Přejít k hlavnímu obsahu

Vyzkoušejte tyto účinné triky s octem, které znaly už naše babičky. V kuchyni s ním vyčistíte nejen lednici

Ocet je všestranný pomocník v domácnosti. Využijete ho při úklidu, praní prádla, odstranění zápachu třeba v lednici, při likvidaci škůdců, údržbě auta a dokonce i během péče o tělo. Navíc, nestojí téměř žádné peníze, koupíte ho v každém obchodě a neublíží přírodě.

Ocet nemusíte používat pouze v kuchyni k dochucení salátů a k nakládání utopenců. Inspirovat se můžete přímo u našich babiček. Ty měly vždy při ruce láhev s octem, protože moc dobře věděly, že s jeho pomocí a za pár korun všechno jednoduše vyčistí, vyleští, vyperou, a dokonce se i zbaví zápachu, mastnoty, škůdců a plísní. Zkrátka ocet můžete využít v každé místnosti domu. Ocet můžete použít jakýkoli, ale bílý se považuje za nejúčinnější. "Bílý ocet se hodí na úklid, protože je nejen velmi účinný, ale i čirý a má neutrální vůni. S jeho pomocí odstraníte vodní kámen, poslouží jako dezinfekce a odstraní nepříjemné pachy,” říká Alicia Sokolowski, prezidentka společnosti AspenClean.

Mohlo by se vám líbit

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.
svetzeny.cz

Úklid kuchyně zvládnete s octem na jedničku

Při úklidu kuchyně si úplně vystačíte roztokem z octu a vody v poměru 1:1. Roztok si můžete předem připravit do rozprašovače nebo jej smíchat přímo před použitím v lavoru. Roztokem otřete všechny kuchyňské povrchy a následně setřete čistým hadříkem či papírovou utěrkou. Zapečenou špínu na sporáku pokapejte večer octem a nechte do rána působit. Ráno změklou špínu otřete houbičku. Octová voda pomůže vyleštit i nerezové části kuchyně a nerezové nádobí. Připravený roztok využijete i k čištění a dezinfekci ledničky, digestoře, odpadkového koše a všude tam, kde se chcete zbavit zápachu jako jsou zvířecí záchody nebo příbytky domácích mazlíčků. Abyste uvolnili z mikrovlnky všechnu usazenou mastnou špínu, položte na otočnou desku misku s octovou vodou a zapněte ji na 5 minut na nejvyšší výkon. Pára uvolní všechnu mastnotu. Po skončení programu, přístroj nechte ještě chvilku zavřený a pak vnitřek otřete hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Pamatujete si, kdy jste naposledy čistili kávovar? I v tomto případě můžete sáhnout po octu. "Ocet je vynikající pro odstraňování minerálních usazenin a usazenin vodního kamene ve spotřebičích, jako jsou varné konvice a kávovary," říká Sokolowski. "Smíchejte stejné díly octa a vody, nechte směs projít spotřebičem a nezapomeňte důkladně opláchnout."

Mohlo by se vám líbit

Čas na nový zvyk - mějte radost z úklidu

Úklid, aktivita, která se zkrátka a dobře sama neudělá a většinou není moc oblíbená. Můžete ji doma dobře rozdělit, můžete si občas objednat někoho, kdo ho za vás provede, ale základní věci se vám s velkou pravděpodobností stejně nevyhnou. Jak tedy zařídit, abyste z úklidu vytěžily i něco navíc?
svetzeny.cz

Octový roztok proti zápachu v kuchyni

Mnoho z nás se využití octu vyhýbá kvůli nepříjemnému zápachu. Pokud se to týká i vás, můžete k překrytí pachu využít slupky z citrusů. Slupky pomeranče nebo citronů vložte do sklenice a zalijte octem. Nechte macerovat a dvakrát týdně protřepejte. Po třech měsících přelijte ocet přes utěrku či kávový filtr do lahvičky s rozprašovačem. Nejen, že bude vonět po citrusech, ale bude i účinnější a antibakteriální.

