Přejít k hlavnímu obsahu

Ovlivněte atmosféru v bytě pomocí barev: Fialová je ideální do ložnice, žlutá opticky zvětší malé prostory. Víme, kdy jaký odstín použít a čeho se vyvarovat

Barva bývá často spouštěčem nálady a emocí, proto na to myslete při výběru barev do jednotlivých místností vašeho domu i při výběru dekorací, jelikož vám správná barva pomůže vytvořit jedinečnou atmosféru v každé místnosti.

Interiéry

Bílá

Bílá barva je skvělá základní barva, která se hodí pro všechny místnosti. Má zvláštní schopnost zvětšit prostory a navíc působí svěže a je symbolem čistoty. Bílá má také tu výhodu, že k ní lze vybírat dekorace ve všech barvách duhy, pokud si tedy nejste u nějaké místnosti jistí výběrem barvy, bílou určitě nic nezkazíte. Pokud však máte vysoké stropy nebo veliké místnosti, může bílá barva evokovat přílišnou prázdnotu, pak je na čase zvolit teplejší odstín bílé nebo zkusit zeď doplnit vzory.

Černá

Černá se v interiérech příliš nepoužívá. Lidé se totiž bojí, aby prostory nepůsobily ponuře a temně. Přitom ve spojení se správnými doplňujícími barvami a texturami může černá vytvořit skutečně elegantní prostředí a moderní vzhled. V ložnici navíc může působit uklidňujícím dojmem. Není vhodná do malých místností nebo takových, kde potřebujete pro svou práci světlo. V kuchyni s ní proto šetřete.

Žlutá

Jasná a zářivá žlutá je barvou slunce a přináší s sebou optimismus a dobrou náladu. Tlumené tóny přinesou uklidňující atmosféru do ložnice nebo obývacího prostoru, světlé a výrazné odstíny žluté se zase hodí do kanceláře nebo kuchyně. Pomocí žluté také můžete rozzářit temné chodby a opticky zvětšit malé prostory.

Fialová

Fialová může přinést do vašeho interiéru nádech sofistikovanosti a půvabu. Tmavší odstíny fialové jsou ideální volbou do jídelny, zatímco odstíny šeříku či vřesu se skvěle hodí do ložnice pro svůj uklidňující vliv.

Předměty, které váš domov vyčistí od negativní energie: Zjistěte, jak pomohou pomeranče, krystaly a tibetské mísy

Když se negativní energie usídli v domě, má to neblahé důsledky pro naši psychiku. Naštěstí existují předměty, které špatnou energii pohlcují a čistí prostor. Jsou jimi například pomeranče, krystaly a tibetské mísy. Jak je správně používat?
svetzeny.cz

Růžová

Růžová se používá v moderních a stylových interiérech. V kombinaci s šedou či modrou barvou vytváří útulný dojem a snadno se kombinuje několik odstínů růžové dohromady, protože jde o mnohem všestrannější barvu, než se na první pohled zdá. Použít lze prakticky do všech místností.

Červená

Červená je velmi oblíbená barva v domácích interiérech. Červená vnáší do místností teplo a podporuje chuť k jídlu. Proto je skvělou volbou do jídelny, kde slouží i jako dokonalá kulisa různých večírků a společenských akcí. V kombinaci se zlatou barvou pak působí velmi luxusním dojmem. Pro svou divokost se červená nehodí do ložnice, kam je vhodné zvolit klidnější barvy.

Šedá

Šedá barva se poslední roky stala opět velmi populární barvou interiérů. Je stejně všestranná jako bílá, proto se hodí do všech místností. Při použití ve všech místnostech je však dobré ji kombinovat s bílými či černými akcenty nebo výraznými barvami, jako je třeba růžová nebo žlutá. Jinak by totiž interiér mohl působit příliš chladně a neosobně.

Modrá

Modrá barva bývá spojována s klidem a mírem. Modrá barva také údajně stimuluje duševní aktivitu, takže je skvělou volbou do kanceláře nebo pracovních prostor. Tmavší tóny se hodí také do ložnice, jelikož mají uklidňující vliv.

Zelená a hnědá

Zelená je velmi osvěžující barva, která je spojena s novým životem a přírodou. Skvěle opticky ochladí místnosti a podpoří harmonickou atmosféru. Tmavé syté odstíny zelené a hnědé, které se dobře mísí s dřevěnými tóny, jsou ideální volbou do místností pro odpočinek a relaxaci. Nejlépe vyniknou zelené a hnědé odstíny v kombinaci s přirozeným světlem.

Osmisměrka: Barva, kterou vidíte jako první, vypovídá o vaší povaze. Zjistěte, zda se vám jako první ukáže bílá, černá, růžová či jiná barva

Chtěli byste se dozvědět více o své povaze, jací ve skutečnosti jste a jak vás vnímá okolí? Pak si vyzkoušejte tuto zábavnou osmisměrku. Stačí v ní najít jednu z devíti barev. Zjistěte, zda se vám jako první ukáže bílá, černá, růžová či jiná barva. Co to pro vás znamená?
svetzeny.cz