Přejít k hlavnímu obsahu

Co opravdu nepatří do lednice: Pozor na některé druhy ovoce a zeleniny

Mohlo by se zdát, že lednice je nejlepším místem, kam můžete uskladnit potraviny, aby vám vydržely co nejdéle čerstvé. Jenže ne vždycky tomu tak je. Nejčastěji jsou to různé druhy a ovoce, kterým chlad nesvědčí. Kromě nich se najdou i další potraviny, co tam rozhodně nedávejte.

Uložit všechny téměř potraviny z nákupní tašky do lednice je rychlé a snadné. Jenže chlazení není vždy řešením. Ukázalo se, že nízká teplota a vlhkost v chladničce mohou mít na některé čerstvé potraviny negativní vliv. Některé potřebují zůstat venku při pokojové teplotě, jiným svědčí chladnější spižírna.

Každý z nás má nějaké zvyky a kolikrát vlastně nad uložením potravin ani nepřemýšlíme a v dobrém úmyslu děláme chyby. Pojďme si tedy udělat malé opakování. Potraviny nejsou zrovna nejlevnější a bylo by škoda je vyhazovat jen kvůli špatnému uskladnění.

 Zde je 10 druhů potravin, které do lednice opravdu nikdy nedávejte. Jedině tak si zachovají svoji čerstvost a chuť.

Nevyhazujte slupky z mandarinek: Mají mnoho dalších využití nejen v kuchyni

Mnoho lidí má mandarinky spojené s adventním obdobím, kdy jsou mandarinky v obchodech nejlevnější a jsou často součástí ovocných košů domácností, nebo se přidávají dětem do mikulášské nadílky. Tyto lahodné plody jsou zdrojem vitamínu C a posilují imunitu. Většina lidí však sní pouze plod a slupku vyhodí, což je velká chyba. I slupka z mandarinky totiž může mít své využití.
svetzeny.cz

Do lednice nepatří rajčata a okurky

Tato plodová zelenina do lednice opravdu nepatří. Kromě rajčat a okurek nesvědčí chlad ani lilkům, cuketám nebo paprikám. Nízká teplota je totiž připraví o jejich charakteristickou chuť, navíc jsou jako by moučnaté a vlastně nejsou vůbec dobré. Smiřte se s tím, že plodová zelenina nevydrží příliš dlouho, je určena k rychlé spotřebě. Nejdéle vám vydrží při ve spíži při teplotě mezi 12–20 °C.

Česnek a cibule do lednice nedávejte

Další zelenina, kterou mnozí z nás automaticky dávají do lednice. Tam jí nesvědčí ani tak chlad, jako spíše vlhkost. Cibulová zelenina je náchylná na chytání plísně a lednička je bohužel z tohoto pohledu asi nejhorší místo pro uložení. Dalším mínusem je fakt, že cibule a česnek ztrácí v lednici svoji štiplavou chuť a jako by „zgumovatí“. Skladujte je ideálně ve spíži na suchém a větraném místě.

V lednici neuchovávejte ani brambory

Jsou na tom podobně jako česnek a cibule. Potřebují chlad, ale ne vlhko. Ideální je skladovat je ve sklepě nebo ve spíži. Tam je nechte v papírovém sáčku, aby nezačaly klíčit. Pozor na jejich skladování venku na balkoně. Brambory nesmí zmrznout, jinak budou mít nepříjemnou sladkou chuť.

Banány v lednici? Velká chyba!

Další druh ovoce, který se vyplatí kupovat raději častěji a v menším množství. V chladu totiž banány rychleji hnědnou a moučnatí a jsou pak dobré leda tak na pečení banánového chlebíku. Nechte je raději na míse s ovocem někde v kuchyni na lince.

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.
svetzeny.cz

Olivový olej v lednici být nemá

Máte-li ve dvířkách ledničky třeba láhev s olivovým olejem, také to není úplně optimální. Dobře mu bude třeba ve spíži nebo potravinové skříni. Ideální teplota je kolem 20 °C. Jakmile je vystaven chladu kolem 5°C, začne tuhnout a zakalí se.

Med nechte raději mimo lednici

Jeho velikou výhodou, že obsahuje hodně cukru a dalších přirozených látek, které ho zakonzervují a propůjčují mu tak dlouhou trvanlivost. Není tedy vůbec důvod med do lednice dávat a zabírat si tak místo. Vydrží při pokojové teplotě. V lednici vám zbytečně ztuhne a bude se hůře roztírat.

Nezralé avokádo v lednici dozraje pomaleji

Toto oblíbené ovoce se dá v obchodech koupit tvrdé s tím, že je určeno k dozrání. Pak stačí pár dní a postupně začne měknout, až bude připraveno ke konzumaci. Jenže ho nesmíte uložit v chladu. Ten totiž proces dozrávání plodů zpomaluje. Jinak je to ovšem v případě měkkého avokáda, jež je určeno k rychlé spotřebě. Když ho uložíte do lednice, vydrží vám déle.

Lžíce je vše, co potřebujete k otevření konzervy: Na tento zálesácký způsob si rychle zvyknete

V každodenním životě se vám může stát nepříjemná situace, kdy máte před sebou konzervu, ale nemáte po ruce otvírák na konzervy. Aby toho nebylo málo, jedná se zrovna o konzervu, která nemá úchyt k jejímu otevření. Nepropadejte však zoufalství. Ať už jste venku v přírodě nebo u vás doma v kuchyni, existuje jednoduchý trik, kdy pomocí lžíce zvládnete konzervu otevřít.
svetzeny.cz

Káva v lednici? Raději ne! 

Někdo je zvyklý dávat si sáček s kávou do lednice. Tam ale nepatří ani zrna, ani mletá káva. Ztrácí tam totiž své typické aroma a navíc pohlcuje pachy z okolních potravin. Kávu tedy uchovávejte ideálně v dóze, která jde dobře uzavřít. Nejlepší je teplota do 20 °C.

Pečivo v lednici ztvrdne, uchovávejte ho raději při pokojové teplotě

Chladnička vám rozhodně nezaručí, že bude vaše pečivo čerstvé. Křupavé ale pravděpodobně bude, protože v chladu vyschne a ztvrdne. Vhodné není ani nechávat chléb, housky a další pečivo v mikrotenovém sáčku, v němž ho přinesete ze supermarketu. Tam brzy začne plesnivět. Ideální jsou plátěné sáčky nebo speciální sáčky na pečivo, které kupíte v domácích potřebách.

 

Zdroj článku