Ocet na vodní kámen i usazené mýdlo

Usazený vodní kámen a mýdlo ve sprchovém koutu lze odstranit a vyčistit celkem obtížně. Ale i zde vám pomůže ocet. Postříkejte všechny plochy pomocí rozprašovače s octovou vodou a setřete hadříkem. Sprchovou hlavici můžete podle Alicie Sokolowski lehce vyčistit pomocí fígle s pytlíkem: “Nalijte do plastového sáčku ocet a zajistěte jej kolem sprchové hlavice gumičkou. Nechejte několik hodin působit, aby se odstranily minerální usazeniny a zlepšil se průtok vody."
Vodní kámen v toaletních mísách zas vytváří hnědé nevzhledné usazeniny. Před odchodem do práce vylijte klidně celý lit octu do mísy a nechte ho tam celý den působit. Po příchodu domů toaletu pořádně vydrhněte záchodovou štětkou. Vodní kámen také pravidelně odstraňujte z pračky tak, že jedenkrát za měsíc nalijete do bubnu pračky 0,5 litru octa a zapnete program s teplotou 90 stupňů. Také je možné přidávat preventivně dvě polévkové lžíce octa ke každému praní, do přihrádky na aviváž. "Přidejte 1/2 šálku bílého octa do máchacího cyklu vaší pračky," říká Sokolowski. “Vaše oblečení bude měkčí, bez statické elektřiny a zbytků pracího prostředku."
Ocet odstraní i vodní kámen z rychlovarné konvice. Nalijte do konvice ocet a zapněte. Topná spirála i vnitřek konvice budou zase jako nové.

Mohlo by se vám líbit

Pekelná kuchyně: Špatné uspořádání těchto 5 věcí vám přidělá spoustu práce s úklidem navíc

Jak na rychlý úklid kuchyně? Základem je mít ji vhodně uspořádanou. Zjistěte, které věci vám zbytečně přidělávají v kuchyni nepořádek. Přeorganizujte kuchyni tak, aby se vám snadněji uklízela, poradíme vám, jak na to.
svetzeny.cz

Kde ještě v domácnosti využít ocet?

Octem vyčistíte ekologicky i zašlý koberec. Ocet, vodu a jedlou sodu nebo sůl vymíchejte do husté pasty. Pastu naneste na koberec a vykartáčujte ho. Nechte uschnout a zbylý prášek vyluxujte vysavačem. Při hodně špinavém koberci můžete do směsi přidat dvě lžíce boraxu. Ocet vrátí také lesk koženým kabelkám a botám. Stačí, když je přetřete hadříkem namočeným v octě. Ocet usnadní i mytí oken, díky němu se budou krásně lesknout. Ocet můžete přidat i do vody před stíráním podlahy nebo úklidu dlaždiček v koupelně. Ocet oceníte i při likvidaci plísní, například na závěsu ve sprchovém koutu nebo v rozích místnosti. Postříkejte octovým roztokem v poměru 1:1 postižená místa. Pokud je napadení plísní masivní, použijte ocet neředěný. Pachy ze sedačky odstraníte postřikem ze směsi vody, octa a éterického oleje. Zápach z odpadů odstraníte tak, když do odpadu nasypete půl šálku jedlé sody a zalijete šálkem octa. Až směs přestane pěnit, umyvadlo či dřez vyčistěte a propláchněte horkou vodou.

Mohlo by se vám líbit

Eco úklid! Domácnost s vůní přírody

Napadlo vás někdy, v čem myjete nádobí, z kterého pak jíte? V čem perete oblečení, které se pak dotýká vaší kůže a čím se myjete vy sami?
svetzeny.cz

Ocet oceníte i při léčbě mnoha zdravotních neduhů

Přidejte si do koupele trochu jablečného octa, pomůže vám dezinfikovat pokožku při kožních problémech jako jsou plísně, bradavice či kvasinkové infekce. Jablečný ocet můžete přikládat na postižená místa i pomocí obkladů. Stejně tak postupujte i pro zklidnění kůže po bodnutí hmyzem nebo při lehkých popáleninách. Jablečný ocet naředěný s vodou v poměru 1:4 účinkuje i při léčbě akné. Směs naneste na obličej pomocí vatového tampónku, nechte 10 minut působit a opláchněte. Toužíte-li po útlejší postavě a lepším zažívání, pijte podle studie pravidelně sklenici vody se lžící jablečného octa.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: