Přejít k hlavnímu obsahu

Užitečné věci, které běžně lidé vyhazují, přitom ještě dovedou posloužit: Skořápky, ruličky od toaletního papíru nebo noviny

Řadu věcí lidé bezmyšlenkovitě vyhazují bez toho, aby se zamysleli, zda je nelze ještě nějak využít. V koši a kontejnerech tak končí užitečné věci jako jsou skořápky od vajec, ruličky od toaletního papíru či noviny. Jak šikovně se dají ještě upotřebit?

Skořápky od vajec a banánové slupky jsou skvělými hnojivy

Skořápky od vajec či banánové slupky lidé často vyhodí, aniž by se zamysleli nad jejich dalším využitím. V lepším případě skončí tyto dvě věci v hnědém kontejneru na bioodpad, často však končí ve směsném odpadu. Řada lidí totiž neví, že jsou to opravdu výtečná hnojiva. Banány jsou plné vitamínů, zejména draslíku. Skvěle se hodí například pro hnojení růží, vyzkoušejte k nim zahrabávat banánové slupky a za nějaký čas se nestačíte divit, jak růže rostou a bohatě kvetou. Rovněž je možné banánové slupky využít nyní při jarní sadbě rostlin, stačí je zakopat do půdy.

Mohlo by se vám líbit

Velikonoční dekorace pro rok 2022, které rozzáří váš domov. Zkuste nový způsob zdobení vajíček nebo se pusťte do velikonočního věnce

Ať už Velikonoce prožíváte sami, s dětmi nebo vás tyto svátky obcházejí obloukem, není důvod, proč tento sváteční čas nevyužít ke zkrášlení vašeho domova. Zkuste jednoduché, oblíbené a cenově dostupné způsoby, jak vyzdobit váš domov o letošních Velikonocích, a vneste tak do svého domova více radostné atmosféry.
svetzeny.cz

To samé platí pro skořápky od vajíček, ty také lidé vyhazují, přitom se dají využít jako hnojiva pro rostliny, které potřebují vápenatou půdu. Stačí je rozdrtit a posypat s nimi půdu. Největším přínosem jsou pro zeleninové záhonky. Dalším benefitem skořápek je to, že odpuzují slimáky, ty se totiž nechtějí prodírat přes jejich ostré hrany.

Info ikona
Skořápky

Ruličky od toaletního papíru vám ještě poslouží

Ruličky od toaletního papíru někteří lidé vnímají jako naprosto nepotřebný předmět. Přitom ještě dovedou dobře posloužit. Teď, když je tu jaro, vám ruličky poslouží velmi dobře jako ekologická náhrada plastových květináčů používaných pro předpěstování rostlinek. Stačí je šikovně nastřihnout, a vytvořit tak dno květináčku. Poté ruličku naplňte zeminou a zasaďte semínka. Pak už je pravidelně rostlinku zalévejte a čekejte, až vyklíčí. Za dva až čtyři týdny bude rostlinka zralá na přesazení.

Použít je lze také jako organizéry, například na dětské pastelky, štětce, propisky a pera. Aby vypadaly vzhledněji, stačí je oblepit balicím papírem a obvázat stužkou. Rovněž si z nich děti mohou něco vyrobit, například dalekohled za použití lepidla a šňůrky. Některé ženy je také používají jako ekologické organizéry pro své šátky, které úhledně smotají do ruličky.

Mohlo by se vám líbit

Ovlivněte atmosféru v bytě pomocí barev: Fialová je ideální do ložnice, žlutá opticky zvětší malé prostory. Víme, kdy jaký odstín použít a čeho se vyvarovat

Barva bývá často spouštěčem nálady a emocí, proto na to myslete při výběru barev do jednotlivých místností vašeho domu i při výběru dekorací, jelikož vám správná barva pomůže vytvořit jedinečnou atmosféru v každé místnosti.
svetzeny.cz

Noviny využijete na úklid i balení dárků

Dalším předmětem, který lidé často vyhazují, jsou noviny. Než je umístíte do modrého kontejneru na papír, zamyslete se nad jejich dalším využitím. Je to totiž skvělý pomocník při úklidu. Na jaře si celá řada lidí v domácnosti dělá pořádek. Na pořadu dne je i mytí oken, při kterém se vám budou staré noviny náramně hodit. Na rozdíl od nejrůznějších hadříků totiž na oknech nezanechávají stopy, chlupy a šmouhy. Důležité je, aby se skutečně jednalo o novinový papír, lesklé papíry by okna mohly poškrábat nebo také pouštět barvu. Stejně dobře jako staré noviny budou fungovat i roztrhané silonky na vyhození, těch se také nezbavujte. Pokud skutečně fandíte ekologii, možná už jste přemýšleli nad ekologickou variantou balení dárků. Noviny se pro tento účel hodí mimořádně dobře, navíc je takové balení velmi originální.

Info ikona
Papír
Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva nechala fanoušky nahlédnout do svého nového domu. Rekonstrukce je v plném proudu!

Krásná herečka Veronika Arichteva (35) ukázala fanouškům, jak pokračují opravy jejich vysněného domu. Sama přiznává, že ji některé věci stresují, ale jak sami uvidíte, není pochyb o tom, že je to dům s duší.
svetzeny.cz