Přejít k hlavnímu obsahu

Vodu z uvařených těstovin nevylévejte. Využijete ji na mytí mastného nádobí, v boji proti ovocným muškám i jako účinné hnojivo

Info ikona
Těstoviny

Pokud patříte mezi ekologické nadšence, nebo už vás prostě jenom štve zbytečné plýtvání, máme pro vás dobrou zprávu. Šetřit přírodu a naše vodní zdroje totiž můžete i při vaření. A není to přitom vůbec nic složitého. Jestliže ráda jíte těstoviny, je skoro vyhráno. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak vodu po uvaření těstovin znovu využít. Budete se možná divit, jaká všechna další prospěšná využití může mít ve vaší domácnosti.

Ekologické hnojivo pokojových rostlin nebo účinný mycí prostředek silně znečištěného a mastného nádobí. Nejen těmito pomocníky v domácnosti se může stát zdánlivě obyčejná voda, ve které jste právě uvařila těstoviny. Nevěříte? Zjistěte, jak je to možné i jaká může mít voda slitá z těstovin další možná využití.

Zbavte se ovocných mušek i komárů

Máte doma problémy s obtěžujícími ovocnými muškami, které ne a ne zmizet nebo vás trápí mouchy či komáři, kteří se k vám záhadně dostali oknem a teď vám narušují klidné spaní? Jestliže hned nechcete sahat po chemických prostředcích, je pro vás voda slitá z těstovin ideálním a ekologickým řešením. Po přidání několika dalších surovin si z ní hravě vyrobíte insekticid působící proti mnoha škůdcům, který je navíc šetrný k přírodě.

Zbavte se břišního tuku: Poradíme vám nejlepší potraviny i cvičení. Proč je nutné se nestresovat?

svetzeny.cz

K jeho výrobě budete potřebovat ještě čajovou lžičku cukru a čtyři lžíce mléka. Neosolenou vodu z uvařených těstovin nalijte do sklenice, hladina vody by měla dosahovat asi do ¾ nádoby. Přidejte do ní zbývající zmíněné suroviny, směs dostatečně zamíchejte a potom přikryjte. Vodu ve sklenici nechte tři až pět dnů na temném místě kvasit. Roztok by se měl během této doby vyčistit a přejít do čiré podoby. Tak poznáte, že je připravený k použití. Tento domácí repelent vás zbaví much, komárů, mušek, blech, mšic i dalšího otravného hmyzu.  Můžete ho prostřednictvím rozprašovače aplikovat na rostliny, kolem sifonu a na další místa, kde se u vás daří škůdcům a drobnému hmyzu.

Účinné hnojivo pro rostliny

Voda z vařených těstovin, ale i třeba z brambor či zeleniny účinkuje zároveň jako výživné hnojivo pro rostliny. Během vaření těchto ingrediencí se totiž do vody uvolňuje spoustu mikroživin, například vápník, fosfor a dusík, které jsou rostlinám prospěšné. Voda po vaření těstovin, ale obsahuje navíc také mangan, selen, měď, fosfor, železo, vitamin B a škrob, takže poskytuje cennou výživu zejména pro půdní bakterie. Pokud tedy máte pocit, že se ve vaší domácnosti nedaří rostlinkám úplně tak, jak by mělo, rozhodně neváhejte těstovinovou vodu vyzkoušet jako hnojivo a květiny s ní zalijte. Hnojivo se hodí také pro zahradní rostliny. Uvidíte, že rozkvetlou zahradu i parapety vám budou všichni sousedé závidět.

Nevyhazujte vymačkané citrony. Poslouží vám jako nejekologičtější pomocník v kuchyni

svetzeny.cz

Mycí prostředek na mastné nádobí

Chcete účinně umýt mastné nebo velmi znečištěné nádobí, ale nedaří se? Vylijte do dřezu se špinavým nádobím vodu z uvařených těstovin. Škrob, který se do vody během varu těstovin uvolní, špinavé nádobí skvěle odmastí a pomůže odstranit i další těžko odstranitelné usazeniny. Díky obědu v podobě chutných těstovin tak dosáhnete i ekologického úklidu svého domova, protože ušetříte tekoucí kohoutkovou vodu.  S tou si vystačíte na opláchnutí mytého nádobí. Tento trik s vodou z těstovin tedy šetří nejen vaše úspory díky menší spotřebě vody a mycích chemických prostředků, ale také naši přírodu.

Recept: Sýrové těstoviny se šalotkou a rajčaty

svetzeny.cz