Přejít k hlavnímu obsahu

Jak chytře využít vaječné skořápky: Hodí se nejen v domácnosti, ale i na zahradě

Za dveřmi jsou Velikonoce a spolu s nimi i zvýšená spotřeba vajec. Žloutky i bílky umíme plnohodnotně zpracovat, ale skořápky někdy zbytečně končí v tříděném odpadu. Kromě vápníku totiž obsahují množství velmi cenných stopových prvků a dokáží kouzla v domácnosti, na zahradě i při tvoření. Přečtěte si, proč byste vaječné skořápky neměli vyhazovat ani vy.

Slepičí skořápky se dají využít na mnoho způsobů. Chovatelé slepic rozdrcené skořápky přidávají do krmiva, zahrádkáři je zapracovávají do půdy pro podporu růstu plodin a hospodyňky je používají třeba jako účinné a levné bělidlo na prádlo. Konzumace vaječných skořápek je dokonce velmi přínosná i pro lidský organismus. „Zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, ale i například semínka máku či sezamu, vynikající jsou i kostičky ze sardinek - kostru nevyhazujte. A ještě připomínám, že už naše babičky věděly, že jim ke zdraví pomohou nadrcené vaječné skořápky,“ sdělila chrudimská fyzioterapeutka Vendula Vrbová v rozhovoru v Českém rozhlasu.

Co ukrývají vaječné skořápky

Podle vědeckých studií vaječná skořápka v sobě skrývá mnoho minerálních látek. Nejvíce je v ní zastoupen uhličitan vápenatý jako výrazný zdroj vápníku a uhličitan hořečnatý. Dále je v ní zaznamenán výskyt dalších 25 stopových prvků jako je fosfor, selen, měď, fluorid, hořčík, zinek nebo molybden.

Tenhle zázrak se stane s vaším tělem, když budete jíst jedno vejce denně

Vejce patří mezi základní suroviny každé kuchyně. Používáme ho především při vaření a pečení, ale často se jeho konzumaci se strachem o zvýšený cholesterol zbytečně vyhýbáme. Zapomeňte na mýty, vejce totiž mají pro tělo mnoho zdravotních benefitů. Dopřejte si každý den alespoň jedno vejce a brzy to poznáte na svém zdraví i kráse.
svetzeny.cz

Jak správně rozdrtit vaječné skořápky

Pokud vhazujete skořápky do kompostu nebo je používáte při hnojení rostlin, stačí je rozdrtit nahrubo. Skořápky vložte do silnějšího sáčku a pomačkejte. Také je můžete nasypat do větší uzavíratelné sklenice nebo plastové lahve a zatřepat. Pokud byste chtěli skořápky sami konzumovat, budete potřebovat co nejjemnější prášek. Toho dosáhnete pomocí hmoždíře nebo mixéru. „Při konzumaci vaječných skořápek je ovšem nutno dát pozor na riziko bakteriální nákazy. Vaječné skořápky často obsahují zdraví škodlivé bakterie, jako je například Salmonella enteritidis, která způsobuje onemocnění zvané salmonelóza. Pokud chcete zabránit riziku otravy jídlem, je vždy nutné vajíčka ve skořápce nejprve uvařit, a teprve poté skořápky zpracovat, tedy rozdrtit na prach a sníst,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník.cz docent Roman Pavela. Skořápky je také možné důkladně proprat pod tekoucí vodou a sušit 10 minut v troubě při teplotě 180-200 °C. Sušením v troubě docílíte, že skořápky zkřehnou a půjdou snáz rozemlít. Směs po rozemletí prosejte jemným sítem a prášek uložte v dobře uzavřené lahvičce.

Vaječné skořápky využijete jako hnojivo

Obsah uhličitanu vápenatého ve skořápce výrazně zlepšuje vlastnosti půdy a snižuje kyselost půdy. Vápník také podporuje růst a zdraví rostlin. Buď můžete skořápky přihodit do kompostu, v kterém se postupně rozloží a zlepší jeho kvalitu, nebo je použít přímo během jarní výsadby. Rozdrcené skořápky stačí promíchat se zeminou. Skořápky budou milovat hlavně vaše rajčata, nedostatek vápníku způsobuje uhnívání květů a plodů. Pokud nahrubo rozdrobené vaječné skořápky nasypete kolem rostlin, měly by zabránit útoku slimáků. Skořápkami můžete obohatit i vodu na zalévání. Přidejte je do vody a nechte pár dní odstát. Do vody se uvolní minerálních látky, které vašim rostlinkám prospějí.

