Přejít k hlavnímu obsahu

Triky našich babiček: Zářivé barvy oblečení udržíte díky ingrediencím v kuchyni, které má doma každý z nás

Máte pocit, že oblečení už nevydrží tolik jako dříve? Párkrát ho vyperete a už ani zdaleka nemá původní barvu? Zkuste ho příště vyprat s ingrediencemi, které máte běžně doma v lednici nebo spíži. Pomůže třeba pepř. Pojďte si připomenout triky našich babiček a vyperte prádlo jinak. Výsledek bude stát za to!

Mletý pepř udrží prádlo v sytých barvách

Napadlo vás někdy nasypat do pračky kuličky černého pepře? Možná to zní bláznivě, ale zkusit byste to měli. Pepř má totiž zázračnou schopnost zamezit vyblednutí barev a díky tomu udržet vaše prádlo krásně černé. Až příště budete prát, vložte do pytlíčku asi tak jednu lžičku kuliček černého pepře a spolu s prádlem vhoďte do bubnu pračky. Pepř z prádla odvede přebytečné množství pracího prostředku, které během máchání ulpí na tkanině a vaše prádlo tak zůstane krásně černé nebo pestrobarevné.

Soda nebo prášek do pečiva vybělí i zašedlé záclony

Další skvělou vychytávkou je jedlá soda. Až budete příště prát záclony, místo speciálního bělícího papírku přidejte k záclonám pět pytlíků prášku do pečiva nebo jedno balení jedlé sody. Záclony vytáhnete z bubnu krásně bílé a zářivé. Obě ingredience zamezí zašednutí a ještě k tomu je zesvětlí alespoň o jeden odstín. Jedlá soda účinně zatočí i se skvrnami od potu. Potvrzuje to i spisovatelka Iva Hüttnerová: “Na skvrny od potu se nejčastěji používá roztok z kuchyňské soli, do kterého se prádlo namáčí alespoň hodinu před klasickým praním. Použít můžete také kyselinu citronovou. Stačí čajová lžička do litru horké vody a opět hodinu namáčet. Osvědčená je i lázeň octová, nebo kašička z jedlé sody a vody. Tu stačí nanést a nechat před praním půl hodiny působit.”

 

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.
svetzeny.cz

Citron vybělí zašedlé bílé prádlo

Nosíte rádi bílé oblečení? Jenže, co když už bílá není bílá, ale spíše zašedlá? Pokud používáte během praní bílého prádla běžná bělidla s přídavkem chloru, může se stát, že železo obsažené ve vodě zanechá na textiliích nevzhledné mapy. Příště místo bělidla přidejte k prádlu 100 ml citronové šťávy, které vaše bílé prádlo krásně rozzáří. Při ručním praní vymáchejte prádlo v teplé vodě spolu se dvěmi citrony nakrájenými na plátky a nechte působit několik hodin. Aby vybělené prádlo zůstalo krásné co nejdéle, zapojte do práce jedlou sodu. Přisypejte ji během praní do bubnu pračky. Jedlá soda změkčí vodu a eliminuje vodní kámen, který může být příčinou zašlého prádla. Díky tomu udržíte prádlo zářivě bílé po dlouhý čas.

Vaječné skořápky zabrání vyblednutí barev

Když už jsme u praní záclon a bílého prádla, babičky rády proti zašednutí a k vybělení prádla přidávaly do pračky bavlněný sáček naplněný vaječnými skořápkami. Pokud budete chtít tuto skvělou metodu vyzkoušet, nechte nejprve skořápky dobře vyschnout a zbavte je všech zbytků, tedy i blanky, která skořápku pokrývá. Skořápky rozdrťte a vložte do látkového sáčku, pečlivě ho uzavřete a vložte do pračky spolu s bílým prádlem.

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Do pračky přidejte bílý ocet

Nejlepší ocet na praní je bílý, je bezbarvý a nemůže tak zanechat žádné stopy na vašem oblečení. Můžete ho použít ke všemu od změkčování tkaniny přes dezinfekci, bělení a rozjasnění barev až po čištění pračky.
Abyste nové prádlo důkladně vydezinfikovali, zbavili bakterií, prachu, pachů a všech nečistot, odmočte ho alespoň čtvrt hodinky před praním v octové lázni vytvořené v poměru 2 díly octa : 1 díl vody. Abyste rozjasnili bílé prádlo a zbavili ho zažloutlých a zašedlých odstínů, pak stačí asi tak 100 ml octa nalít do přihrádky na předpírku a stejné množství i do konečného máchacího cyklu. Přidáním octu do každého praní ochráníte barevné oblečení před vyblednutím a aby bylo po vyprání jemné, měkké a voňavé, bez žmolků, zbytku prášku na praní a statické elektřiny.
Výhodou je, že díky octu pračku zároveň vydezinfikujete a zbavíte vodního kamene.

Zdroj článku