Přejít k hlavnímu obsahu

Jarní úklid snadno a rychle!

Jarní úklid nemine nikoho z nás. Jestli jste se této činnosti zatím úspěšně vyhýbala, nyní je nejvyšší čas vyhlásit uklízení válku a vyrazit do boje! Úklid v nás evokuje notné zlo, kdy musíme mít okna, protřídit šatník, zbavit se zbytečných věcí, které se nám nahromadily na poličkách a důkladně všechno vyleštit, ale opak je pravdou. Uklízení prospívá našemu fyzickému i psychickému zdraví. Neděste se, podle těchto rad vám půjde uklízení od ruky!

1. Pouze pozitivně
Také máte ve skříni džíny, do kterých už roky plánujete zhubnout, a nesnášíte je za to, jak vám pokaždé připomenout, že se to nepovedlo? Nevadí, vyhoďte je! Podle expertky na úklid Marie Kondo si doma ponechte věci, které ve vás vyvolávají šťastné pocity. Doma tak zůstane pouze to, co vám činí radost a na negativní energii nebude prostor.

2. Všechno k sobě
Možná vám naskakuje husí kůže a říkáte si, že to není možné. Je. Marie Kondo tvrdí, že není dobré uklízet po místnostech, jak je většina z nás zvyklá, ale shromáždit stejné věci, které máme po celém bytě na jednu hromadu. Tedy knihy ke knihám, kabelky na druhou hromadu a budete překvapené, kolik množství vlastníte. Často se stává, že máme v domácnostech tak trochu „všechno všude“. Poté, co uvidíte na vlastní oči hromady věcí, budete zaručeně překvapená.

3. Nostalgie sem nepatří
Všichni máme ve sklepě nebo hluboko ve skříni schovanou krabici, ve které máme věci „na památku“ od lidí, kteří už tu nejsou. Nenechávejte věci bez užití a vystavte je na povrch. Pokud vám nebudou dělat radost nebo nebudou užitečné, poděkujte za ně, vyfoťte si je na památku a zbavte se jich. Podle Marie si máme milované osoby připomínat jídlem, které měl dotyčný rád, filmem, písní, ale ne předmětem.

4. Štosy papírů k ničemu
Schováváme po šuplících smlouvy, faktury a letáčky, které ani nepotřebujeme. Projděte dokumenty a zjistíme, že většinu můžete vyhodit. Důležité smlouvy najdeme v internet bankách, můžeme si dokumenty oskenovat a uložit v počítači. Věci, které je potřeba vyřešit si dejte na místo, kde budou stále na očích, abyste nezapomněli.

5. Věci skladujte podle velikosti
Nakupte průhledné boxy a ukládejte věci podle velikosti. Tedy velké k velkému, malé k malému. Budete tak mít lepší přehled o tom, co je kde uložené.

6. Skládat oblečení za sebe
Komínky z triček, z kalhot, z oblečení „na doma“, to bylo dětství každého z nás. Marie Kono radí, že je lepší skládat oblečení speciálním způsobem za sebe, nikoli na sebe. Do skříně se toho více vejde a budete mít větší přehled o složení vašeho šatníku.

7. V kuchyni mějte věci, které používáte
Pokud máte na lince toustovač a používáte ho jednou za týden, ukliďte ho. Věci, které používáte si dejte na místo, kam na ně dobře dosáhnete a budete je mít hned po ruce. Naopak spotřebiče a náčiní, které nepoužíváte, můžete uklidit, prodat nebo někomu věnovat.

8. Každá věc má své místo
Pokud budete mít vše roztřízené a bude mít každá vše své určené místo, bude pro vás jednodušší po použití věc vrátit a zamezíte tak tvoření nového nepořádku. Uklízení nastoluje rovnováhu. V hlavě i domácnosti.