Přejít k hlavnímu obsahu

Toaletní papír: Jak ho správně věšet, co to o vás vypovídá a proč jej lidé hromadili před lockdownem?

Spor ohledně věšení toaletního papíru nemá konce. A to ani poté, co se na internetu objevil jednoznačný důkaz o tom, jak je to správně. A věděli jste, že způsob zavěšení toaletního papíru má i přesah do psychologie? Leccos to o vás totiž vypovídá. A psychologové znají i odpověď na to, proč někteří lidé toaletní papír hromadili před lockdownem.

Jak správně věšet toaletní papír?

Debata o tom, jestli rolovat toaletní papír zeshora nebo zespod, se vedla dlouho. Zřejmě se v některých domácnostech lidé neshodnou doteď. Abychom zjistili odpověď, musíme se podívat zpátky do minulosti. První rolovaný toaletní papír s oddělitelnými kusy byl vynalezen v roce 1891 Sethem Wheelerem. A právě tento vynálezce ve starém návodu popsal i jediný správný způsob, jakým toaletní papír věšet a následně rolovat. Správně je pouze způsob, který vidíte na obrázku. A to z důvodu, že pokud takto zavěsíte toaletní papír, snižujete riziko přenosu bakterií.

Mohlo by se vám líbit

Nezavíráte víko od toalety? Děláte velkou chybu z hlediska hygieny i životní energie

Přiznejme si to! Víko toalety často necháváme zvednuté a my vám prozradíme důvody, proč to rozhodně nedělat. Existují nejméně tři a jsme si jistí, že po přečtení tohoto článku, se jim vyvarujete jednou pro vždy.
svetzeny.cz

Co o vás vypovídá způsob zavěšení a rolování toaletního papíru?

Pokud máte správně zavěšený toaletní papír a rolujete ho shora, vypovídá to o vašich vztazích a povaze. Alespoň podle nedávno publikovaného průzkumu. Ten provedla terapeutka a odbornice na mezilidské vztahy, doktorka Gilda Carle. Dotazovala se 2000 mužů a žen na to, jakým způsobem věší a následně rolují toaletní papír. Poté nechala vyplnit respondenty dotazníky, které se týkaly jejich osobnosti, vztahů a chování. Zjistila, že lidé, kteří rolují toaletní papír shora, bývají dominantní osobnosti, zejména ve vztazích. Naopak lidé, kteří preferují rolování toaletního papíru zdola, bývají submisivnější, a to i v rovině vztahů. Zajímavé bylo, že jedinci, kteří vykazovali největší míru dominance, se přiznali k tomu, že na návštěvě jsou schopni toaletní papír pověsti tak, jak to je podle nich správně.

Zpočátku průzkum Gilda Carle vnímala jako zábavu, ale nakonec byly poznatky natolik zajímavé, že všechny dotazníky podrobně vyhodnotila. Zjistila, že lidé, kteří rolují shora všemu rádi velí, mají skvělý smysl pro organizaci a pořádek, zkrátka jsou rádi, když je vše pod kontrolou. Ti, co rolují zespod, jsou mnohem více uvolnění, nejsou to puntičkáři, ani příliš nelpí na organizaci věcí a pořádku. Je na ně spoleh a ve svém životě staví své vztahy na pevných základech. Samozřejmě se mezi respondenty našli i lidé, kterým je úplně jedno, jak toaletní papír zavěsí. O těchto lidech doktorka Carle zjistila, že jsou absolutně nekonfliktní, cení si volnosti a rádi zkoušejí nové věci.

Mohlo by se vám líbit

Co o vás prozradí vaše barva očí? Dle vědců se z ní dá vyčíst vaše povaha

Říká se, že oko je okno do duše. Oči nám mohou hodně prozradit o povaze člověka, jak dokládají již publikované vědecké studie. Co o vás vypovídá barva vaší duhovky? A jak vás vnímají ostatní? Tyto otázky si položili vědci a při svých výzkumech našli souvislost mezi barvou duhovky a osobnostními rysy. Zjistěte, k jakým závěrům došli.
svetzeny.cz

Proč toaletní papír lidé hromadili před lockdownem?

Důvod, proč lidé před pandemií toaletní papír hromadně vykupovali, se skládá z několika psychologických jevů. Zaprvé je to přirozená potřeba vyzásobit se, ačkoliv Covid-19 se primárně průjmy neprojevuje. Stále je to však věc denní potřeby, bez které se neobejdeme. Dalším důvodem je, že sice snadno nahradíme některé potraviny za jiné, u toaletního papíru tomu tak není, alternativ je jen pár a i u těch může rychle dojít k vyprodání. Navíc cena toaletního papíru je relativně nízká, takže jeho nákup do zásoby peněženku nezatíží. Další vysvětlení nabízí i nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash, který hovoří o tzv. Nashově rovnováze. Pokud se všichni chovají normálně, je systém v rovnováze a nehrozí panika a hromadné vykupování určitého sortimentu. Stačí ale, aby určitá část zákazníků podlehla nákupnímu šílenství. Ostatní pak také propadnou panickému nakupování.

Mohlo by se vám líbit

Numerologie: Co o nás prozradí naše životní číslo?

„Číslo je podstatou všech věcí,“ řekl kdysi řecký matematik a filozof Pythagoras. Podle něj to, kdy se narodíme, zcela přesně ovlivní náš život i to, jací jsme.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Těchto 6 věcí v domácnosti vám podvědomě způsobuje stres: Zbavte se jich

Ve vaší domácnosti se mohou nacházet věci, u kterých by vás ani nenapadlo, že by vám mohly způsobit stres a poruchy spánku. A přesto se odborníci shodnou, že existuje 6 věcí, kterých byste se měli zbavit, nebo je minimálně přeorganizovat, abyste se doma cítili lépe. Které to jsou, a co podvědomě dělají s vaší psychikou se dozvíte v dnešním článku.
svetzeny.cz