nesušte v sušičce.

 

Vyčistěte koberec bez zbytečného utrácení: Geniální triky jak na to, aby byl jako nový

Koberce patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám – jsou měkké, hřejivé a příjemné na dotek. Zároveň dokáží byt krásně zútulnit a barevně ho vyladit. Víte ale, jak o koberce správně pečovat a jak je čistit, aby vydržely dlouho krásné? Nebojte se, nemusíte utrácet za drahou chemii. Stačí použít osvědčenou sůl, sodu, ocet anebo třeba zelený čaj.
svetzeny.cz

Našli jste na etiketě symbol ručního praní?

Jemné záclony a závěsy určené na ruční praní nejprve vymáchejte ve vaně se studenou vodou. Vodu vypusťte a záclony poté perte v lázni s mýdlem nebo šetrným pracím prostředkem při teplotě vody do 30 °C. Jemně prádlo máchejte, mačkejte a stlačujte. Nikdy ho nedrhněte, nekruťte a silně nemačkejte. Prací prostředek odstraňte vymácháním dvakrát nebo i třikrát v čisté vodě. Vodu opatrně vymačkejte, záclony neždímejte a nechte je okapat. Vlhké záclony pověste.

Jak vybělit zašlé záclony

Pokud vaše záclony ztratily svou bělost a jsou spíše šedivé nebo zažloutlé, můžete obnovit jejich zářivou bílou barvu pomocí kypřícího prášku. Přidejte ho několik sáčků do vody a nechte záclony ponořené v lázni alespoň půl hodiny. Použít můžete i kuchyňskou sůl. Do 10 litrů vody stačí přidat 3 lžíce kuchyňské soli a nechte namáčet nejméně 3 hodiny. Poté záclony vyperte výše uvedeným postupem. Dalším pomocníkem, který si bravurně poradí i se zašlými záclonami, je ocet, kterého stačí přidat k praní půl šálku přímo do pračky, nebo třeba jedlá soda: “I záclony časem zajdou. Abyste jim vrátili běloskvoucí barvu, perte je maximálně na 40 °C a přidejte k pracímu prostředku sodu a šťávu z vymačkaného citronu,“ dodává Iva Hüttnerová.

Zdroj článku