Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.

Aby bílé prádlo bylo opravdu bílé

Abyste měli krásně bílé prádlo, zaměřte se i na správné praní, do určité míry si totiž za nepěkný vzhled můžeme sami. Opravdu před praním důsledně třídíte bílé oblečení od barevného? Aby vám vydrželo opravdu dlouho jako nové, je nutné vždy prát bílé kousky odděleně od barevných. Také je důležité dodržet předepsanou teplotu vody podle štítku na oblečení. Bavlněné prádlo zvládne praní při teplotě 60 °C, materiály s příměsí umělých vláken raději perte maximálně na 40 °C. Pokud perete bílé prádlo pomocí speciálních přípravků určených pro bílé prádlo, často obsahují různé rozjasňovače a bělící látky. Jenže bělící prostředky na chlorové bázi způsobují, že při sušení prádlo na slunci žloutne. Šednutí prádla mají na svědomí převážně nečistoty v pračce a také vodní kámen. Proto pravidelně pračku zbavujte nánosů usazenin pomocí octu. Stačí ho trochu během praní nalít do bubnu pračky a pustit ji na prázdno při vysoké teplotě praní. Pračku nikdy nezavírejte ještě vlhkou a vždy vysušte hadříkem těsnění kolem bubnu, dávkovač pracího prášku a také vnitřek pračky.

Jedlá soda či prášek na pečení poslouží při praní

Než kupovat předražené přípravky pro bělení prádla, vystačíte si s běžnou domácí kuchyňskou chemií. Zářivě bílou barvu vám pomůže uchovat například jedlá soda. Stačí, když jednoduše přidáte lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo ji nasypate přímo k prádlu do bubnu pračky. Podobně funguje i prášek do pečiva. Nasypte asi 5 balíčků kypřícího prášku do bubnu pračky a prádlo vyperte. Uvidíte, že po šedém zbarvení nebude ani stopa. Skvěle pomůže i kuchyňská sůl. Až budete prát záclony, odmočte je ve slané vodě, nechte působit přes noc a ráno záclony vyperte. Bílé prádlo krásně vybělí i vaječné skořápky. Naplňte plátěný sáček nadrcenými skořápkami a dobře ho zavažte. Sáček přidejte do pračky k bílému prádlu a uvidíte, že prádlo bude hned o něco bělejší.

Tohle se stane, pokud necháte zavřená dvířka pračky

Vyperete, vyndáte prádlo, vytřete pračku a zavřete dvířka? Možná byste si měli rozmyslet, zda to tak budete dělat i nadále. Prozradíme vám, proč to rozhodně není dobrý nápad.
svetzeny.cz

Citrón na zaprané prádlo

Zapranému bílému prádlu pomůže citrón. Nechte prádlo odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citrónu nebo vymačkanou citrónovou šťávou a poté vyperte. Přidat asi tak 100 ml citronové šťávy můžete i přímo do pračky. Pomocí citrónové šťávy smíchané s vodou 1:1 odstraníte například skvrny od potu v podpaží.

Ocet odstraní skvrny a vybělí prádlo

Ocet se dá použít nejen ke změkčení vody, ale i k odstranění skvrn a vybělení prádla. Lepší než obyčejný kvasný lihový ocet je v tomto případě bílý vinný ocet, ale je možné použít oba dva druhy. Ocet použijte při praní místo aviváže, prádlo vytáhnete z pračky krásně měkké, vydezinfikované a ještě k tomu vybělené. Vůbec nemusíte mít strach, že by byl z prádla po vyprání cítit. Naopak prádlo bude svěží a bez zápachu. Ocet také velmi dobře funguje na silně propocené prádlo. Nejprve nechte prádlo odmočit ve vlažné vodě smíchané s octem a poté vyperte běžným způsobem.

Sůl místo aviváže

Možná vám připadá, že používat sůl během praní je naprostý nesmysl. Ale opak je pravdou. Solí můžete nahradit drahé aviváže. Nejen, že nejsou aviváže šetrné k životnímu prostředí, často obsahují i velmi agresivní chemii. Zkuste příště před praním nasypat do pračky 1–2 polévkové lžíce soli. Všechno oblečení se skvěle vymáchá ve slané vodě a jejím vlivem bude krásně jemné, jako kdybyste použili chemickou aviváž. Navíc, tuto metodu ocení i alergici. Sůl totiž neobsahuje žádné alergeny nebo jiné dráždící složky.

Zdroj článku