Přejít k hlavnímu obsahu

Vyčistěte koberec bez zbytečného utrácení: Geniální triky jak na to, aby byl jako nový

Koberce patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám – jsou měkké, hřejivé a příjemné na dotek. Zároveň dokáží byt krásně zútulnit a barevně ho vyladit. Víte ale, jak o koberce správně pečovat a jak je čistit, aby vydržely dlouho krásné? Nebojte se, nemusíte utrácet za drahou chemii. Stačí použít osvědčenou sůl, sodu, ocet anebo třeba zelený čaj.

Koberce mají celou řadu výhod, příjemně se po nich chodí, udržují nohy v teple a jsou krásným doplňkem každého interiéru. Jejich údržba je však o něco víc pracnější než úklid dlažby nebo třeba dřevěné podlahy, které stačí pravidelně zamést a setřít vlhkým mopem. Abyste si koberce udrželi stále pěkné, je nutné je alespoň jednou či dvakrát týdně vysát vysavačem. Pokud budete koberec vysávat v delších intervalech, do koberce zašlapete prach a různé nečistoty, které bude obtížné odstranit. Chováte-li navíc domácí mazlíčky, pak by měl být úklid podle Michala Sléžky, technika úklidové firmy, ještě důkladnější. “Chov domácích mazlíčků může být zdrojem mnoha radostí, ale bohužel i starostí. Tím největším problémem jsou chlupy, které po nich zůstávají na všech jímavých površích a pak také mnohdy nepříjemný zápach. Zatímco na zápach pomohou osvědčené čisticí prostředky na různé povrchy, s odstraněním chlupů je to mnohdy mnohem složitější. Klasický vysavač pomůže jen tam, kde není koberec s příliš vysokým vlasem. Pokud taková máme, je nutné povolat buď odborníky, nebo si koupit tzv. naklepávací nástavec. Jedná se o příslušenství k vysavači, které tvoří soustava kartáčů, které línající srst z koberců doslova vydoluje.”

Triky našich babiček: Zářivé barvy oblečení udržíte díky ingrediencím v kuchyni, které má doma každý z nás

Máte pocit, že oblečení už nevydrží tolik jako dříve? Párkrát ho vyperete a už ani zdaleka nemá původní barvu? Zkuste ho příště vyprat s ingrediencemi, které máte běžně doma v lednici nebo spíži. Pomůže třeba pepř. Pojďte si připomenout triky našich babiček a vyperte prádlo jinak. Výsledek bude stát za to!
svetzeny.cz

Jak vyčistit koberec běžnými surovinami?

K tomu, aby byl váš koberec zase jako nový a nemuseli zaplatit velké peníze za profesionální čištění odborníky, vám bude stačit jen pár surovin, které najdete v kuchyňské lince. Skvělými pomocníky jsou balíček soli, ocet, zelený čaj nebo jedlá soda. Pomocí těchto běžných surovin z koberce uvolníte nečistoty a zbavíte ho zápachu i skvrn.
Nejprve použijte kuchyňskou sůl. Pečlivě vysypejte sůl na koberec a smetáčkem ji zapracujte mezi vlákna koberce. Poté nechte sůl v koberci minimálně hodinu působit a následně pečlivě vyluxujte vysavačem. Na koberec s krátkým vlasem použijte nástavec na čalounění, který zajistí intenzivnější sání. Pokud je váš koberec vlhký a plný nevzhledných skvrn, pomůže vám zelený čaj. Kupte si suchý sypaný zelený čaj a vetřete ho rukou do míst s vlhkou špínou. Nechte koberec proschnout a poté důkladně vysajte. Tento trik je ideální na rohožky a menší zátěžové koberce u vstupních dveří. Dalším skvělým pomocníkem je jedlá soda. Koberec nejprve dobře vysajte vysavačem, poté ho posypte jedlou sodou, smetáčkem nebo rukou sodu zapracujte. Nechte působit přes noc a druhý den dobře vysajte.

Jak vyčistit koberec pomocí octa

Spolehnout se můžete také na ocet. Asi tak 20 ml octa rozmíchejte v 1 l vody a rozstřikovačem stříkejte malé množství octové vody na koberec. Vodu vetřete rukou do koberce a nechte působit čtvrt hodiny. Poté ocet setřete z koberce pomocí suchého hadru. Pozor, koberec pouze octem navlhčete a nepromáčejte ho. “Pokud chcete vyčistit koberce a oživit barvy, připravte si čisticí směs z octu a vody, a můžete zakleknout. Uvidíte, že se ta trocha práce s kartáčem v ruce vyplatí.”, potvrzuje spisovatelka Iva Hüttnerová.
Abyste si udrželi koberec čistý a voňavý, sáhněte po pěně na holení. Pěnu naneste přímo na postižená místa a nechte ji působit alespoň půl hodiny. Pěnu poté setřete do sucha hadrem a nechte koberec doschnout. Nejen že bude koberec krásně čistý, ale bude také pěkně vonět.

Zdroj článku