Přejít k hlavnímu obsahu

7 nejčastějších chyb, které lidé dělají při pěstování zeleniny: Takto se úrody nedočkáte

Info ikona
Zahrada

I zkušení zahradníci se někdy dopouštějí jedné ze sedmi nejčastějších chyb při pěstování zeleniny. To má pak za následek, že úroda je menší, než by mohla být, zeleninové plody jsou zdeformované a zakrnělé. Zjistěte, čemu se při sázení a pěstování zeleniny vyhnout a mějte letos rekordní sklizeň.

1. S výsadbou začnete příliš brzy

Lze pochopit, že každý zahradník je netrpělivý a už se nemůže dočkat, až po dlouhé zimě zase začne s výsadbou. Nicméně pokud se unáhlíte, riskujete, že v případě návratu chladného počasí rostliny citelně zasáhne mráz. Pokud začínáte sázet už v březnu, raději semínka a klíčící rostliny chraňte pomocí bílé netkané textilie. Vysít semínka zeleniny lze s úspěchem až do listopadu, kdy je vhodný čas vysévat ozim pro jarní sklizeň.

Zahrada volá: Je čas na první výsevy

Máte už prohlédnuté katalogy semen, zeleniny a letniček? Od teď můžete začít s předpěstováváním – ve skleníku nebo v malém měřítku na okenním parapetu.
svetzeny.cz

2. Rostliny nemají prostor

Další častou chybou je zasazení příliš velkého množství zeleniny na malém prostoru. Zvláště pokud máte malý prostor pro pěstování, může se vám to zdát jako ideální řešení a rostliny natěsnáte na sebe. Některým z nich to nevadí – například kapustě, hlávkovému salátu, a rukole. Jiné rostliny jsou však náročnější a v takových podmínkách se jim nebude dařit dobře. Například rajčata potřebují dobrou cirkulaci vzduchu, aby zůstala zdravá a v dobré kondici, takže je třeba je umístit cca 60-90 cm od sebe. Pokud je zasadíte příliš blízko u sebe, riskujete, že se budou potýkat s problémy, například s plísní. Mezi další zeleninu, která rozhodně potřebuje dostatek prostoru, patří lilek, květák, brokolice, kukuřice, brambory a paprika.

Info ikona
Zeleninová zahrada

3. Špatně zvolené místo

Pokud špatně zvolíte místo pro výsadbu, sebelepší hnojivo a péče to nezachrání. Zárukou úspěchu při pěstování zeleniny je zvolit místo, kde svítí sluníčko alespoň 6 hodin denně. Jen tak sklidíte šťavnatou a lahodnou úrodu. Pokud zeleninu pěstujete v domácích podmínkách, nejlépe se jí bude dařit na okenním parapetu, kam dopadají sluneční paprsky. Pokud tu možnost nemáte, můžete rostlinám uměle přisvěcovat, aby lépe prospívaly.

4. Zaléváte příliš moc či příliš málo

Ani jeden extrém není dobrý. Optimální zavlažování je klíčem k úspěchu. Pokud rostliny nebudete dostatečně zalévat, hrozí, že uvadnou jejich listy zežloutnou a plody budou zakrnělé či zdeformované. Taková úroda vám asi radost neudělá. Pakliže to však s množstvím vody přeženete, vaše rostliny budou rovněž trpět a špatně plodit.

Info ikona
Zalévání

5. Nesklízíte včas

Plody je třeba pravidelně sklízet. Někteří nezkušení zahradníci čekají na moment, kdy rostlina bude mít více plodů a chtějí sklízet až pak. To je ale častá chyba, kterou se připravujete o bohatší úrodu. Rostlina nebude plodit dále, pokud je již plody obsypaná. Naopak pokud sklidíte včas, povzbuzujete tím rostlinu k rozvětvování a dalšímu plození.

6. Nevytrháváte plevel

Plevel je pro rostliny konkurence, připravuje je o vodu i živiny. Pokud jej nebudete pravidelně vytrhávat, dočkáte se mnohem menší úrody. Bez výživy a přísunu vody se totiž žádné rostlině nedaří. Samozřejmě je na místě i další údržba – hnojení a pravidelné kypření půdy.

Návod na nejúčinnější domácí hnojiva: Zužitkujte zbytky z kuchyně na vaší zahrádce!

Nevyužité zbytky z kuchyně vám mohou ještě dobře posloužit. Některé z nich by byla škoda vyhodit do kompostu, protože se dají použít jako domácí hnojivo pro vaši zahrádku. Zjistěte, které potraviny prospívají půdě, chrání před škůdci a urychlují růst květin.
svetzeny.cz

7. Nevšímáte si detailů

Zažloutlé listy s tečkami vás upozorňují na to, že vaše rostlina byla napadena škůdci. Pokud budete tyto na první pohled drobné věci ignorovat, nebude se vaší zelenině dobře dařit. Zkoumejte důkladně horní i spodní povrch listů. Často hmyz klade vajíčka na spodní stranu listů, takže si toho nemusíte hned všimnout. Pokud zjistíte, že vaše rostlinka byla napadena hmyzem, je třeba ihned zasáhnout a aplikovat speciální postřik.

4 triky, jak vypěstovat krásné růže

Pokud si chcete zasadit růži, nemusíte čekat na podzim. Vyberte si ji teď – a šup s ní do záhonu.
svetzeny.cz

Sezóna léčivých rostlin začíná: Tipy, jak bylinky natrhat ve volné přírodě aby skutečně pomáhaly

Čerstvé bylinky dodají každému pokrmu úžasnou chuť a vůni. Vypěstovat si je můžete buď sama doma na balkoně či zahrádce, nebo podniknout výpravu jako "babka kořenářka" a natrhat si je ve volné přírodě. Jejich sezona totiž právě začíná, tak jděte do toho!
svetzeny.cz