Přejít k hlavnímu obsahu

Chladničky vhodné na vaši zahradu

Info ikona
stěhování

Postavili jste si zahradní altán, ve kterém byste rádi měli zásoby vychlazeného pití a možnost uložit v něm i potraviny na grilování? Pak je lednička přesně tím, co potřebujete. Jakou vybrat?

Lednice musí vydržet náročnější podmínky

Protože lednice bude uložena v exteriéru, mělo by jít o kvalitní spotřebič se zvýšenou odolností. Z toho důvodu, i když by se to na první pohled mohlo nabízet, nemusí dávat smysl koupit na zahradu ten nejlevnější model.

Stále jsou na trhu modely od prověřených výrobců, kteří nešetří na materiálech. Proto vám spíše doporučujeme si za lednici připlatit a nevybírat tu, jež bude vyrobena z nejlevnějších plátů a mít problémy s velkým horkem nebo naopak s chladným počasím.

V jakém rozsahu teplot model pracuje?

Každá chladnička je stavěná na trochu jiný rozsah teplot. Pokud bude venkovní teplota mimo stanovený rozsah, přestane lednice (dočasně) chladit. Proto si dobře zkontrolujte, v jakém rozsahu umí vámi zvažovaný model pracovat.

Chcete-li lednici používat co možná nejdéle (tedy od brzkého jara do pozdního podzimu), zvolte modely, které umějí chladit již od deseti stupňů nad nulou a poradí si i se čtyřicetistupňovými horky. Dívejte se na také na to, zda vám výrobce poskytuje prodlouženou záruku na některé díly (poměrně častá je například prodloužená záruka na motor či kompresor). Při náročném venkovním použití se taková záruka může hodit. Mimo to ale její poskytování výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že se lednice neporouchá a bude spolehlivě chladit po mnoho let.

Jak velkou lednici pořídíte?

Pro venkovní použití se hodí zejména menší ledničky. Lednice obvykle nebude plná, umístíte do ní zpravidla jen několik nápojů a suroviny na večerní grilování. Menší ledničku navíc lze snadno zabudovat tak, aby nenarušovala design altánu a nepůsobila na zahradě nepatřičně.

Proto doporučujeme ledničky o výšce do 90 cm, které nabídnou přibližně tři až čtyři přihrádky. Pohodlně se vám tak do lednice vejde maso, které večer půjde na elektrický gril, zelenina i připravené omáčky, dezert a další pochutiny.

Některé modely i v takto omezeném prostoru nabídnou mrazák. Na víkend tak do lednice může dát i zmrzlinu, případně rychle vychladit pití.

Energetická třída

Protože v létě mohou venkovní teploty dá ledničce pořádně zabrat, vyplatí se v případě nepřetržitého provozu vsadit na modely o vysoké energetické účinnosti. Lednice díky tomu dokáže chladit maximálně efektivně a šetřit vaši peněženku. Pokud naopak lednici chcete zapínat pouze jednou za čas – třeba na pár víkendů v roce – nemusíte na energetickou třídu brát tak velké ohledy.