Přejít k hlavnímu obsahu

6 rad, jak v sobě probudit optimistku

Špatných a smutných věcí je kolem nás dost. Ale to neznamená, že se musíte věčně trápit a mračit se na celý svět. S pozitivním nadhledem vám půjde všechno tak nějak snadněji a najednou se budete umět těšit z maličkostí. Dobrou náladou pak možná nakazíte i svoje okolí, a svět tak bude zas o něco veselejší, nemyslíte?

V každém je kus optimisty, jen ho v sobě musíte umět objevit a probudit. Být optimistická ale neznamená zavírat oči před problémy a naivně si vše malovat na růžovo. Stačí mít zdravý nadhled, hned všechno nevidět tragicky a snažit se najít i světlejší stránky věci. Máme pro vás pár tipů, jak na to!

Kamínky

Naučte se vnímat krásu všedních věcí. Dejte si ráno do pravé kapsy hrst kávových zrnek nebo kamínků. Pokaždé když vás něco potěší, přendejte zrnko z pravé do levé kapsy. Pomůže vám to vnímat hezké okamžiky běžného dne. Počítají se i zdánlivě obyčejné věci: slunečné počasí, úsměv kolegyně, zpěv ptáků, rozkvetlý záhon apod. Večer zrnka spočítejte. Možná jich bude víc, než jste čekala. 

Čarovný úsměv

Zkuste se víc smát nebo se alespoň usmívat. Že nemáte důvod? Není sice nad upřímný smích, ale když není kde brát, pomozte si jinak. Zkuste použít samolepky s motivy smajlíků a nalepte je na místa, která máte v průběhu dne nejvíc na očích. Smích uvolňuje nahromaděné negativní emoce, snižuje negativní účinky stresu, zbavuje úzkosti a celkově zklidňuje organizmus. 

Proč bychom se netěšili

Ze strachu z rozčarování si raději od ničeho nic moc neslibujete a razíte teorii, že tak alespoň nebudete zklamaná? Zbavte se jí. Není větší radost pro duši, než když se má na co těšit. Mějte v hlavě pomyslný seznam příjemných zážitků, které vás čekají v blízké i vzdálené budoucnosti. Nemusíte se zrovna tetelit radostí, ale příslib hezkých zážitků vás zásobuje energií vypořádat se s případnými neúspěchy, zádrhely nebo se jen snáze přenést přes něco, co vás příliš nebaví.

Na veselou notu

Proti pesimistické náladě zabírá hudba. Stejně jako zádumčivé melodie navozují pocity melancholie, tak optimistické songy mají naopak velkou moc vyvolat pocit, že život je prostě krásný. Vyberte si veselý svižný repertoár. A protože hudba dobře evokuje vzpomínky, pouštějte si do uší písničky, které máte spojeny s konkrétními hezkými zážitky, třeba s protancovaným večírkem nebo s vydařenou dovolenou. 

Trénujte 
dobrou náladu

Dobrá zpráva je, že být pesimista nemusí být celoživotní „diagnóza“ a že z pasti negativního myšlení se dá vymanit. Pozitivní myšlení se lze naučit. Naše jednoduché triky jsou jen začátkem na cestě ke změně pohledu na svět. Nevěřte na žádné objednávky z vesmíru ani na zázračné talismany. Musíte začít sami u sebe
a systematicky na sobě pracovat. 

Stop kolotoči vzpomínek

Pronásledují vás traumatizující vzpomínky, které vás dokážou rozhodit a kvůli nimž vidíte některé věci stále černě? Pak je nejvyšší čas se s nimi vypořádat. Křivdy si vyříkejte s tím, kdo vám je způsobil. Neztrácejte energii zbytečně tím, co nemůžete nebo nedokážete změnit, a sílu raději napřete do něčeho, co vás odreaguje. Může to být nový koníček, pomoc druhým apod.