Přejít k hlavnímu obsahu

Úžasné vychytávky, jak snadno vyčistit kuchyňské prkénko: Fungují na dřevěné i plast

Ve snaze zbavit domácnost bakterií se mnohdy nejvíce zaměřujeme na čištění toalety. Přitom je dokázáno, že nejvíce choroboplodných zárodků se drží na kuchyňské houbičce a prkénkách. Jak se jich zbavit bez zbytečného používání chemických přípravků? Máme pro vás pár vychytávek.

Obecně platí, že v kuchyni byste měli mít prkénka rozdělená. Zvlášť si vyčleňte ta, na kterých budete připravovat syrové maso, protože na nich se bakterie množí nejvíce.

Pozor na saponáty  

Opláchnout dřevěné prkýnko pod tekoucí vodou s trochou saponátu nebo ho strčit do myčky není úplně správné. Voda totiž dřevo poškozuje stejně tak jako chemické prostředky. Navíc do sebe prkénko spolu s vodou nasákne i chemikálie, jež se následně mohou přenést i do jídla. Zkuste to tedy s pomocí přírodních prostředků.

Pozor, zdraví škodlivé: Většina lidí nesprávně splachuje WC a ohrožujete tím zdraví celé rodiny

Správná hygiena v domácnosti je důležitým aspektem udržování zdraví. Ačkoli se může zdát, že splachování toalety je jednoduchou rutinní činností, odborníci na zdraví upozorňují, že nesprávné splachování může přinést potenciální rizika pro naše zdraví.
svetzeny.cz

Co funguje na dřevo?

Nejlepším způsobem, jak se zbavit bakterií na dřevěném prkénku, je sáhnout po kombinaci octa a peroxidu vodíku.

  1. Nejprve prkénko očistěte od viditelných nečistot, a to pomocí škrabky nebo nože.
  2. Následně naneste na jeho povrch houbičkou trochu octa a rozetřete. Ocet pomůže neutralizovat nežádoucí zápach, odstraní skvrny, a zároveň dezinfikuje.
  3. Pak vezměte papírovou utěrku namočenou do peroxidu vodíku a prkénko důkladně přetřete.
  4. Po očištění prkýnko krátce opláchněte a osušte papírovou nebo bavlněnou utěrkou.

Na odstranění nežádoucích skvrn a zápachu například z česneku nebo cibule funguje dobře kombinace soli a citronové šťávy. Jednoduše posypte povrch prkýnka solí a poté přes něj přejeďte půlku citronu. Po očištění prkýnko opět opláchněte a důkladně osušte. 

Máte ve skříni sklenici s rýží? Pokud ne, měli byste to napravit

Tento tip šetří čas a peníze: pokud si do šatníku dáte sklenici rýže, obejdete se bez drahých osvěžovačů místnosti. Pojďte se Světem ženy objevit kouzlo rýže v šatníku. Zní to bláznivě, že ano?
svetzeny.cz

Chcete-li, aby vám dřevěné prkénko dlouho sloužilo a vypadalo stále jako nové, pravidelně jeho povrch ošetřujte olejem nebo voskem určeným na dřevo.

Co funguje na plast?

Plastová prkénka jsou sice na jednu strnu odolnější proti poničení vodou, ale bakterie, pachy a skvrny se na jejich povrchu drží také. Skvělým prostředkem na čištění tohoto povrchu je jedlá soda, která s poradí i s bakteriemi a nečistotami v zářezech od nože.

  1. Připravte si pastu, kterou smícháte z jedné lžíce jedlé sody a stejného množství kuchyňské soli a vody.
  2. Naneste houbičkou na povrch prkénka a následně důkladně opláchněte.

Pokud se chcete zbavit nežádoucích pachů, můžete na prkénko nanést trochu jablečného octa, citronové šťávy nebo použijte rozemletou kávu.

Zdroj článku