Přejít k hlavnímu obsahu

Praktické způsoby, jak na levnější a ekologičtější domácnost

Možná si říkáte, že když se začnete snažit chovat ekologicky, budete jen příliš malou kapkou v moři. Omyl. Každý musíme začít právě sám u sebe… a když to uděláme všichni, najednou tu bude oceán svědomitých lidí, co žijí tak, aby životní prostředí trpělo co nejméně.

Nekupujte igelitové sáčky, ale plátěné

Látkové sáčky jsou sice na první pohled větší investicí, protože za jeden dáte více než za celé balení igelitových. Jenže jen málokdo dnes už oplachuje použité mikrotenové pytlíky, aby je mohl znovu používat. A i kdyby ano, nevydrží dlouho, takže se nakonec protrhnout a stejně skončí v koši. Tím spíš když si na ně v obchodě nalepíme čárový kód po zvážení ovoce nebo zeleniny, který pak nejde odtrhnout, aniž by se pytlík zničil..

Plátěné sáčky vám udělají službu delší i lepší. V případě ušpinění je jednoduše hodíte do pračky a po uschnutí můžete v jejich používání pokračovat. Navíc i v obchodech jsou dnes už zvyklí, že si je lidé nosí, takže se nemusíte bát problému.

Vyrobte si čisticí prostředky

Víte, že máte doma spoustu pomocníků, jimiž můžete nahradit chemické čisticí prostředky? Je to tak!

Octem odstraníte vodní kámen, mastnotu i nečistoty. Třeba na vyčištění rychlovarné konvice je přímo přeborník. Stačí do ní nalít ocet asi do čtvrtiny, převařit a pak dobře vypláchnout vodou. Uvidíte, že usazený vodní kámen bude pryč.

A když octem zalijete slupky od citrusů, tak aby nekoukaly, a necháte v dobře uzavřené sklenici louhovat pár týdnů, vznikne univerzální čistič. Ten je dobré přecedit, přidat trochu alkoholu, aby vydržel, a nalít do rozprašovače. Je to snadné, praktické a užitečné.

Nepoužívejte věci jednorázově

Dobrým příkladem za všechny jsou kelímky na kávu, kterých se zvláště ve velkých městech vyhodí stovky denně. Proč si ale nepořídit vlastní, že? Na trhu jich je nepřeberné množství i typů, takže můžete mít skleněný, plastový, z bambusových vláken nebo dokonce z recyklovaných jednorázových papírových kelímků.

Info ikona
ekologie

Které koření vám zastaví neutuchající chutě? Zhubnete a ještě si pochutnáte díky skvělým receptům

Anýz, vanilka & skořice nejen že patří do adventního období, ale také vám pomohou zastavit šílené chutě a shodit přebytečná kila. Určitě to znáte. Najednou je tady nezvladatelná touha po něčem sladkém – záchvat bažení po jídle, který nám často zkříží naše skvělá dietní předsevzetí. Ale speciální léčivé vůně v jídle tyto choutky zastaví, nebo jim dokonce mohou předcházet. A nejen to: Kdo své jídlo koření skořicí, muškátovým oříškem, anýzem či kardamomem, rozžhaví i spalování tuků v těle a kila začnou mizet skoro sama od sebe.
svetzeny.cz

Zkuste dát věcem druhý život

Každému se doma někdy něco rozbije a je snadné to vzít, vyhodit a pořídit novou náhradu. Jenže mnohdy se dá daná věc ještě zachránit, stačí trochu chtít. 

Věci, které doma už prostě nepotřebujete, zase zkuste nabídnout za symbolickou částku, nebo za odvoz. Například na facebooku je řada bazarových skupin, mnohdy dokonce takových, které sdružují uživatele z jedné oblasti, takže kupující to k vám nebude mít daleko. 

Třiďte odpad

Tento bod by měl být samozřejmostí, a to nejen u těch, co se snaží o ekologickou domácnost. Na Zemi žijeme všichni a budou tady žít také naše příští generace. Proto bychom o ni měli pečovat. 

Třídění odpadu umožňuje jeho recyklaci, díky které se nemusí zbytečně vyrábět produkty z nových materiálů a snižuje se množství odpadu určeného na skládku nebo do spalovny. Rozdělit odpad není vůbec náročné a kontejnery má většina z nás opravdu jen pár kroků od domova. Takže konec výmluv.