Užitečné věci, které běžně lidé vyhazují, přitom ještě dovedou posloužit: Skořápky, ruličky od toaletního papíru nebo noviny

Řadu věcí lidé bezmyšlenkovitě vyhazují bez toho, aby se zamysleli, zda je nelze ještě nějak využít. V koši a kontejnerech tak končí užitečné věci jako jsou skořápky od vajec, ruličky od toaletního papíru či noviny. Jak šikovně se dají ještě upotřebit?
svetzeny.cz

Potravinový doplněk pro domácí mazlíčky

Vaječné skořápky lze využít jako doplněk stravy pro zvířata. Před jejich zpracováním je nutné myslet na zdravotní rizika a skořápky buď předem povařit nebo upéct v troubě. Vždy se ale poraďte s veterinářem, v jakém množství skořápky podávat.

Skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku

Najemno namleté vaječné skořápky patří podle vědecké studie k nejcennějším přírodním zdrojům vápníku. Jeho vstřebatelnost se dokonce blíží až k 90 %. Dalšími benefity pro lidské zdraví je dalších 25 prvků, které skořápka obsahuje. Díky tomu není jejich konzumace prospěšná pouze pro zdraví kostí, ale má i pozitivní vliv na lámavost nehtů, vlasů, krvácení dásní, chornickou rýmu, zácpu či astma. Vaječná skořápka dokonce dokáže z těla odvádět radioaktivní prvky. Namletý prášek se velmi dobře rozpouští v citronové šťávě a je téměř okamžitě vstřebatelný i bez přítomnosti vitaminu D.

Kolik kroků denně ujít, abyste spálili tuk a byli zdraví: 10 000 kroků není vždy pro každého

Pohyb má na hubnutí zásadní vliv. A jeden z účinných pohybů je i chůze. Pokud budete během chůze dodržovat jistá pravidla, je velmi pravděpodobné, že se vám podaří kromě jiných benefitů také shodit nežádoucí tuk. Přečtěte si, kolik kroků musíte denně ujít, aby byla chůze opravdu efektivní.
svetzeny.cz

Skořápky se hodí nejen na velikonoční tvoření

Ze skořápek můžete například vyrobit okrasnou svíčku. Skořápku v tomto případě použijete jako ozdobný kalíšek, do kterého nalijete vosk, vložíte knot a necháte ztuhnout. Poté můžete skořápku nechat a vložit do kalíšku na vajíčko nebo skořápku oloupat jako uvařené vejce. Do skořápek můžete vysít také velikonoční osení nebo zasadit sedmikrásky. Vajíčko rozdělte na dvě části tak, aby jedna půlka byla větší. Tu pak očistěte, naplňte zeminou a využijte jako malý květináč. Dospodu vajíčka udělejte malou dírku, aby mohla odtékat přebytečná voda. Skořápky můžete i pomalovat.

Využití vaječných skořápek v domácnosti

Vaječnými skořápkami se můžete pustit třeba do čištění váz s úzkým hrdlem. Skořápky stačí rozdrtit, nasypat do vázy, zalít citrónovou šťávou a nechat několik dní působit. Vázou občas zlehka zakružte. Po několika dnech vázu vypláchněte teplou vodou. Skořápky si poradí i při čištění připálenin nebo zabarvených hrníčků a konviček od kávy a čaje. Do nádob nasypte kousky skořápek a zalijte vodou. Nechte působit půl dne a pečlivě omyjte. Skořápky vám krásně vybělí i zašedlé prádlo. Do látkového sáčku nasypte hrst nadrcených skořápek a pořádně zavažte, aby se skořápky nemohly vysypat a ucpat odtok pračky. Sáček vložte do pračky spolu s prádlem a perte při teplotě šedesát stupňů. Výsledkem bude zářivě bílé prádlo.

Skořápky uleví při bodnutí hmyzem

Prášek ze skořápek smíchejte v uzavíratelné sklenici s jablečným octem. Nechte pár dní uležet, než se skořápky rozpadnou a reakcí vznikne octan vápenatý. Roztokem potírejte místa po bodnutí hmyzem nebo svědivé vyrážky. Směs vám při uchování v lednici vydrží asi tak měsíc.

 

Vyrobte si ze skořápek křídy pro děti

Ze skořápek můžete jednoduše vyrobit i barevné křídy pro děti. Skořápky ze šesti vajec očistěte, odstraňte blanku, usušte a rozdrťte na jemný prach. Prášek prosejte přes sítko, nasypte do misky a smíchejte se lžičkou horké vody a lžičkou mouky. K výrobě barevných kříd bude třeba přisypat i potravinářské barvivo. Všechny suroviny míchejte dokud se nespojí. Ze vzniklé hmoty si pomocí papírového ubrousku vymodelujte váleček a nechte alespoň tři dny proschnout.

Zdroj článku