Přejít k hlavnímu obsahu

Návod na nejúčinnější domácí hnojiva: Zužitkujte zbytky z kuchyně na vaší zahrádce!

Info ikona
Zahrada, hnojivo

Nevyužité zbytky z kuchyně vám mohou ještě dobře posloužit. Některé z nich by byla škoda vyhodit do kompostu, protože se dají použít jako domácí hnojivo pro vaši zahrádku. Zjistěte, které potraviny prospívají půdě, chrání před škůdci a urychlují růst květin.

Slupky od banánů

Tento tip jsem dostala od své maminky. Každý rok kolemjdoucí obdivují její vzrostlé růžové keře, které nádherně kvetou. Většina lidí si myslí, že keře musí být hnojeny nějakým superdrahým speciálním hnojivem, ale chyba lávky. K tomu, abyste si i vy vypěstovali takové nádherné růže, postačí obyčejné slupky od banánů. Růže pro svůj rozvoj potřebují řadu živin, mezi nimiž je i draslík. A banány jsou jedny z potravin, které jsou na draslík obzvláště bohaté. Pokud jejich slupkami pohnojíte místa, kde růže rostou, budou rostliny růst jako o život a krásně kvést. Draslík také podporuje jejich odolnost před vnějšími vlivy. Banánové slupky můžete využít už při sázení rostlin, kdy je zakopete do půdy. Také jimi můžete přihnojovat již vzrostlé růže.

Bylinky v květináči a za oknem: Jaké vám doma rozhodně nesmí chybět?

svetzeny.cz

Skořápky od vajíček

Vyhazujete po rozklepnutí skořápky od vajíček? Pak děláte velkou chybu, protože se vám ještě budou náramně hodit na zahrádce. Obsahují totiž hodně vápníku a řada rostlin vápenatou půdu potřebuje. Před použitím je třeba vaječné skořápky rozdrtit, nebo rozmixovat. Poté půdu skořápkami posypte, rychle se rozloží a dodají půdě potřebné živiny. Nejvíce vaječné skořápky prospějí zelenině. Pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, která by měla být obecně v rozmezí 5,5 – 6,5 pH. A mají i další benefit, ochrání vaši zahrádku před útokem slimáků. Hrany skořápek jsou totiž ostré a slimáci se přes ně jen těžko přeplazí. Ochrana je to však pouze dočasná, protože déšť skořápky změkčí, a tak slimáci časem překážku zdolají.

Info ikona
Skořápky od vajíček

Kávová sedlina

Vyhazujete kávovou sedlinu? To je velká škoda, protože na vaší zahrádce by ještě našla uplatnění jako účinné přírodní hnojivo. Jsou rostliny, kterým se totiž nejlépe daří v kyselé půdě. Patří sem například borůvky, brusinky, hortenzie, kontryhel, rododendrony a azalky. K okyselení půdy se bezvadně hodí kávová sedlina. Obsahuje spoustu živin – především hořčík, mangan a draslík. Činí rostliny odolnějšími proti chorobám i škůdcům. Díky své silné vůni odpuzuje mravence a postřik z kávové sedliny spolehlivě vyžene mšice a housenky.

Melasa

Melasa je hustý sirup tmavé barvy, který vzniká vylisováním řepy či cukrové třtiny. V kuchyni ji používáme jako sladidlo. Pokud vám doma zbývá nevyužitá melasa, své uplatnění najde i na vaší zahrádce jako hnojivo. Je totiž nesmírně bohatá na vitamíny a minerály, obsahuje vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, zinek a měď. Je také jedním z nejbohatších přírodních zdrojů železa. Pokud chcete podpořit a urychlit růst vašich rostlin, stačí 3 polévkové lžíce melasy rozmíchat v 5 litrech vody a zahrádku pokropit. Melasa se také často přidává do organických hnojiv, která se prodávají v obchodech.

Mořské řasy

Připravovali jste exotické jídlo a zbyly vám nějaké mořské řasy? Nevyhazujte je, raději je použijte na své zahradě. Mořské řasy obsahují stopové prvky a mohou posloužit jako zdroj potravy pro půdní mikroby. Jak si z nich podomácku vyrobit hnojivo? Řasy nejprve omyjte, pak je vložte do kbelíku ze tří čtvrtin naplněného vodou. Zde nechte řasy alespoň dva dny louhovat. Poté můžete začít hnojivo používat.

Nevyhazujte pecku z avokáda. Je to nejcennější část

svetzeny.cz

Bylinkový horoskop: Co vás čeká v nejbližší budoucnosti a co o vás vaše bylinka prozradí?

svetzeny.cz