Přejít k hlavnímu obsahu

Čistá toaleta bez práce: Postup se solí a práškem na praní si zamilujete

Info ikona
toaleta

Uklízet a čistit toaletu nepatří zrovna mezi nejoblíbenější domácí práce. Přes to je to právě toaleta, na kterou byste při úklidu rozhodně neměli zapomínat. Přeci jen, je na ní nejvíce bakterií! Právě proto byste jí měli věnovat ještě více pozornosti, než by se zdálo. Přinášíme vám ale několik triků, které vám úklid záchodu mnohonásobně ulehčí a zpříjemní. Z výsledků budete nadšení!

Domácí šumivá bomba

Toaleta by se správně měla čistit i několikrát týdně. Množí se zde nespočet nebezpečných bakterií, které nám mohou způsobit nepříjemné zdravotní potíže. V drogeriích samozřejmě můžete s přehledem koupit spoustu čistících prostředků. Ty ale mnohdy nejsou moc šetrné k životnímu prostředí a navíc obsahují mnoho chemických látek, kterým se spousta lidí vyhýbá. Ekologické prostředky se pak mnohdy pohybují ve vyšší cenové kategorii. Proto vám přinášíme tip na domácí šumivou bombu, kterou si jednoduše vyrobíte v pohodlí domova, a která dokonale vyčistí vaši toaletu. Základem je jedlá soda a kyselina citronová, které smícháte. Vedle si nachystejte plastovou lahvičku s rozprašovačem, do které nalijete vodu a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směs sody a kyseliny mírně postříkejte vodou s olejem a promíchejte. Opakujte tak dlouho, dokud vám nevznikne lepivá hmota. Tu pak vložte do formy – použít můžete třeba silikonovou na led, cukroví, či jakoukoliv, kterou máte zrovna doma. Nechte hmotu nejméně 3 hodiny tvrdnout. Jakmile bude bomba ztvrdlá, vhoďte ji do záchodové mísy. Směs kyseliny se solí začne pěnit a postará se o dokonalou dezinfekci toalety.

Info ikona
kyselina citronová

Úžasné vychytávky, jak snadno vyčistit kuchyňské prkénko: Fungují na dřevěné i plast

svetzeny.cz

Prací prášek jen na praní? Ale kdepak!

Ještě o něco jednodušší způsob, jak toaletu dokonale vyčistit, je pomocí pracího prášku, octu a soli. Postup je následující: smíchejte jednu lžíci pracího prášku, jednu lžíci soli a směs zalijte třemi lžícemi octa. Míchejte, dokud se sůl a prášek zcela nerozpustí. Jakmile budete mít rozmícháno, nalijte směs přímo do toalety a nechte působit přes noc. Usazeniny i vodní kámen se rozpustí a zcela zmizí. Efekt směsi bude skvělý a vaše toaleta bude vypadat jako nová. Pokud nechcete čekat přes noc, část směsi nalijte do záchodové mísy a druhou částí můžete pomocí houbičky vyčistit zbytek toalety. Uvidíte, že všechny usazeniny, skrvny i vodní kámen půjdou dolů raz, dva.

Kouzelná kyselina citronová

Ten úplně nejjednodušší způsob, jak toaletu vyčistit, je zkrátka použít pouze kyselinu citronovou. Tu odměřte v průměrně velkém hrnnku a jeho obsah vysypte přímo do toalety. Nechte kyselinu působit nejméně hodinu. Poté štětkou vyčistěte špinavá místa, zbytky kamene a usazeniny a spláchněte. Uvidíte, že záchod bude zářit čistotou! A do jen díky zázračné kyselině citronové.

Zdroj článku