Přejít k hlavnímu obsahu

Dejte druhý smysl obalům

Společnost L’Oréal Česká republika a síť drogerií ROSSMANN spouští od března do prosince 2020 společný projekt založený na sběru prázdných plastových obalů od kosmetických přípravků s názvem Druhý smysl obalům. Cílem je zrecyklovat co největší množství obalů a přeměnit je v druhotnou surovinu, která může posloužit pro výrobu dalších užitečných produktů. O recyklaci obalů se postará skupina Plastic Union.

Zákazníci mohou nosit prázdné plastové obaly od kosmetických přípravků   jakýchkoliv značek do 10 vybraných prodejen ROSSMANN, ve kterých jsou připraveny sběrné  boxy.  Do těch je možné vhodit například plastový obal od šamponu, tělového mléka nebo pleťové vody. Poděkováním pro zákazníky bude sleva 20 % na nákup jednoho nezlevněného produktu značek L’Oréal Paris, Garnier a Mixa (vyjma dekorativní kosmetiky).

„V Česku třídí odpad více než 73 % obyvatel, což nás v této oblasti řadí mezi nejvyspělejší země Evropské unie, a měli bychom na to být hrdí. Co se však týče plastových obalů, poměrně velká část se dále kvůli technologickým a ekonomickým limitům v Česku nerecykluje,“ vysvětluje Petr Štěpánek, ředitel pro vědu ve společnosti L’Oréal Česká republika.

Z odpadu nová užitečná věc

Vrácené obaly budou zrecyklovány v co největší míře dle technologických možností, aby následně posloužily jako surovina dle principů oběhového hospodářství. Na poli recyklace a maximálního využití vysbíraných obalů tak, aby neskončily na skládkách, se partnerem projektu stává skupina Plastic Union. Ta se zabývá recyklací plastových odpadů ze žlutých kontejnerů a výrobou postconsumer regranulátů. „Vážíme si každého projektu na podporu šetření primárních surovin. Náš úkol v takových projektech nespočívá jen v samotné recyklaci, ale také v uzavírání partnerství, která skutečně vrátí námi zrecyklované plasty zpět do života, třeba využitím regranulátu ve výrobě nových produktů,“ uvedla Marta Augustýnková, PR manager skupiny Plastic Union.

Doplnitelné, znovu použitelné, recyklovatelné nebo kompostovatelné

Recyklovatelnost obalů je jedním ze závazků společnosti L’Oréal, která se dlouhodobě zabývá snižováním dopadu na životní prostředí. Do roku 2025 se zavázala, že všechny plastové obaly jejích produktů budou buď doplnitelné, znovupoužitelné, recyklovatelné nebo kompostovatelné. Zároveň 50 % plastů použitých v obalech bude již recyklova- ných či získaných z biologických zdrojů.